avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate DELIA DELEANU

Activitate DELIA DELEANU

Răspuns la discuția EXECUTARE SILITA FORTATA
Multumesc mult ptr.raspunsuri.Maine dimineata ma voi duce la Judecatorie.Dar mi se pare ca taxa de timbru este foarte mare.La cei 450 lei pensie...Sa inteleg ca o alta cale mai putin costisitoare nu exista?Multumesc.
Buna ziua.Va rog frumos sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Matusa mea sa mutat la tara(in chirie).Are un baiat care a plecat din tara.Nu tin legatura.In data de 08.09.2011 a venit un executor la poarta si a intrat in casa pe motiv ca pune sechestru pe bunuri,deoarece baiatul este girant la un imprumut facut in anul 2006.Nu cred ca are rost sa va povestesc amenintarile si modul abuziv al acestui executor.Astazi primeste prin posta o adresa de la acesta ,care se numeste proces verbal de sechestru definitiv pe urmatoarele bunuri:frigider,aragaz,masina de spalat,butelie,recamier,mobila de sufragerie.Mentionez ca matusa nu a primit nici un titlul executoriu,nici somatie,nici instiintare.Baiatul nu are nimic pe numele lui.O parte din bunuri nu sunt nici ale matusii.Cum as putea sa o ajut?Ce ma sfatuiti?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția GIRANT
Multumesc mult pentru raspuns si promptitudine.O zi buna.
Discuție GIRANT
Buna ziua.In mare,problema e aceasta:un baiat accepta sa fie girant la un prieten.De fapt au fost 2 giranti si imprumutul s-a facut la un CAR particular,in urma cu 5 ani.In prezent cei doi giranti sunt plecati in strainatate.Bineinteles ca cel care a imprumutat nu a platit.Acum patronul CAR-ului si un executor s-a prezentat la un girant acasa sa faca presiuni sa achite parintii acestuia imprumutul ( girantul nu are nimic pe numele lui )
Intrebare: daca girantii sunt plecati din tara,este posibil ca executorul sa le puna interdictie la vama? astea sunt amenintarile.
Scuze,am uitat sa mentionez ca girantii nu au primit nici titlul executoriu ,nici somatii acasa.
Multumesc pt. raspunsuri.
O zi buna .
Buna ziua.Ma numar si eu printre cei " 15000 de absolventi,licentiati "ai USH.As dori sa ma inscriu pe lista celor care vor sa dea in judecata MECTS si USH.Va rog,daca cineva a inceput demersurile,poate ma ajuta si pe mine,pentru ca as dori sa ma inscriu si eu.Astept mesaj pe privat.Va multumesc.
Buna ziua.Referitor la acest subiect,am o intrebare:in aceasta perioada de suspendare a raportului de serviciu,functionarul public poate fi dat afara?doar pentru acest motiv ?daca revine dupa 2 ani,este obligata institutia sa-i ofere acelasi post ?Multumesc.
Răspuns la discuția SCADERE DEBITE PRESCRISE
Multumesc ptr.raspuns.Deci am avut dreptate.O zi buna tuturor.
Răspuns la discuția SCADERE DEBITE PRESCRISE
Intrebarea se refera la impozite si taxe locale.Debitele nu sunt prescrise,deoarece se prescriu la data de 01.01.2010.Eu voiam sa stiu daca se scad aceste debite din evidenta sau nu(mai ales ca sunt intocmite si dosare de executare silita).
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati sa lamuresc o problema privitor la scaderea debitelor din evidenta.Deci,avem intocmite dosare de executare silita.Debitele sunt din 2004,iar somatiile emise in 2009.Colegii mei vor sa scada din evidente aceste debite,iar eu am zis ca termenul de prescriptie a fost intrerupt in 2009 si nu putem intocmi proces verbal de scadere.Va rog ,cine are dreptate?Am incercat sa scriu cat mai pe scurt,sper ca s-a inteles problema.Multumesc.
Buna ziua.Va rog din suflet,nu gasesc nimic pe net despre contabilitatea depozitelor en gros de fructe.Ma poate ajuta cineva?As dori o monografie a inregistrarilor. Va multumesc.