avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate rogue

Activitate rogue

Ar fi de investigat la psihoterapeut si acele amintiri de la 5 ani, totusi nu e o varsta cam frageda?
Răspuns la discuția Unde anume sa ma adresez?!?
Daca se dovedesc false, ar trebui ca doamna sa piarda domiciliul copilului; actiunile acestea la divort au urmări toata viata copilului.
Da, trebuie avocat, mai ales la aceasta varsta.
Cred ca se poate obtine program in functie de programul dvs ca sofer de tir. Am vazut o decizie in jurisprudenta pentru o situatie similara. Conteaza si varsta copilului.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:


Sunt și multe situații, sau destule, în care părinții nu sunt alienatori și este sicanator celalalt părinte.


Așa este! Iar șicanarea durează cu anii, singurul sfat primit in cazurile astea este "o sa creascaă copilul și o să vadă".
Ce s-ar putea face ca instantele sa nu mai judece superficial?
S-ar putea interpreta si ca ii controlati viata fostului sot si ii impiedicati, prin intermediul copiilor, refacerea vietii alaturi de cineva.
Din ce am mai vazut discutat pe acest forum, nu puteti face nimic.

P.S. in cazul meu, fosta sotie imi reproseaza ca sunt prea punctual la preluare si ar trebui sa vin mai tarziu.
Răspuns la discuția Custodia comuna


Adrian ALBU a scris:

În prezent, copilul locuiește la mamă, iar tatăl are drept de vizită și obligația de a achita pensie de întreținere.


Valabil indiferent daca tatal vrea sau nu sa petreaca timp cu copilul suplimentar, sa mearga la scoala, sa faca teme etc.
Răspuns la discuția Program de vizita minor
Problema este ca la divort barbatii devin toti abuzivi verbal, scandalagii, iresponsabili si un pericol pentru copil. Si nu intotdeauna este si adevarat. Pentru judecatori este greu sa identifice aceste cazuri.