avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1640 soluții astăzi
Forum Activitate goldieczr

Activitate goldieczr

Pe procesul verbal, in dreptul CNP mi-a fost scris al doilea prenume, iar CNP-ul a fost trecut mai jos pe un spatiu liber. Ar fi acesta suficient motiv pentru contestatie?
Mi-a fost suspendat permisul pentru 60 zile pentru depasire pe linie continua la care urmeaza sa-mi vina inca 30 zile bonus pentru ca este a doua sanctiune in 6 luni.

In situatia mea am dreptul de a face redobandire? Daca da, redobandirea se aplica la cele 60 zile ori la cele 90?
Ce semnifica acele incurcaturi logistice, avand in vedere ca sediul nu este cu activitate?
Cu corespondenta cum se poate rezolva? Nu se poate face ceva pentru a le primi online ori la alta adresa?
1. Pentru o firma care presteaza servicii online, fara activitate la sediu, ce reprezinta sediul social?

2. Cu ce m-ar incurca gazduirea firmei intr-un sediu social din alt judet?
Cu ce se sanctioneaza conducerea unui autovehicul pe drumuri publice daca numarul de inmatriculare este acoperit de frunze / noroi / zapada sau daca este montat dispozitiv pentru acoperirea numarului de inmatriculare incat acesta nu poate fi citit?
Deci trebuie documente si pentru motoare pana in 25 km/h. Daca nu ai asemenea documente (cum nu toate kit-urile electrice mai ales din alte tari vin), ce faci?
Sau daca arati un set de documente desi ai alt kit mai puternic instalat, de unde isi da seama agentul care e realitatea?
Si cum decide agentul rutier daca vehiculul poate depasi 25km/h sau nu?
Pe langa asta, ce se intampla daca depasesti 25 km/h si cumva esti prins cu un astfel de vehicul?
Care este limita legala pentru vehicule cu motor electric / termic fara omologare sau permis?

Vehicule ca biciclete electrice, trotinete sau triciclete de teren, cu motoare electrice sau termice (din kit-uri cu montare directa), care este limita legala pana in punctul in care acest tip de vehicul ar trebui omologat / ar necesita un anumit tip de permis pentru a-l conduce pe drumuri publice? Exista o limita de viteza, de putere, de dimensiune? Dar daca vehiculul este prevazut cu pedale + asistare electrica, se schimba ceva?
Miercuri am primit pe e-mail proces verbal pentru radar cu suspendare permis 120 zile. Trebuie sa ma duc sa predau permisul, sau nu este necesar, atat timp cat suspendarea a inceput oricum?
Asta inseamna contestatie, care vine cu luni de asteptare dupa care oricum trebuie sa stau cu permisul suspendat pentru ca vinovat sunt 100%, nu? Nu exista nici o cale de a face rost de filmare fara sa aman suspendarea permisului?