avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Activitate probleme

Activitate probleme

Sunt detinatorul unei proprietati de circa 1400mp.In urma cu aproximativ 6 ani,accesul meu catre drumul public a fost intrerupt fara nici o hotarare judecatoreasca,drum care a fost folosit de peste 30 de ani,dar, nu pe cai legale,nefigurand in nici un fel de acte,acesta apartinand altui proprietar.Acest proprietar a vandut acel lot,bineinteles altui proprietar,care mi-a interzis accesul la proprietate blocandu-l printr-un gard fara a avea la dispozitie o hotarare judecatoreasca.Acesta de pe urma la randul sau a vandut altui proprietar care a construit o casa in paralel cu drumul mentionat.In prezent nu am nici un fel de acces la drumul public,de mai bine de 6 ani.Nu am mai putut sa-mi intretin proprietatea si nici locuinta.Astfel as dori sa actionez in instanta pt a dobandi o cale de acces,intrebarea mea fiind:cum credeti ca ar trebui sa procedez in acest caz?Credeti ca as putea dobandi un drum de servitute?
Un prieten a divortat si in timpul casniciei a luat o suma bani din banca pe numele sau iar dupa divort ia ramas de plata inca cativa ani buni numai ca prietenul respectiv nu s-a ales cu absolut nimic din aceea suma deoarece a fost totul investit in casa sotiei care este pe numele tatalui!Credeti ca poate recurge la un proces sau poate sa mai faca ceva sa isi recupereze bani sau macar sa nu mai plateasca el ratele ramase?Multumesc
Buna seara!Un prieten are o problema si m-am gandit sa incerc sa intreb si aici si v-as ruga sa ma ajutati.Prietenul este divortat de aprox2 ani.Se mai poate face proces de partaj dupa 2 ani pt bunurile dobandite pe parcusrul casniciei,bunuri ce se afla in proprietatea tatalui sotiei,prietenul neavand nimic in proprietatea pe toata durata casnicie(imobil sau teren)Multumesc!:sorry:
exista deja un proces de 5 ani pt drum de servitute! multumesc!
Buna ziua!Am un proces de 5 ani si sunt inchisa fara cale de acces de cca 7 ani!Am un proces de servitute! Spre acest loc a fost drum fara acte dar folosit de peste 30ani!Datorita faptului ca dureaza prea mult am fost sfatuita sa incerc cu ordonanta presedentiala deoarece nu am putut sa ajung sa-l dobandesc printr-o cale de amicitie!Intrebarea mea este: de ce acte am nevoie si unde ar trebui sa merg ca sa obtin aceasta ordonanta.Va rog ajutati-ma am parinti bolnavi ,imobilele de pe lotul respectiv nu pot fi intretinute,pe timp de iarna nu pot sa le incalzesc deoarece nu am pe unde sa transport lemnele!Locuim 6 pers pe un lot infundat unde exista 2 case!Avem nevoie urgent de o cale de acces! Multumesc!
Răspuns la discuția servitute penala
Deci nu mai in teleg nimic,un lot infundat are sau nu are dreptul la o cale de acces,pe acest lot aflandu-se doua imobile ,2 familii si cu ceva timp in urma a existat aceasta cale de acces doar ca vecinul pe la care se afla calea de acces a vandut portiunea sa de lot,inchizandu-mi calea de acces,datorita faptului ca legea in care se spunea ca lotul folosit sau ma rog calea de acces in cazul meu,este folosit de peste 30 de ani poate fii reinnapoiat pers respective nu mai este valabila.Nu am afirmat ca am dreptul la o servitute....dar consider ca traim in acest secol ,nu in epoca de piatra!!......
Este posibil ca in conditiile in care pe un lot infundat nu exista o cale de acces...si vietuiesc 6 persoane...sa nu existe o cale de acces??Oricum voi astepta hotararea judecatoreasca in urma procesului care deja exista....si voi urma si sfaturile dvs!




Multumesc!
Răspuns la discuția servitute penala
Multumesc pt pareri,ma scuza-ti cred ca am facut o gresala cand am afirmat termenul de servitute penala,numai ca eram foarte curioasa cum as putea sa procedez....
Răspuns la discuția servitute penala
poate fii servitute penala pt ca cei care mi-au inchis calea de acces nu aveau nici un document la mana....cat despre calea cea amiabila nu cred ca exista.......asadar credeti ca nu exista nici o solutie?
Buna ziua! Am un proces de servitute care dureaza de 6 ani de zile,in tot acest timp am fost inchisa fara nici o cale de acces......in unele dintre cazuri mai dificile cum ar fii incalzirea pe timp de iarna...sau..transportarea hranii pt animale ,am fost ajutata de un vecin..dar acesta si-a construit un imobil exact pe portiunea pe care eu treceam,sunt disperata de ceea ce vom face in aceasta iarna,nici macar lemne pt incalzire nu putem sa transportam pe lotul respectiv.De cate ori ajungem la asistarea procesului este amanat...Credeti ca daca as intentiona sa recurg la un proces pt servitutea penala m-ar ajuta cu ceva?Va rog sa ma sfatuiti,sunt foarte dezamagita de sistemul in care decurg procesele!!...Multumesc!
Am un lot infundat pe care exista 2 imobile...o casa buna de locuit si cealalta foarte veche pt demolare.In urma cu 5 ani vecinul meu s-a gandit sa vanda lotul din fata caesi mele pe care se afla singura mea cale de acces;aceasta nefiind scrisa in cf nu imi apartinea.Credeati ca daca momentan exista un proces in curs in legatura cu un eventual drum de servitute,as avea vreo sansa sa pot sa incep o noua constructie???Daca da de ce acte am nevoie sau ce trebuie sa fac.Imi doresc cu disperare sa pot construi dar am fost la cei de la primarie si mi-au zis ca pana nu le arat un drum inscris in cf nu vor sa-mi dea autorizatie de construire...desi un vecin ma poate ajuta sa-mi bag toate materialele. de constructie pe lotul respectiv ,doar ca nu le pot dovedii lor ca am o cale de acces legala.Ce pot face??MULTUMESC!#-o#-o#-o