avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate Iici

Activitate Iici

Cine sunt moștenitorii?

Soț și soție cu doi copii majori. Soția decedează, dar are un proces pe rol in strainatate cu frații ei,pentru moștenirea de la părinți.
As vrea sa știu cine e moștenitor? Soțul are drept de mostenire din moștenirea după părinții soției sau numai copiii? Mulțumesc
Mulțumesc. Știți cumva și un articol de lege? Google nu ma ajuta
Fotografierea domeniului privat este legal?

Bună ziua. As vrea sa știu dacă o persoana are dreptul sa facă poze la Curtea mea,proprietate privată, poze făcute din stradă ?
Mulțumesc
Concediu medical boala contagioasa
Bună seara.
As vrea sa știu dacă se plătește concediul medical pentru un angajat care acum a terminat facultatea si e angajat de 2 luni,concediu medical pentru boala contagioasa. Mulțumesc
Decădere din drepturi

Bună seara.
Soacra mea suferă de demență,are certificat ,grad accentuat.
I-am refăcut dosarul,deoarece starea ei s-a deteriorat foarte tare.Am înțeles ca trebuie sa ii deschidem cont bancar,dacă o sa primească grad grav cu însoțitor.
V-as ruga, dacă ma poate cineva îndruma, cum putem sa ii deschidem cont,fără sa cerem în instanță decăderea ei din drepturi? Dacă accepta banca,am înțeles ca am putea cere stabilirea unui curator. Dar dacă un curator deschide contul,cine o sa aibă acces la cont?
Mulțumesc
Bună seara.
Soacra mea suferă de demență,are certificat ,grad accentuat.
I-am refăcut dosarul,deoarece starea ei s-a deteriorat foarte tare.Am înțeles ca trebuie sa ii deschidem cont bancar,dacă o sa primească grad grav cu însoțitor.
V-as ruga, dacă ma poate cineva îndruma, cum putem sa ii deschidem cont,fără sa cerem în instanță decăderea ei din drepturi? Dacă accepta banca,am înțeles ca am putea cere stabilirea unui curator. Dar dacă un curator deschide contul,cine o sa aibă acces la cont?
Mulțumesc
Elevi scoși din incinta scolii în timpul orelor

Bună ziua. Fetița mea este în clasa a 4-a. Învățătoarea vrea sa ii scoată din incinta școlii în timpul orelor (joc și miscare),la patinoar,obligatoriu.
Fetița mea este scutită medical de la orele de sport și efort fizic.Eu nu sunt de acord sa fie dusa la patinoar.
Are dreptul doamna învățătoarea sa ii oblige? Mulțumesc
Bună ziua.
As vrea sa ma interesez daca ma poate ajuta cineva. Exista baza legala ,care prevede ce diferența de vârstă poate fi între elevi intr-o clasa?
Întreb pentru ca am dat,din păcate de probleme la școală. Copiii nostrii,clasa a 4-a,au 10-11 ani. Iar de azi au apărut,ca ciupercile după ploaie,4 copii de 14 ani. D-na învățătoarea zice ca nu este o baza legala ca să nu ii primească în clasa. Iar noi ,părinții nu suntem de acord, dar nici nu știm ce am putea face.
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri și timpul acordat.
De implicat ne implicam,non stop o supraveghez cu schimbul eu și cumnata mea. Dar nu vreau sa îmi asum sa fiu tutore,de teama ca fiica ei sa nu se retragă, pentru ca nu as putea face față singura nici fizic dar nici psihic. Iar ea,fără nici un motiv plauzibil vrea ca eu sa fiu tutore.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Nu e obligatoriu, insa poate fi un pericol pentru sine sau pt altii si e bine sa fie protejata legal, medical, social, economic daca are rude care sa se implice in sustinerea si ingrijirea dansei.

Mulțumesc. Urmează sa contestam decizia.
Ceea ce nu știu și netul ma bagă și mai în ceață...trebuie neapărat sa aibă un tutore, având în vedere handicapul, sau nu e obligatoriu?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Puteti fie contesta certificatul de incadrare in grad de handicap in 30 de zile de la comunicarea acestuia.

Fie puteti declansa procedura de punere sub interdictie si numirea unui tutore, insa nu va avea o indemnizatie.