avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate zalu

Activitate zalu

buna seara in primul rand
vreau sa montez o centrala termica de apartament in bucuresti sect 2, am luat legatura cu firma autorizata
a venit domnul inginer la adresa solicitata , in sect 2 la un apartament de 4 camere , a facut toate masuratorile necesare , ne a explicat demersurile ne a spus pasii necesari , ne a dat documentele necesare pe care trebuie sa ni le semneze administratora , si presedintele blocului , prin care solicit acordul asociatiei de proprietari, cu privire la separarea consumului de gaze naturale si montarea unei centrale termice de apartament un vederea contorizarii individuale a proprietarului, pentru distrigaz sud sa, tabel investitor coloana, acord proprietar (proprietarii)a instalatiei de util;izare a gazelor naturale , schita apartamentului si actul casei

mentionez ca in blocul nostru exista un singur apartament care are centrala termica , vecinul proprietar de coloana fiind de acord sa mi dea semnatura contra unei sume de bani , care credeti ma nu este foarte mica , cerandu mi 5000 lei

am completat cererea catre asociatia de proprietari , solicitand semnatura admistrator bloc si presedinte , dupa care logic a inceput balamucul , aici fiind faza HILARA , PRESDINTELE MI A SPUS FRANC IN FATA CA NU Vrea sa mi dea semnatura si stampila motivand , ca nu este teava mea de gaze , ca trebuie sa am acord de la vecinul de la etajul 5

i-am explicat ca o sa obtin si acordul vecinului , urmand sa i dau banii si sa fac cu el un proces verbal de preadare primire a banilor scopul acestei sume inmanate vecinului , de la et 5 ,si sa iau acordul lui ca este de ACORD CU BRANSAREA MEA IN COLOANA LUI DE GAZE

DECI ACEST PRESEDINTE SE CREDE DUMNEZEU , sustine numai prostii , convoaca in mod expres adunarea generala in septembrie cand nu se mai fac debransari . mentionez ca eu stiu , dar poate gresesc ca sunt obligati sa mi dea semnatura si presedintele si administratora de bloc , atata timp cat eu nu am datorii de la intretinere , si ca nu este treaba presedintelui cati bani dau eu , vecinului de la etajul 5

de asemeni mentionez ca anul trecut 2022 , am mai incercat sa pun centrala , mi au dat ca asociatie acordul am si tabelul cu vecinii dreapta stanga sus jos ca sunt de acord sa mi pun centrala , dar am renuntat din cauza ca era cererea foarte mare si nu am mai apucat sa fac proiectele , sa ma incadrez in termenul de 1 septembrie , pina cand aveam dreptul sa fac debransarea

va rog sa ma ajutati cu acest presedinte , sa ma sfatuiti legal ce trebuie sa fac , pt ca nici scris nu vrea sa mi dea nimic , pur si simplu spune ca nu vra acum si ca o sa convoace cand vor muschii lui adunarea generala in septembrie ??? e normai asa ceva , atitudinea acesta , cum sa pot face legal ca acest presedinte sa nu mi mai puna bete in roate?multumesc
multumesc pentru rapuns domnul avocat ati avut nmare dreptate societatea mentionat in intrebarea mea , nu se dizolva in cazul decesului asociat unic , decat prin mostenire dezbatere la notar scrie in actul constitutiv al societatii ,multumesc pentru indrumare
buna ziua din nou , in cazul in care vreau sa fac in instanta reconstituirea carnetului de munca pierdut , la care instanta ma adresez , unde a avut societatea sediul , sau unde am eu adresa de domiciliul din cartea de identitate . mentionez ca este vorba de perioada anilor 1987-1991 , cand nu erau privatizate unitatile de stat , locul de munca sa numit centrala industrializarii carnii , din cadrul ministerului agriculturii , societate dizolvata cu multi ani in urma. lichidadorul nemaiputand la data aceasta , sa mai elibereze nici o dovada din care sa rezulte ca am fost angajat acestei societatii , ca nu mai are calitate si cel care pastreaza arhiva , de asemeni nu poate , pentru ca mi a dat raspun s ca nu are temei legal sa o fac singura solutie fiin d reconstituirea carnetului de munca in instanta . va multumesc si sper sa ma ajutati
buna ziua cu stima si respect , in cazul decesului , administator unic , la o firma srl , sediul buc sect 2 , al carui contract de inchiriere sediul social acelasi punct de lucru , a expirat in 2018 , succsorul in viata , fiica defunctlui , e obligata s anbage la masa succesorala , adica la dezbaterea succsiunii , a defunctului tata si FIRMA DETINUTA DE ACESTA , CARE NU , A MAI AVUT ACTIVITATE DIN ANUL 2013.2014?CE POSIBILITATE LEGALA EXISTA LA REGISTRUL COMERTULUI CA ACEASTA FIRMA SA FIE INCHISA LEGAL?
cei care detin arhiva in calitate de adjudecator arhivar al societatii unicarne sa , adica firma ion mosi srl bucuresti chiajna care are arhiv a la braila nu vor simplu....
buna ziua revin iar pe comunitatea avocatnet.ro, dupa un lung proces anevoios si stufos si cu taxe platite la posta romana , cereri depuse peste tot la toate institutiile statuli , arhivele statului , min agriculturii, min muncii ,itm am aflat care a fost lichidatorul judiciar al soc unicarne sa bucuresti , str waler maracineanu sec 1 bucuresti , ulterior am aflat de la lichidatorul judiciar evoinsolv sprl sediul prel ghencea bucuresti , care este arhivarul legal al soc unicarne sa
mentionez ca in cursul anului 2012 am oierdut carnet de munca , care l am reconstituit sa zicem in proportie de 80%
de la soc unicarne sa care s a dizolvat in anul 2004. de la arhivarul sc ion mosi srl , cu punct de lucru chiajna ilfov , am reusit sa fac rost de statele de salarii perioada 1989-1990, binenteles mi au dat copii xerox
intrebarea mea este urmatoarea :
am luat legatura telefonic cu lichidatorul evoinsolv sprl , bucuroasa fiind ca am gasit dupa atata amar de vreme , statele de salarii , ca am gasit arhiva soc unicarne sa , tocmai la braila sat insuratei , poate sa mi elibereze acum adeverinta de venit lichidatorul judiciar , chiar daca el legal si aincetat raporturile cu firma unicarbne sa sa incheiat procedura de faliment in cursul anului 2004?
eu am nevoie de aceasta adeverinta ca sa ttermin de reconstituit carnetul de munca si ani de vechime de pe cartea de munca
multumesc
multumesc de raspuns domnul cornel vasile sunteti prompt ca de obicei
Buna ziua , in vederea reconstituirii carnet de munca pierdut , perioada de angajare 10.10.1986-18.03.1992, din cadrul societatii Centrala Industrializarii Carnii Bucuresti , strada Walter Maracineanu nr 1-3 sect 1 , ulterior Unicarne sa., a carei angajata am fost in perioada sus mentionata.
In urma demersurilor facute pentru reconstituirea carnetului de munca pierdut in decursul anului 2012, am primit informatii de la lichidatorul judiciar SC Evoinsolv SRL al societatii Unicarne sa , care a intrat in procedura de faliment si radiere in perioada 2002, ca prin actul de adjudecare din 08.05.2006, privind soc debitoare Unicarne sa , societatea Ion Mosi SRL,bucuresti cui ro 3539523 , in calitate de adjudecator, a pus la dispozitie un spatiu , in care se va pastra arhiva soc debitoare unicarne sa , si din acel loc pot sa mi iau adeverinta de vechime in munca , pt perioada 1010.1986-18.03.1992.

