avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate Esther Esther

Activitate Esther Esther

Buna seara . Am un copil violent din prima casatorie. in prezent sint recasatorita cu un copil din casatorie si doresc sa nu las nimic copilului din prima casatorie . Cum pot proteja partea mea de primul copil violent . doresc ca tot ce am muncit si am facut cu actualul sot sa revina copilului ce il avem in comun . Ce posibilitati exista sa ma protezej de un copil violent . Va multumesc .
Răspuns la discuția drepturi mostenire
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua . Am o intrebare . Daca o persoana are un copil dintr- o casatorie anterioara ...iar in prezent este casatorita cu actualul sot si are un copil din a doua casatorie ... cum se imparte mostenirea la cei doi copii din 2 relatii diferite . Ma refer la un apartament de exemplu ...ce mosteneste copilul din prima casatorie a mamei desi mama a realizat totul cu sotul actual si are un copil cu actualul sot . Va multumesc
Buna ziua . Doresc sa cumpar un teren agricol linga intravilan sat . Cum pot obtine autorizatie de constructie pentru o casa in conditiile in care utilitatile ..gaze curent canalizare sint in fata terenului. Iar ca vecin cu acest teren exista casa construita cu gaze ..curent ..canalizare ..Am intrebat la urbanism in sat si mi -au spus ca in urmatorii ani pe acest teren nu se poate construi . Eu doresc sa aflu alternativele pentru a construi o casa . Va multumesc . Cu stima .
Buna ziua . Sot. si sotie cum isi pot proteja bunurile comune? in cazul decesului unuia dintre cei doi........... de copiii “ problema” .??? Ce solutii neatacabile exista pentru cei doi soti ?
Buna ziua . Am tatal decedat de multi ani . Taxa succesoriala facuta intre mine si mama . Intrebarea este urmatoarea ....poate instraina mama partea ei legal...unei X persoane ...exista cai de atac in favoarea mea ca unic copil ...pentru a nu pierde ceea ce mi se cuvine adica totalitatea mostenirii . ..... Si o alta intrebare.....cota mamei este mai mare ca a mea ....intreb pentru ca nu cunosc acesti termeni juridici si unii spun ca da altii spun ca eu ca copil am mai mult ca mama cota ...In conditiile in care in toti acesti ani eu am facut imbunatatiri am contribuit financiar si la traiul decent al mamei si la confortul ei .. Va multumesc
Am o intrebare va rog , mama are o parte mai mare decit unica fiica .. ......in urma taxei succesoriale dupa decesul tataului Va intreb pentru ca nu stiu cum este cu aceste cote ...Si inca o intrebare ...in caz de donatie sau vanzare ...unei alte persoane ...nu exista cale de atac ...fiind unicul copil .... Va multumesc
Si daca poate eu ce pot sa fac ca sa nu pierd ceea ce mi se cuvine ........
Buna ziua . Tatal meu a decedat . Am facut taxa succesoriala impreuna cu mama . Sint unica fiica . Intrebarea mea este mama mea poate instraina partea ei altei persoane ....mentionez ca se trateaza la neurologie mama ...mentionez ca eu am imbunatatit tot apartamentul si ca in toti acesti ani eu am ajutat o financiar de cind sint in strainatate circa 20 de ani . Va multumesc .