avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanmihai

Activitate bogdanmihai

In urma cu 2 saptamani am primit o citatie de la politie sa ma prezint fara a mi se oferi nici un detaliu. Am incercat sa sun de peste 100 de ori, dar bineinteles ca nu mi s-a raspuns niciodata (ca doar de aceea exista telefon, sa nu raspunzi la el). M-am prezentat la ora specificata pe citatie (cu 20 de minute inainte chiar...) si mi s-a zis pe un ton urat ca ce caut acum, ca el nu are timp de mine si l-am intrebat despre ce ar fi vorba. Am inteles ca cineva ar fi facut o reclamatie pe firma mea pentru niste bani platiti prin paypal. Firma nu detine cont paypal, eu nu detin cont paypal, si nici nimeni din firma. De asemenea acel site nu apartine sau nu a apartinut firmei niciodata. Am fost chemat a doua oara si aceeasi problema: tocmai plecase cu 10 minute inainte. Intrebarea mea este: daca eu nu sunt cel care a incasat banii (ca presupun ca se vede cine a incasat banii), siteul nu este al meu sau al firmei unde sunt administrator, atunci de ce sa ma prezint eu? Ce ar putea legal sa-mi faca daca nu doresc sa ma prezint! M-ai ales ca m-am prezentat de 2 ori, am consumat motorina din banii mei, timp pierdut, nervi, stres pentru un nimic.
si daca este mai mare ce nu poate fi facatura?
si cum dovedesti ca parfumul este cumparat de la ei si nu ai venit tu cu unul din piata? este imposibil sa demonstrezi acest lucru, chiar si daca ai fi avut bon fiscal sau factura. el spune: i-am dat original, tu spui: mi-a dat replica. el vine cu dovada ca a achizitionat parfumul original de la importator, tu ce dovezi ai? niciuna.
buna ziua. am o intrebare referitoare la marcile inregistrate in Romania.
Daca folosesti google adwords, iar la cuvintele cheie unde vrei sa apara reclama ta, adaugi si acel cuvant care ar fi marca inregistrata doar in Romania, persoana care a inregistrato poate face ceva? Cum dovedeste el ca am folosit denumirea lui avand in vedere ca in textul reclamei mele nu apare absolut deloc acea marca inregistrata. Astept un raspuns, multumesc.
Discuție problema OPC
buna ziua

am un site pe care mai vand niste haine si cineva a facut comanda acum 2 luni pentru cel mai ieftin produs, l-a ridicat si imediat a facut plangere la OPC ca cica nu i-am oferit factura. pe site nu scrie nici o firma, domeniul este cumparat pe numele meu personal si nu sunt PFA. persoana cred ca a facut acest lucru intentionat doar ca sa faca rau, fiindca nu m-a contactat sa imi zica ca vrea factura nici ca ar fi vreo problema ca nu are factura. a luat un simplu maieu de 30 lei. m-au sunat cei de la OPC. ce probleme pot avea?
Discuție mutare dosar
Buna ziua.

Doresc sa stiu ce trebuie sa fac pentru mutarea unui dosar de la o judecatorie la alta.

In primul rand doresc acest lucru fiindca cazul este la 400km departare de locuinta mea, in al doilea rand doresc acest lucru fiindca si cei cu care sunt acuzat sunt din acea zona si normal ca nu voi castiga niciodata (sunt influenti in zona: prieteni si rude cu politia, primarul, toti), avocatii de acolo toti sunt prieteni intre ei si ma simt ca si cum toti sunt impotriva mea. Ei au adus martori care sustin doar ce vor ei eu nu am cum dovedii nimic decat faptul ca nu am nici un fel de antecedent, am facut faculatatea de teologie ortodoxa, am investit bani si am pierdut totul, dar totusi tot eu sunt acuzat. Ei sunt toti cu antecedente: crima, talharii, furturi calificate, viol, etc.

Ce pot face?
Buna ziua. Persoanele cu handicap beneficiaza de scutire de la TVA si impozit pe profit in cazul in care sunt proprietarii unui SRL?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Pai sa raspund la unele din intrebarile voastre:
1. batranul are in jur la 85 de ani
2. locuinta se afla in dr taberei unde preturile pe vremea aceea erau destul de piperate (si acum sunt cam la fel)
3. modul de predare al banilor nu s-a facut prin transfer bancar, ci cash a venit acasa si i-a aruncat pe masa.
4. cei care au intrat in posesia apartamentului numai cu excrocherii de genul asta se ocupa
5. omul nu mai vrea pur si simplu sa le lase lor garsoniera fiindca zice el ca nu a avut deloc grija de el si s-au comportat si urat cu el. ca l-ar fi luat la ei acasa o data si l-au filmat ca i-ar fi dat sa manance si de fapt nu l-au servit cu nimic
6. contractul a fost semnat atat de el cat si de nevastasa care intre timp a murit (bineinteles ca nu a stat nimeni sa studieze motivul decesului...)
Buna ziua.

Am un vecin mai batran care a semnat un contract de vanzare-cumparare cu rezerva de uzufruct viager in anul 2005 pentru suma de 8000 euro (deci nici macar 10% din valoarea reala a apartamentului la acea vreme). In contract se declara ca apartamentul este deteriorat, bineinteles ca acesta nu prezinta nici un fel de deteriorare. Omul isi vrea apartamentul inapoi. Are vreun castig de cauza in instanta?

Astept un raspuns. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția scoatere firma din spatiu
problema este ca el nu doreste sa scoata firma de la mine din apartament. ce pot face in acest caz?