avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate Adysoft

Activitate Adysoft

Discuție Casa de pensii
Buna ziua,

La un PFA care are minim inregistrat ca profit e nevoie sa se plateasca lunar contributia la casa de pensii? (intrucat suma este foarte mare)
Conform noului cod fiscal am inteles ca numai cei care au profit mai mare sunt obligati sa plateasca.

Multumesc,
Adrian
Răspuns la discuția webaster adult
Buna,

Mie personal nu imi place randul in care ai zis ca iti iei domeniu inregistrat pe tine. Daca ar fi de treaba acel producator, ar trebui sa se ocupe el de toate, doar e site-ul lui si eventual tu sa ii spui tot ce trebuie si el numai sa cumpere. Si eu sunt pe post de webmaster (in alt domeniu decat al tau), dar aici in Romania si tipul pentru care lucrez are totul pus la punct, domeniu cumparat, etc. eu doar lucrez pe el. Inafara de ceva cod sursa pe care il creez, restul e pe numele firmei lui.

Intreaba-l de ce sa iti iei tu pentru ca tu daca pleci de la el iti iei si domeniu si tot cu tine si el ramane fara nimic. Nu sunt chiar asa de scumpe un domeniu si eventual un host.

Eu zic sa mai vorbesti cu el, eventual ar fi dragut sa poti face de acasa si sa va intelegeti bine de la inceput ca sa nu spuna el dupa aceea ca stai ca nu asa am zis sau ca de asta nu am zis sau nu m-am gandit si nu stiu ce.

Spor la treaba :D:D
V-am trimis un mesaj cu o mica mica metoda sa vedeti daca da rezultate.

Nu este nimic ilegal in ea! Incercati desi metoda nu este una solida 100%.
Sa afli adresa de e-mail doar dupa nume nu e o treaba chiar foarte foarte ok.
Va dati seama ca daca am putea afla asa de usor, ce ar fi pe internet...

Va dati seama ca daca ar fi o carte gen pagini aurii cu numele si adresa de e-mail ar fi aur curat pentru spammeri si altii... Chiar si asa sistemele de e-mail nu confera protectie sigura 100%. Nimeni nu trebuie sa intre in calculatorul nimanui ca sa afle e-mail-ul.

Later edit: Sunt asemenea afaceri... de acolo vin reclamele/mail-uri in care va spune ca ati castigat nu stiu ce, etc. Si totul e de la site-urile pe care le vizitam... Si se fac bani in prostie.
Din cate am inteles e departamentul premii... al unui necunoscut...

Dumneavoastra trebuie sa stiti ca daca nu cunoasteti adresa de e-mail (nu e una de format cunoscut de ex. @yahoo, @gmail, @firma_reala_de_incredere_cunoscuta) nu trebuie sa va spuna ca ati castigat din senin ceva premii si IN NICI UN CAZ SA NU TRIMITETI DATE PERSONALE!
Aceste tipuri de e-mail-uri intra in categoria SPAM/FISHING. Persoana din spatele mail-ului va colecteaza datele (prin diferite metode cum este aceasta) pentru diferite scopuri. Recomand sa aveti foarte foarte mare grija cu aceste tipuri de e-mail. Inainte sa actionati mai intai va ganditi: cine e asta, ce vrea, ce face, e inregistrat legal, etc.? Niciodata nu puteti castiga premii din senin fara ca dumneavoastra sa va fi inscris la concurs efectiv (si sa citit regulamentul in legatura cu premiile).
Răspuns la discuția Deschidere Website
In legatura cu detaliile acestea pot sa va scriu o carte de succes. De povestit pot sa va povestesc, dar sa dezvolt efectiv aceste solutii nu am echipamentele necesare.

Sunt firme care realizeaza servicii complete. Cand spun servicii complete ma refer la:

- Creare webiste (si forum eventual)
- Mentenanta website (intretinerea site-ului)
- Gazduirea site-ului (pe calculatoare dedicate)
- Ofera domeniu pentru site-ul gazduit (www.nume_site_dorit.ro)

Din aceste patru lucruri rezulta: www.nume_site_dorit.ro care e site-ul dorit de dumneavoastra unde pot face afacerile.

Eu din cateva cautari sumare pe Google am gasit:

[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ] /

ATENTIE!
Eu nu cunosc personal aceste firme (cunosc doar o firma personal, dar e straina). Despre site-urile de mai sus nu pot sa spun mai nimic. Vi le-am dat ca sa aveti o imagine de ansamblu cu privire la ce inseamna cat de cat servicii complete si costurile lor.

RECOMANDARE: Mai intai sa vorbiti cu cei de la serviciul respectiv, sa le spuneti cam ce doriti sa realizati, ce v-ar trebui, ce va recomanda, etc.

