avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate krompaczki

Activitate krompaczki

Răspuns la discuția Dilema infiintare punct de lucru
Va multumesc pentru raspuns! Saptamana viitoare luni-marti voi face o vizita pe la ONRC si voi reveni cu detalii.
Buna ziua,
In cazul in care am semnat un contract de inchiriere la data de 1 aprilie 2014, iar termenul este de 3 ani cu incepere din 1 mai 2014, pot merge mai devreme la ONRC pentru a-l declara punct de lucru?
Buna,
Un SRL infiintat in noiembrie 2013, inregistrat in scopuri de TVA, daca doreste sa achizitioneze bunuri extracomunitar, trebuie sa se inregistreze in ceva registru special?
Buna ziua,
Va cer parerea in problema de care ma lovesc eu.
Detin un SRL, doresc sa infiintez un nou punct de lucru, am gasit si spatiul. Problema mea apare la redactarea contractului de inchiriere. Ideea e ca doresc sa inchei contractul pe o perioada de 4 ani, dar plata chiriei lunare sa se faca din vara. Problema e ca spatiul e pe jumatate finisat, proprietarul promitandu-mi ca il va pune la punct in 3 luni, dar am cazut la comun acord ca plata chiriei sa inceapa din momentul in care e finisat spatiul.

Doresc sa stiu daca din punct de vedere legal este ok sa trec in contractul de inchiriere ca sa fiu scutit de la plata chiriei pe o perioada de 3 luni de la semnarea acestuia? Ma intereseaza foarte mult acest aspect deoarece vreau sa declar cat mai repede punctul de lucru la onrc.

Totodata, imi puteti spune daca pe langa contractul de inchiriere, la ONRC mai e nevoie si de titlul de proprietate a spatiului?

Va multumesc
Răspuns la discuția Facilitati SRL-D
Eu din cate stiu puteti beneficia de aceste facilitati pana la pierderea denumirii de srl-d
Mai degraba va recomand ca sa va faceti sediul social intr-o cladire adevarata.
Buna ziua
1. Nu va recomand sa puneti sediu social intr-o locatie in care nu exista cladire. Unul din motive e ca daca doriti sa va inregistrati in scopuri de tva, ANAF trebuie sa verifice existenta sediului social
2. Sunt diverse programe cu finantare de la stat(minimis, tineri intreprinzatori, start) care avantajeaza intr-un fel firmele ce isi desfasoara activitatea in mediul rural.
3. Unele programe de finantare specificate la punctul 2 va ofera avantaje pentru angajati, unul dintre ele fiind scutirea de la plata contributiilor sociale
Răspuns la discuția Sfaturi forma infiintare firma
Din spusele dumneavoastra va incadrati perfect pentru SRL-D.
Dar sa aveti mare atentie la ce coduri CAEN va alegeti, dat fiind faptul ca doriti sa va ocupati de mai multe.

Referitor la furnizori, difera de la caz la caz. Doar ei sunt in masura sa va spune modalitatile de plata acceptate. Regimul dropship este unul nou in Romania, eu personal ma ocup de asa ceva.
Primul pas e sa va faceti firma la ONRC-pentru SRL-D nu platiti nimic in afara de capital social si timbru fiscal de 4 lei, dureaza aproximativ o saptamana.
Mult succes!
Răspuns la discuția Inselaciune online
Tepe de acest gen se dau in toata lumea. Ar fi trebuit sa va luati niste masuri de siguranta inainte de expedierea coletului, sa fi cerut banii inainte, de exemplu.
Din punctul meu de vedere sunt sanse foarte mici sa va recuperati prejudiciul.
Răspuns la discuția Inregistrare in scopuri de TVA
Multumesc pentru raspuns