avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1376 soluții astăzi
Forum Activitate mihail554

Activitate mihail554

Buna ziua,

Vin cu o nelamurire, iar daca m-ati putea ajuta cu o sugestie/clarificare ar fi super.
Lucrez in domeniul bancar (front office), iar pe contractul de munca, orele de lucru sunt 09:00 - 17:00 (8 ore de lucru). Managerul bancii doreste venirea la sucursala cu 10-15 minute inainte (pentru pregatirea banilor), iar dupa ce se inchide banca la ora 17:00, trebuie executate toate procedurile de final de program (rapoarte, numararea banilor etc.), proceduri ce mai dureaza intre 15 minute - 1 ora.
As dori sa stiu daca aceasta practica este una legala - eu lucrand mai mult decat este specificat pe contractul de munca individual - iar daca aceasta practica nu este una legala, as dori un sfat cu modul in care as putea proceda in viitor.
Tin sa mentionez ca nu pot renunta la job din motive personale.

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Am si eu niste nelamuriri legate de pensia alimentara. Sunt in anul 4 de facultate, 22 de ani, inca imi continui studiile. Parintii sunt despartiti, iar eu nu mai tin legatura cu unul din ei din motive morale. Acesta platea pensia alimentara pana cand nu a mai platit-o, ca dupa cateva luni sa aflu ca "nu mai stia daca imi continui studiile" lucru neadevarat, deoarece lumea il instiinta cu privire la lucrul acesta. Intrebarea mea este: era necesar sa duc adeverinta la vreo institutie cum ca inca imi continui studiile? Sau el trebuie sa se informeze cu privire la situatia mea?

In cazul de fata, pot actiona in instanta pentru neplata pensiei timp de jumatate de an plus cerere de daune morale?

Multumesc mult, zi buna!
Salut! Daca doresc sa vand cursuri/ebookuri online pe un site de acest gen cum ar fi Sellix, Shopify etc. este necesar sa am infiintat un SRL sau sa am PFA? Trebuie sa impozitez veniturile oricat de mici ar fi acestea?
Multumesc!
Buna seara!
Am primit o citatie in legatura cum ca telefonul din posesia mea ar fi furat, acest dosar fiind al parchetului liege belgia. Eu detin factura telefonului cumparat. Daca se constata ca acesta ar fi furat, eu nestiind acest lucru si neavand vreun habar de ce se intampla, ce se poate intampla in acest caz?
Multumesc frumos!
Buna seara comunitate!
1. Daca parintele are declarat ca trebuie sa-mi plateasca pensia alimentara 300 de ron, iar el ofera 500 de ron, diferenta de 200 de ron se cumuleaza pentru lunile in care nu trimite?
2. Daca acesta plateste o luna da, una nu, 500 de ron pensia alimentara, se poate face ceva in acest sens?
Multumesc frumos!
Buna seara!
Am o curiozitate si anume: daca cineva organizeaza un eveniment privat cu 10-15 persoane, iar politia se autosesizeaza, cum se pot aplica amenzi petrecaretilor din moment ce politia nu are dreptul de a intra intr-o proprietate privata sa legitimeze fiecare persoana?
Multumesc frumos! Seara buna!
Salut! Daca eu locuiesc in Buftea, aceasta apartinand zonei metropolitane Bucuresti, ma pot deplasa in Bucuresti fara declaratie? Multumesc!
Salut! Intrebarea mea este daca eu cu iubita mea am fost in izolare la mine acasa timp de 2 luni, ne putem deplasa cu masina mea personala pana la bunica ei ce face parte dintr-o alta localitate pentru a-i duce cumparaturi, bineinteles in conditiile de distantare sociala fata de dansa?
Va multumesc!
Daca da, ce va trebui sa scriem pe declaratii?