ATENTIE! Daca nu aveti cunostinte de baza in acest domeniu, recomand sa intrebati unde nu sunteti sigur sau nu stiti ce presupune un anumit lucru.

ATENTIE!
1) Un site complex (DIN NOU IN FUNCTIE DE CAT DE IMPORTANTA E POZITIA DUMNEAVOASTRA IN LEGATURA CU CONFIDENTIALITATEA DATELOR) costa.

2) In primul rand sa va asigurati ca afacerea dumneavoastra va functiona in conditiile legii.

Recomandare:
Revizuitit site-urile de mai sus, vedeti ce presupun lucrurile pe care le ofera ei, intrebati in legatura cu ce doriti dumneavoastra si vedeti cum iesiti (cu cheltuielile si restul).

Deocamdata atat am de spus. Sper ca v-a fost de folos.
Răspuns la discuția Deschidere Website
Buna ziua,

Eu as putea sa va spun unele lucruri in legatura cu partea tehnica. Un site e diferit de un forum. Un site este: www.microsoft.com , un forum este: forum.softpedia.com (acesta poate fi clasat si ca site-forum). Datele utilizatorilor le puteti seta dumneavoastra cum doriti. Puteti pune ca doar numele (sau un user fictiv) sa fie afisat si/sau unele date optionale (dupa cum vedeti dumneavoastra date de la fiecare utilizator pe forum (sub poza pe care o are... data inregistrarii, etc.). Desigur cand se inscrie cineva, puteti sa ii cereti date confidentiale mai serioase, dar baza de date in care le tineti sa fie securizata. Pentru aceste lucruri aveti cateva optiuni: daca angajati pe cineva de incredere sa dezvolte site-ul, forumul si partea din spatele lor, sau puteti sa achizitionati solutii complete, sau apelati la firme de specialitate in domeniu. Daca inteleg bine intermedierea de care spuneti dumneavoastra atunci ar trebui ca macar partea unde aveti datele persoanelor si ales modul de operare pe internet trebuie gandite si facute cum trebuie. Spre exemplu, daca site-ul / forumul (in special paginile sensibile care contin formulare) nu sunt puse la punct, o persoana cu cunostinte medii poate sa va dea peste cap urat de tot (schimbarea datelor utilizatorilor, stergerea tuturor conturilor, redirectionare, etc.). Eu v-am sugerat doar cateva detalii din cat trebuie facut. In functie de cat de serioasa e afacerea dumneavoastra asa trebuie sa va pregatiti "arsenalul" cu care veti lucra. In legatura cu legislatia, nu ma pricep, nu ma bag. Eventual daca veti primi alte raspunsuri de la persoane din domeniu.
Buna seara,

Dupa cum stiu eu, e o diferenta intre domeniu si serviciile de gazduire. Domeniul de care ziceti dumneavoastra este un nume rezervat, o adresa rezervata (ex.: www.afacereamea.ro, www.nume_pe_care_il_doriti.ro). Gazduirea se poate face ori de dumneavoastra pe un calculator dedicat, ori cu servicii de gazduire. In legatura cu ce doriti sa faceti cu site-ul, cititi termenii si conditiile de la serviciul respectiv si contacta-tii pentru eventuale nelamuriri si intrebari,

Adi
Răspuns la discuția creare studiou videochat virtual
Un site cu user si parola cu care faci treburi serioase trebuie sa fie bine pus la punct (baza de date, pagina de logare, etc.). Pentru videochat ai putea folosi un program sau sa iti faci un program. Atat programul cat si ste-ul au ceva preturi, dar depinde de ce afacere ai tu... Sincer nu ma pricep la legislatie (eu sunt pe parte tehnica - site-uri, programe) asa ca nu ma pronunt. Din nou in functie de afacere asa sunt si necesitatile site-ului. La o adica videochat-ul poti sa il realizezi si pe Yahoo Messenger, Skype, GTalk, etc. In schimb va trebui sa ai mare grija cu transmiterea conturilor (nu am inteles cui.... modele?).

Adi
Răspuns la discuția daca scrii pe site
Site-ul ar trebui sa ceara date precum: nume, adresa de e-mail (chiar daca nu se afiseaza public) si altele... Prin metode legale, dumneavoastra ca vizitator simplu nu puteti sterge.
Adresati-va moderatorului/moderatorilor sau administratorului/administratorilor sa stearga post-ul + motivul. Daca site-ul este cat de cat ok, adminii ar trebui sa aiba ceva informatii (nu stiu daca am voie sa zic) in legatura cu fiecare persoana care posteaza, dar lucrurile se pot complica.