avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate laszlobotar

Activitate laszlobotar

Răspuns la discuția Tichete de masa
Ok,Multumesc,
Am inteles, este o lege dar nu este nevoie sa serespecte.
Răspuns la discuția Tichete de masa
Va multumesc frumos,
Am primit doar 10 tichete de masa (in loc de 20). La intrebarea mea adresata angajatorului mi s-a dat raspunsul :

In legatura cu nelamurirea dumneavoastra pentru numarul de tichete de masa pe care il primiti, va aduc la cunosinta faptul ca politica grupului .... este de a acorda un tichet de masa pentru salariatii care lucreaza cu norma intreaga de 8 ore / zi .

Angajatorul poate sa decida daca acorda sau nu tichete de masa , nu este o obligatoriu sa se acorde aceste tichete .

(6) Angajatorul are libertatea de a decide dacă acordă tichete de masă şi sub ce formă, în urma consultării cu salariaţii, prin organizaţiile sindicale legal constituite sau prin reprezentanţii salariaţilor, după caz.


Va rog sa-mi spuneti, daca acest raspuns este acceptabil sau nu,.Daca da ma supun si daca nu ce pot sa fac?
Discuție Tichete de masa
Sunt pensionar de invaliditate gradul III, Sunt angajat la o firma cu norma de 4 ore. Intrebarea este de cate tichete de masa pot beneficia pentru o luna cu 20 de zile lucratoare, in care am lucrat 20 de zile adica 80 de ore?
Am o societate a carei activitate a fost suspendata la Camera de Comert cu data de 1.05.2009. La finante mi s-a spus ca se suspenda numai cu incheierea trimestrului. ok. In trim.II sociatatea a avut activitate o luna. Profitul este pierdere pe acea luna. Impozitul minim este de 367RON. Societatea nu are nici un ban, decat pierdere, nu are nimic ce s-ar putea valorifica, ob.inv., mf. sau bani in banca. Ma bucur ca am reusit sa platesc datoriile pe care le avea firma. Daca nu platesc impozitul, ce se intampla? Societatea de fapt nu mai functiona cu data de 1.05.2009, am hotararea judecatoreasca.
Răspuns la discuția amenda rutiera prin posta
Sunt cel care v-am pomenit, in decembrie, de amenda intocmita pe persoana gresita (pe mine in loc de fiul meu). Am apelat la judecatoria Huedin. Am prezentat faptele si am trimis dovezile, cerand sa se desfasoare judecata si in lipsa mea. Dupa un timp , am primit de la politia din Cluj amenda pe persoana corecta(fiul meu). Am (s-a) achitat amenda. Dupa catva timp, am primit o informare de la politia din Cluj (prin intermediul judecatoriei din Huedin) care-si recunostea greseala dar doreste sa nu li se calculeze taxe de judecata, prezentau ei motive intemeiate(cica). Termenul de judecata de la Huedin a trecut, nu am primit nici o instintare. Acum cateva zile mi-a sosit o citatie de la trimbunalul din Cluj, pentru o data din aprilie, in legatura cu amenda. Bine (asa se pare ca se intinde mult). Deocamdata amenda, adica punctele, le am si eu si fiul meu, de platit a platit fiul meu, dar toata povestea se intinde pe aproape imediat 6 luni. Asa ca am ajuns la o concluzie: de atata timp puncte penalizare le au 2 persoane, amenda e platita de o persoana, si nu se rezolva nimic, dar timpul de penalitate(6 luni) imediat trece - asa ca mai bine plateam eu amenda si inghiteam boacana politiei. Asa a trebuit sa fac copii la acte, sa trimit recomandate la tribunal, ba am mai consultat si un jurist si m-am enervat destul. Alta data sa-mi fie invatatura de minte cu Statul sa nu ma pun, ca tot el are dreptate, intr-un fel, pana la urma.
Am primit o recomandata in care mi se cerea sa transmit datele conducatorului auto care a savarsit contraventia de depasire a vitezei legale in comuna Poieni jud.Cluj (eu sunt din Zalau). Am transmis, prin fax, datele conducatorului, care era fiul meu. Avem acelasi nume, aceasi adresa, difera CNP-ul si numarul CI. Procesul verbal a fost redactat la cateva ore dupa trimiterea faxului(se vede pe datele din PV). Cand a sosit PV-ul, spre marea mea surprindere era intocmit cu datele mele. Am trimis un fax la acelasi numar la care trimisesem si datele conducatorului auto, sesizand greseala din PV. Nu am primit nici un raspuns. Nu stiu cum sa procedez, sa apelez la Judecatoria Huedin(care este indicata in PV) in termen de cele 15 zile, sau se va reface PV-ul? Nu contest faptul ca s-a depasit viteza legala. Contest numele conducatorului auto metionat in PV. Nu s-a tinut cont de datele transmise de mine prin fax(atunci de ce mi le-au mai cerut). Amenda nu am achitat-o pentru ca nu este corecta. Nu amenda din acest PV trebuie sa o achitam. Poate cineva sa ma sfatuiasca ce sa fac?
Am un autoturism pe care nu-l mai folosesc eu, ci fiul meu. Imi poate spune cineva care este mersul si care sunt actele necesare pentru a efectua transcrierea? NU este o vanzare-cumparare, ci doar o transcriere.
Răspuns la discuția amenda rutiera prin posta
Am primit o recomandata in care mi se cerea sa transmit datele conducatorului auto care a savarsit contraventia de depasire a vitezei legale. Am transmis, prin fax, datele conducatorului, care este fiul meu. Avem acelasi nume, aceasi adresa, difera CNP-ul si numarul CI. Procesul verbal a fost redactat la cateva ore dupa trimiterea faxului. Cand a sosit PV-ul, spre marea mea surprindere era cu datele mele. Am trimis un fax la acelasi numar la care trimisesem si datele conducatorului auto, sesizand greseala din PV. Nu am primit nici un raspuns. Nu stiu cum sa procedez, sa apelez la judecatorie in termen de cele 15 zile, sau se va reface PV-ul?