avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate tensi25

Activitate tensi25

Bună ziua. Cum pot obține un istoric de rol fiscal pentru un teren extravilan care-l am în folosință de peste 20 ani și pentru care plătesc impozit tot de atunci? Mi se cere la OCPI pt întrare în posesie prin notare în cartea funciara, dar la primărie îmi cere certificatul de mostenitor pt a-mi elibera istoric de rol fiscal ( dacă aveam certificatul de mostenitor nu aveam nevoie sa apelez la legea care permite notarea în cf ca proprietar pt cei ce dețin în folosință terenuri extravilane ). Mulțumesc. Elena
Bună ziua doresc sa cumpăr un imobil direct pe numele fiului meu minor de 14 ani, pot sa fac această tranzacție prin contractul de vânzare cumpărare?
Mulțumesc
Buna ziua. Detin un Cabinet Medical Individual (stomatologic) cu o suprafata 60mp si am primit recent un proces verbal de la politie prin care ma instiinteaza ca trebuie sa asigur, printr-o firma autorizata ,implementarea unui sistem de detectie la efractie si sistem de supraveghere video la cai de acces ,holuri si zone cu risc ridicat conform art 8 dinanexa 1 la HG 301/2012. Eu nu am gasit nicaieri in lege ca spatiile destinate activitatilor medicale se supun acestor normative si , daca ma incadrez la servicii de interes public, care sunt cerintele minime. Adica sunt obligata sa instalez atat camere de supraveghere cat si sistem de alarma antiefractie si sa am o firma angajata permanent care sa asigure securitatea (in mod remote, adica fara paza umana)? mi se pare cam mult pt un CMI.... mai ales ca informatiile medicale ale pacientilor sunt toate in format electronic si pe un laptop care nu ramane in cabinet cand nu sunt acolo. Multumesc anticipat
În condițiile acestea, ce e de făcut?
Am înțeles necesitatea celor 2 lucrări. Nu este vorba de nicio extindere a anexei, nu s-au făcut modificări, dimpotrivă, măsurătorile din sentinta sunt cu 30m2 mai mari. Exact asa a zis și topometristul actual care face documentația cadastrala , ca 30m2 sunt mult prea mulți pt a fi corectați (mai exista 3-4m2 diferența la teren , dar fiind o suprafață destul de mare, a fiș ca e acceptabil, insa nu și la anexa).
Buna ziua. In cadrul unui proces de uzu capiune am dobandit o proprietate casa+anexa+teren. Pentru aceasta , in cadrul procesului, a fost nevoie de o lucrare topografica efectuata de un expert numit de catre instanta. Dupa pronuntarea sentintei, de la OCPI ni s-a cerut o noua lucrare cadastrala (nu am inteles de ce, din moment ce s-a efectuat in cadrul procesului). Problema apare acum deoarece inre cele 2 masuratori (evident, platite de catre mine separat) exista o diferenta de 30m patrati la suprafata anexei. Si nu se poate face intabularea. Fiecare dintre topografi sustine ca masuratorile lui sunt cele corecte si eu nu pot sa fac nimic. Exista vreo metoda de rezolvare a situatiei? Era necesara inca o lucrare pt intabulare diferita de cea din proces avand in vedere ca s-au masurat exact acelasi lucruri- teren, casa,anexa? Multumesc.. Elena
Multumesc pentru lamuriri.
Ati inteles perfect ce am vrut sa spun. Intre timp ne-am mai documentat si am ajuns la aceeasi concluzie. O persoana fizica poate imprumuta CMI-ul, insa nu am gasit formula exacta, adica unde putem face actul de imprumut si cum apare in contabilitate returnarea datoriei (rata, cum ar veni). Am contactat un contabil pe aceasta tema si sper sa primesc un raspuns concret. Va multumesc pentru ajutor !!!(medicii si avocatii chiar vorbesc limbi diferite..., dar pana la urma ne putem face intelesi). Numai bine!!
Bună ziua. Am un CMI și acum câțiva ani am luat un credit de nevoi profesionale cu garanție ipotecara. Acum as dori sa sting acest credit cu bani proveniți din venituri familiare. Cum pot proceda? Este vreo problema dacă ies cu profit zero sau cu minus la sfârșitul anului? As vrea sa găsesc o soluție legala. Nu as vrea sa am probleme cu Anaf din aceasta cauza. Mulțumesc. Elena
Buna ziua. Am un cabinet medical CMI.
Ma intereseaza sa stiu cum irtoduc in contabilitate plata impozitului pe venit, CAS si CASS. Se pot trece la plati efectuate?
Multumesc. Elena