avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate ioamunt

Activitate ioamunt

Buna ziua,
Tocmai am primit minunata sarcina de a face inventarul obiectelor din cladire #-o (mentionez ca am functia de gestionar). Mi s-a mai spus ca ar trebui sa fac un fel de fisa de inventar pentru fiecare angajat in parte. Exista cumva vreun model / tipizat pentru astfel de fisa? Sau il pot adapta in functie de specificul firmei ? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Respingere hotarare de divort
el a fost citat la adresa din buletin (in sect 6)....a venit la prima infatisare la care a cerut un aparator dupa care de la a doua infatisare (respectiv din februarie) pina in mai (cand s-a terminat) nu s-a mai prezentat. M-a si instiintat ca a primit sentinta la adresa din buletin (sect 6). O sa incerc sa dau de avocata mea.....dar nu raspunde la tel#-o
Va multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua din nou,

Am depus marti (05.08.2008) hotararea de divort pt legalizare (definitiv si irevocabil, fara titlu executoriu). Toate actele conform celor cerute la Registratura. Azi cand am fost sa ridic actele mi s-a spus ca nu au cum sa legalizeze intrucat comunicarea sentintei nu s-a facut la domiciliul fostului meu sot (unde a fost domiciliul conjugal si unde locuiesc in prezent, adica sectorul 3) ci doar la adresa lui din buletin (adica in sectorul 6). #-o. De asemenea, adaug ca el a parasit domiciliul conjugal inca din timpul divortului (prin luna martie).
Ce pot sa fac in acest caz? Mentionez ca hotararea s-a dat pe 12 mai, iar acasa a venit prin posta la data de 1 iulie. Mi s-a spus ca sunt cumva la limita depunerii actelor pt legalizare.
Va multumesc respectuos!
Răspuns la discuția Pensia alimentaraJudecatoria?
Buna ziua,
O problema legata de pensia de intretinere as avea si eu. Am primit ieri de la firma la care a fost angajat fostul meu sot o notificare prin care mi se comunica faptul ca el nu mai lucreaza la acea firma din data de 18.07.2008. Pensia a fost achitata, respectiv pentru luna iulie. Eu nu cunosc acum unde lucreaza fostul meu sot.
1. Cum trebuie sa procedez in cazul in care nu voi primi pensia copiilor in luna urmatoare?
2. Nu am primit acei bani care ar fi trebuit sa mi-i dea din momentul deschiderii actiunii si pina la hotararea data de judecator, respectiv 03.12.2007-12.05.2008. :(
Va multumesc respectuos!
Răspuns la discuția incredintare minor catre tata
Buna ziua,

Nu sunt jurist de profesie....profesia mea este de mama a doi copii...proaspat divortata. Frazele domnului mi se par foarte cunoscute. Fostul meu sot le invoca dupa pronuntarea divortului. Pina atunci actiunile de "bun parinte" au fost: sa se mute in sufragerie pentru ca nu suporta sa ii auda pe copii plangand, pentru ca venea tarziu de la munca si era obosit (sloganul lui era "doar eu aduc banii in casa, eu detin controlul in casa"), in week-end-uri trebuia sa se refaca, deci doarmea aproape toata ziua si ma trimitea cu copiii la mama acasa, de mers in parc cu ei, nici vorba si multe altele. Dupa ce am introdus actiunea de divort, a inceput sa ma injure de fata cu copiii, nu a venit la ziua copilului cel mare, de ajutor material nici nu mai vorbesc. Dar se spune ca "trebuie sa vegheze la buna crestere a copilului".
Eu zic ca legea este buna asa cum e acum, adica se pune accent pe interesul copilului incredintandu-l mamei. Si asta pentru ca numai o mama stie cand sufera copilul ei, stie sa aprecieze si faptul ca a spart un pahar din joaca, stie sa il mangaie si cand face boacane si cand face fapte bune, stie cum sa-i citeasca o poveste, face pe dracu-n paispe sa ii cumpere copilului o prajitura chiar daca lipsa banilor este acuta.
Imi pare rau si imi cer scuze daca considerati ca am aberat, dar urmaresc acest forum de ceva timp si chiar nu pot ramane fara replica la o asemenea situatie.
Faptul ca sunteti la o atreia actiune nu ar trebui sa va dea totusi un pic de gandit? Sa lasati orgoliul deoparte cand e vorba de copil?
Cu mii de multumiri doamnei avocat Avlil (imi cer scuze nu cunosc numele) pentru sfaturile la o problema pe care am postat-o in forum cu ceva saptamani inainte.
Răspuns la discuția caracterizare persoana
Nu este in grija mea....ne-au cerut o caracterizare din partea unui membru al familiei. Am cateva semne de intrebare...in fine...sper sa nu va derajez prea tare cu aceste probleme.....de ce i s-au dat doar 20 de zile de arest preventiv in loc de 29?.....E la prima abatere, are deja 18 ani; iar nu va da bine faptul ca provine dintr-o familie in care a intervenit un divort, tatal recasatorit. Offf.....
Răspuns la discuția caracterizare persoana
Exista un avocat. Coruperea de minori: a fost prins in flagrant incercand sa vanda droguri unei pustoaice de 16 ani. Nu am cerut o caracterizare mura-n gura (vorba romaneasca;)). IN fine...sper sa ma descurc cu indicatiile primite in raspunsurile dvs.
Va multumesc si sper sa ma descurc.:D
Buna ziua,
Nepotul meu a fost arestat. Pentru recurs ne-au cerut o caracterizare a acestuia. Precizez ca are 18 ani. Cum ar trebui sa sune aceasta caracterizare? Am cautat pe internet insa nu am gasit decat modele de caracterizari pentru angajati. Pe ce anume aspecte ar trebui sa insist? Mentionez si incadrarea juridica: consum de droguri, corupere de minori.
Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Program vizita minori
=D>=D>=D>=D>=D>
WOw...multumesc frumos pentru raspunsuri tuturor...deja pot sa-mi dau licenta in drept!. De comun acord nici nu se pune problema.....i-am sugerat sa depuna cerere de vizita a copiilor. Asta ca sa evit eventualele situatii conflictuale. Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!
Buna ziua,

Am divortat de curand, mai exact pe data de 12 mai 2008 s-a pronuntat divortul. Pe data de 30 iunie ac, hotararea a venit acasa prin posta. Divortul nu a fost unul usor, in sensul ca tot timpul am fost amenintata de fostul meu sor, injurata, etc. Prin hotarare mi s-au incredintat cei doi copii rezultati din casatorie in varsta de 4, respectiv 2 ani, plata pensiei de intretinere si revenirea la numele anterior casatoriei. Intrebarea mea este: cum se poate stabili un program de vizita cu tatal copiilor. program pe care mi-l tot cere insistent (vreau sa spun ca el nu a mai vazut copiii de la Florii iar acum este din ce in ce mai "ingrijorat" de soarta lor :-/). Ar trebui sa ma duc sa depun o cerere la instanta prin care sa fie stabilit programul (asta si pentru a evita cumva sacaielile, amenintarile lui) ? Va multumesc frumos !