avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate cristi simion

Activitate cristi simion

Buna ziua ,

De la data de 05.01.2015 , pina la data de 20.03.2015 am fost in concediu medical . Pina astazi 10.08 .2015 nu am primit nici un ban pentru concedii medicale . Am facut sezizari la Casa Nationala de Sanatate , la CASAOPNAJ ( acolo sint asigurat ) .
Am primit raspuns ca nu apartin de CNAS , eu fiid asigurat la CASAOPNAJ . Dupa sezizari la CASAOPNAJ , dupa alte doua reveniri la sezizari , astazi 10.08.2015 am primit de la ei raspuns in care mi se comunica ca firma , nu mi-a depus certificatele la CASAOPNAJ .
In urma sezizarii facute de mine la CASAOPNAJ , patronul firmei la care am lucrat , m-a sunat vineri si m-a intrebat daca am facut reclamatie la DNA , pentru acest lucru , spunindu-mi ca firma de contabilitate a facut greseli in REVISAL . De asemenea , mi-a spus ca in luna martie a fost in arest la domiciliu si nu a avut voie sa semneze acte . La noi la firma el era patron , administrator , director etc .
In aceasta situatie , ce am de facut eu ? De ce m-a intrebat , de doua , trei ori , a repetat intrebarea , a fost insistent , daca am fost la DNA si am facut reclamatie ?
Stiu ca daca nu iti plateste darile catre stat sau face falsuri in REVISAL exista termenul de trei luni ca sa poti face reclamatie ? Asa este ?
Va rog foarte frumos , imi trebuie urgent un raspuns cu trimitere la paragrafele din lege fata de aceasta speta . Acest lucru este de natura penala ?


Va multumesc .
Am de luat banii pe mai multe concedii medicale , pentru perioada ianuarie - martie 2015 . Angajatorul a trimis concediile medicale la casaopsnaj . Angajatorul nu mi-a platit aceste concedii . Am depus sezizare la casaopsnaj , am fost sunat de acolo si astept raspuns . Intrebarea mea este : angajatorul spune , ca nu a primit banii de la casaopsnaj pe aceste concedii . casaopsnaj plateste foarte tirziu aceste concedii medicale . Nu pot primi eu banii in contul meu direct , fara sa mai intre la companie ? Si daca se poate ce trebuie sa fac ? Multumesc .
Buna ziua ,
Sa zicem ca lucram la un restaurant , pizzerie etc alimentatie publica .
1 .In caietul de bani , cine trebuie sa isi treaca banii ? Toti angajatii , inclusiv femeia de serviciu , portar, bucatari , ajutori de bucatari , cu toate ca ei nu incaseaza bani ? Patronul trebuie sa isi treaca banii in caiet ?
2. Am auzit tot felui de variante . Intrebarea este urmatoarea :
- Lucratorii Anaf au voie sa te controleze in buzunare , geanta ,masina personala , vestiar sau sa zicem control corporal ? Daca nu au voie , care este paragraful de lege care specifica acest lucru ?
- Ce obigatii au lucratorii ANAF cind vin in control ? Ce nu au voie sa faca ? Exista o lege pe care sa o citim si sa stim si noi .
Multumesc .
Buna ziua ,
Am scris , la dumneavoastra in forum , la sectiunea Concedii medicale neplatite si Recuperare salarii .Fapt pentru care , caut un avocat pentru a da firma in judecata si a recupera salariile restante , concediile medicale neplatite , bonurle de masa .
Intrucit nu dispun de bani ,as dori daca se gaseste , sa angajez un avocat , care sa fie dispus sa fie platit , la sfirsitul procesului . Se poate asa ceva ?
Va rog foarte frumos , sa ma ajutati si pe mine . Astept un raspuns de la dumneavoastra si un sfat .

Va multumesc foarte mult .
Răspuns la discuția Concedii medicale neplatite
Multumesc frumos ptr raspuns . Pentru celelalte semnalate , ce sfatiri imi dati ? Cum ma invatati , legal sa procedez ?
Buna ziua ,

