avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate tucurasu

Activitate tucurasu

Multumesc mult pentru lamuriri!
Multumesc pentru raspuns. Trebuie sa corectez, Asociatia de Proprietari nu de Locatari, daca face vreo diferenta la raspunsul dat, va rog sa-mi spuneti.
Sa inteleg, ca in cazul in care este nevoie de o decizie in ceea ce priveste: lucrari, amenajari pentru bloc, administratorul se poate ocupa si fara semnatrura unui presedinte?!
Multumesc!
Buna ziua,
Presedintele Asociatiei de locatari si-a depus demisia si momentan niciun proprietar nu doreste sa preia aceasta functie. Imi puteti spune, va rog, daca exista riscul dizolvarii Asociatiei daca nu avem presedinte si care sunt consecintele pe perioada cat nu avem un presedinte. Sau ce variante ar fi, in cazul in care niciun proprietar nu va accepta aceasta functie. Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu clarificarea urmatoarele situatii:
1. In urma unei evacuari lucrurile persoanei respective, au ramas in custodia statului, prin incheierea unui proces verbal impreuna cu executorul si reprezentantul Institutiei Statului. Eu nu pot intra in posesia spatiului din care persoana a fost evacuata, pt ca statul nu are unde depozita lucrurile. Asa ca am propus sa le iau eu in custodie, insa nu stiu daca se poate face transferul de la stat la persoana fizica
2. Daca le iau in custodie, (tin sa mentionez ca sunt lucruri uzate, 2 sifoniere si haine), si persoana respectiva nu si le ridica, dupa cat timp pot renunta la ele?


Multumesc ,
Buna seara,

A o situatie legata de un credit executat.
In momentul in care m-am casatorit, fostul meu sot era in proces de partaj cu fosta sotie. In timpul casatoriei s-a terminat partajul, sotul a despagubit fosta sotie si i-a ramas lui apartamentul.
Tot in timpul casatoriei, sotul a luat un credit, codebitor sora lui iar eu am semnat in calitate de sotie dar nu aveam niciun venit.
Ulterior am divortat dar nu am facut partajul. Avem si un copil impreuna.
Acum fostul sot este executat silit pentru ca nu si-a mai platit ratele.
Intrebarea mea este, care este pozitia mea in aceasta situatie si ce urmeaza sa mi se intample.

Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Imi puteti spune va rog, daca in cazul evacuarii unei persoane de 62 ani, este obligatorie si prezenta unui reprezentant social?(Imi puteti spune si care este nr de lege?)
Daca in momentul evacuarii, niciun reprezentant social nu se prezinta, se poate face evacuarea?
Daca nu se poate face evacuarea, la cat timp distanta se poate stabili un nou termen pentru evacuare(cel mai scurt?)?

Multumesc!

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii legate de pasii de urmat in cazuul unei evacuari si anume:
Exista o Hotarare definitiva si irevocabila de evacuare a unui apartament, investita cu formula executorie.
Dosarul a fost depus la executor care a obtinut si incuviintarea.
A fost stabilit si termenul de evacuare, acum probabil se va trimite o somatie(ce este mentionat in aceasta somatie?) catre cel care trebuie sa elibereze apartamentul insa mai departe ce se intampla.
- ma intreb daca respectivul nu este acasa(intentionat) se va face evacuarea oricum sau se revine?

Multumesc anticipat!
Multumesc mult!
Buna ziua,

Am o nelamurire si daca se poate sa ma ajute cineva cu un raspuns mai clar.
Am inteles ca incepand cu martie 2012 tatii sun obligati sa beneficieze de concediu de minim 1 luna din cele 12 luni/24 luni, dupa caz.
Insa intrebarea mea este, daca tatal nu a avut venituri in cele 12 luni inaintea nasterii copilului( a stat acasa) deci nu are cum sa beneficieze de o indemnizatie in luna aceasta, tot este obligatoriu ca tatal sa-si ia concediu?


Multumesc!
Locuiesc intr-un ap de 3 camere, in care exista 2 proprietari, unul eu (o camera, o baie si balconul) iar pe partea celalata 2 camere si o baie statul(a existat un alt proprietar dar i-a fost anulat contractul de vanzare-cumparare prin instanta si partea a redevenit in proprietatea statului), bucatarie si holul spatiu comun. Ideea ar fi ca eu doresc sa cumpar si cealalta parte de la stat, insa pt ca sunt deja proprietara pe acea parte primaria de sector nu-mi mai poate da extindere.ap este dezmembrat, printr-o hotarare de partaj a ap intre mine si fostul proprietar( eu eram singura atunci si mi-a fost data o camera si fostul proprietar mai avea in intretinere un copil). Contractul de vanzare-cumparare a fost anulat datorita incheierii lui in baza unui contract de inchiriere cu Romvial, reziliat prin instanta. Si corect sunt 2 locatii distincte, fiecare parte fiind intabulata separat. Dar ce pot face eu acum? Pot dovedi ca initial a constiutuit o singura unitate locativa si datorita situatiei familiale s-a putut dezmembra ap(el nefiind construit pt a locui 2 familii diferite, este un simplu ap cu 3 camere intr-un bloc). Trebuie sa existe o solutie dar nu o vad inca!!!
Singura cale ar fi instanta, dar cum? Ce sa cer? Iesirea din indiviziune cu statul, atribuirea spatiului mie cu plata unei sulte? E posibil?

Va multumesc anticipat!