Am facut solicitare in scris , trimisa prin posta romana cu confirmare de primire catre soc Ion Mosi SRL, cu punct de lucru comuna Chiajna Rosu jud Ilfov din data de 26.05.2021.
Nu mi s -a dat nici un raspuns nici pina la aceasta data de catre aceasta societate nici scris , nici telefonic.

Am sunat la punctul lor de lucru din comuna Chiajna cerand de nenumarate ori sa primesc audienta la doamna director al societatatii Ion Mosi SRL , mi se spune ca o sa fiu chemata de catre o domnisoara secretara , am intrebat pe aceasta domnisoara ce se intampla cu lucrarea mea , raspunde evaziv , la telefon se face ca nu intelege despre ce este vorba ,,,, etc etc
Ce ma sfatuiti sa fac ? Sa ma duc pina la sediul lor in Chiajna ? Sa le mai fac o alta adresa scrisa ?

- vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, este foarte greu de citit -
buna ziua in vederea reconstituirii carnet de munca pierdut in perioada anului 2015, am facut toqte demersurile necesare si legale
1 am dclarat carnetul de munca pierdut in monitorul oficial la aceea data
2 am facut reconstituirea carnetului de munca lA ITM BUCURESTI , prin adeverintele luate de la locurile de munca avute pe cartea de munca
3 SINGURUL LOC DE MUNCA UNDE NU AM PUTUT SAS FAC RECONSTITUIREA A FOST CENTRALA INDUSTRIALIZARII CARNII , TRANSFORMATA IN SOC UNICARNE SA DUPA 1990
4 AM FOST ANGAJATA ACESTEI SOCIETATII PERIOADA 10.10.1986-18.03.1992 , BENEFICIIND SI DE CONCEDIUL DE CRESTERE COPIL PERIODA 17.11.1991 01.01.1992
5 menjtionez ca am facut adrese catre itm bucuresti , casa de pensii , ministerul agriculturii , arhivele electronice nationale bucuresti sediul central si cel din sect 4 bucuresti , ca sa pot sa aflu cine ma poate ajuta cu aceasta adeverinta de salariat in perioada 1986 -1992 , pt a putea sa o am ca act doveditor pentru dosarul de pensionare
6 mi sa dat urmatorul raspuns de la itm bucuresti sediul central : lichidatorul soc UNICARNE SA ESTE FIRMA : SC ACTIV LICHIDATOR SRL
7 VERIFICAND INFORMATIA PRIMITA DE LA ITM BUCURESTI CU privire la acest lichidator am vazut ca firma sc activ lichidator srl este dizolvata din 04.01.2007
8 intrebarea mea este cum procedez pe mai departe pt a mi reconstitui si acesti ani de munca de la centrala ind carnii , respectiv unicarne sa bucuresti din cadrul min agrigulturii
multumesc pt sprijin
da stiu multumesc am depus o cerere in acest sens catre lichidtorul acsis solv ipurl , si astept raspuns