Va rog , foarte frumos , sa imi spuneti cum trebuie sa procedez , la urmatoarea speta :
Pe data de 23.12.2015 administratorul companiei a facut o cerere in numele meu , pentru a intra in concediu fara plata , pe trei luni ,in perioada 01.01.2015-31.03.2015 . Intrucit are restante salariale fata de mine , nu am fost de acord si am scris cu pixul pe cerere ca nu sint de acord . Am depus la secretariat , cu nr de inregistrare o cerere in care specificam faptul ca nu sint de acord pina nu ni se plateste toate datoriile restante Datoriile nu se platesc ptr ca nu vrea administratorul . In luna decembrie a intrat in companie plati de miliarde .
Pentru ca am probleme cu colana , nu sint inventate , de pe data de 05.01.2015 pina pe data de 20.03.2015 am fost internat in spilal de doua ori , mi s-a facut RMN . Am urmat si urmez tratament , fizioterapie etc . cred ca sint pe drumul cel bun si scap de operatie . Pe 20.03.2015 nu am mai putut sa imi iau medical intrucit firma nu a mai vrut sa imi dea adeverinta in care sa se specifice cite zile de concediu medicale am . Mi s-a spus de la spital , de catre neurochirurg ca pot sta in recuperare si tratament , cu aviz pana la 180 de zile .
Mentionez faptul ca administratorul a fost retinut de catre DNA . De o luna , o luna si jumatate este acasa , in arest la domiciliu . Are arest pina pe data de 18.04.2015. Este cercetat ptr evaziune fiscala .
Intrebarile mele sint :
- In arest la domiciliu , nu are voie sa se ocupe de conducerea firmei ? Sa semneze acte , concedii medicale etc.
- Concediile medicale nu au fost aprobate , semnate si bagate la plata .
- Nu vrea sa imi dea adeverinta ptr spital si doctorul de familie .
-De pe data de 20.03.2015 , pot intra in CO si cite zile am deptul , pentru ca , daca ma hotarasc si plec , sa nu ma puna sa dau banii inapoi . Sa intru in CFP ? Eu de pe data de 20.03.2015 , nu sint la firma , intrucit , la sediu , a inchis usile si restul de angajati i-a mutat la sediul altei companii a administratorului . Nu doreste sa ma primeasca . Nu mi-a dat nimic la mana . Ce trebuie sa fac in aceasta situatie ?
Am depus reclamatii la ITM si CNAS si astept raspuns de la ei .
Pot de pune si o reclamatie la DNA , cu cele semnalate , cu dovezi scrise , ptr cele afirmate de mine ? Cosider , ca neplata salariilor , a CM , nu se incadreaza la evaziune fiscala ? Refuzul eliberarii adeverinta medical la ce se incadreaza ?
Vineri , am fost chemat acasa la el , i-am adus CM in original de la firma si mi-a spus verbal ca nu imi plateste nimic .
Firma , nu este in insolventa , faliment etc . Astept un raspuns de la dumneavoastra la aceste probleme .

Răspuns la discuția Masina cumparata de pe firma
Va rog frumos sa nu va suparati pe mine . Factura de vinzare este emisa pe data de 05.11.2014 .la fel si contractul de vinzare cumparare . Contractul de vinzare , care are data de 05.11.2014 mi-a fost dat pe data de 14.11.2014. eu am scris cu pixul si m-am semnat . Contractul de vizare este are stampila de intrare , dar nu i s-a dat nr de inregistrare . Este vina mea ca nu am fost atent . Atunci pe data de 14.11.2014 mi-a fost data si masina .
Factura emisa de service si devizul de reparatii emis de service este cu data de 06.11.2014.
Am copii dupa ele .
Răspuns la discuția Masina cumparata de pe firma
Nu stiu exact. Dar , sa punem o speta . sa zicem ca masina a fost dusa la reparat pe data de 8.11. 2014 dupa ce s-a facut actul de vinzare , factura este facuta pe numele firmei iar ca delegat , cel ce a semnat factura este un nume al unui colaborator al firmei , care se ocupa de reparatiile masinilor de la firma .
Buna ziua , Revin iarasi cu problema mea . Poate primesc si eu un raspuns. va multumesc mult .

Va rog frumos sa imi dati si mie un sfat la o problema :
Lucrez la o firma privata . Masina de serviciu , pe care am avut-o inprimire mi-a fost vinduta mie de firma. Astfel : cu factura fiscala emisa pe data de 05.11.2014 , si act de vinzare -cumparare , incheiat pe data de 05.11.2014 , inregistrat de companie pe data de data de 14.11.2014 , dar fara nr de inregistrare pe el . Este semnat , stampilat de administrator , reprezentant asociat si eu cumparator . Pe actul de vinzare , cind l-am primit pe data de 14.11.2014, am primit si masina si am scris de mina pe act ca atunci am primit si masina .
In aceasta perioda masina a fost in service la reparat . A fost scoasa din service pe dat de 06.11.2014 . Atunci s-a emis si factura , pe numele companiei de la care am cumpatat . La delegatul care a ridicat factura si masina este numele celui care a dus masina la reparat , nu numele meu . Bineinteles ca eu am fost la service si am vazut ce reparatii sau facut si daca sint bine facute .Cei de la service ma cunosc ptr ca compania a reparat multe masini la ei .
Eu am inceput demersurile ptr a-mi inscrie masina dupa data de 14.11.2014.
Prima data la RAR pe data de 17.11.2014 . Tot pe data de 17.11.2014 am fost la ANAF si am depus cerere ptr taxa de mediu , pe care am achitat-o , dupa care am platit impozitele si am inscris masina la politie pe numele meu .
Factura de la service a fost dusa la biroul companiei , predata , urmand sa fie platita de catre companie .
Compania de la care am cuparat masina , are actualmente probleme , patronii sint in cercetare penala .La companie nu mai raspunde nimeni , usile sint incuiate .
Cei de la service nu si-au recuperat banii si de ceva timp aflind ca eu am cumparat masina , ma suna insistent la telefon , spunindu-mi ca vor pune sechestrul pe masina , o vor da la politie ptr a fi retinuta si imi spun sa platesc eu reparatiile . Nu mai am liniste . Este posibil sa imi retina politia masina ? Ce vina am eu ca firma nu le plateste si s-ar pute sa nu aiba cu ce le mai plati . Mentionez ca firma momentan nu este in insolvenata , faliment etc.
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie ptr ca nu mai am liniste si nu stiu ce sa fac .
Astept de la d-voastra un raspuns si un ajutor .
Va multumesc si va doresc numai bine .
Buna ziua . Multumesc ptr raspuns . Masina a fost dusa la reparat de firma . Pe talon era numele firmei . Inainte de 05.11.2014 . Factura s-a facut pe numele firmei .