avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1920 soluții astăzi
Forum Activitate presman

Activitate presman

1) Am o nelamurire, care este diferenta intre transportul de marfuri si distributia de marfuri (eventual paragrafe din legi daca exista) ?
2)Am (sau nu ) obligatia de a avea autorizare sanitar veterinara pentru a transporta conserve din carne(conserva este in tabla) ambalate in cutii de carton care sint puse pe palet infoliat ?
Va multumesc pentru amabilitate
Va multumesc pentru raspunsurile dvs . ,insa aici este problema furnizorul APA-CANAL spune ca sisteaza apa deoarece constructorul are datorii catre ei (a mai construit inca 3 blocuri linga pe aceeasi organizare de santier) ,nu intereseaza pe APA Canal cine si pentru cine plateste apa ,aici intervine partea de tara in care locuim exista o suspiciune(nu vreau sa fac nici o acuzatie fara probe) de un" aranjament" intre constructor si presedintelte asociatiei.De aici izvoraste problema mea,eu nu vreau sa platesc apa la constructor deoarece mi s-a spus de la apa-canal ca singura metoda sa putem avea contract la apa este sa il stringem de .... pe constructor sa vina cu proiectul pentru apa canal spre avizare.Practic era vorba de o negociere de genul mergi cu proiectul,iti dam banii si din nefericire acest lucru nu s-a intimplat,asociatia a platit si eu nu vreau sa platesc apa catre constructor eu vreau sa platesc catre APA -CANAL.Va mai spun ca nu exista un contract de furnizare a apei intre constructor si asociatia de proprietari.
Buna ziua. Am o problema la care v-as ruga sa ma ajutati: Locuiesc intr-un ansamblu nou construit si nu avem inca contract de furnizare a apei cu APA-Canal ,inca (dupa aproape) 2 ani avem apa in regim de organizare de santier.Constructorul nu are proiect de apa si canal motiv pentru care nu se poate face contract de furnizare a apei intre APA-CANAL si asociatia de proprietari.Intrebarea mea este : Exista cadru legal prin care constructorul sa poata factura apa la asociatia de proprietari? In cazul in care exista cadru legal atunci asociatia ma poate actiona in justitie deoarece eu nu am vrut sa platesc apa catre constructor,am afirmat ca voi plati apa consumata doar cind v-a exista un contract intre APA-CANAL (care este monopol de stat) si asociatia de proprietari ?Achizitionarea de produse si servicii(in cazul nostru apa )nu trebuia sa respecte procedura de selectie de oferte ?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Răspuns la discuția Asociatii de proprietari
Multumesc mult,ma mai puteti ajuta cu ceva?cum putem obtine statutul de zona rezidentiala,locuim intr-un ansamblu de 6 blocuri care in viitorul apropiat(speram )sa fie inchis.Multumesc anticipat
Va rog sa ma scoateti din neagra nestiinta.
1)Fondul de rulment este obligatoriu sau nu ,daca da ce il reglementeaza?
2)Fondul de reparatii este obligatoriu sau nu ,daca da ce il reglementeaza?
3)Daca aceste doua sunt obligatorii si cineva nu vrea sa plateasca ,cum poate fi obligat sa plateasca?
Toate acestea in cazul unei asociatii de proprietari formata din 60 apartamente.
Va multumesc cu respect.
Buna ziua,
Va rog mult puteti sa ma ajutati cu documentatie si tot ce presupune(costuri obligatii,drepturi), sa putem obtine statutul de zona rezidentiala a unei asociatii de proprietari cu 60 de apartamente? Am fost la administratia financiara-raspuns "Nu la noi",la primarie -raspuns"Lasati ca ne ocupam noi" si a trecut un an deja.
Va multumesc.
Buna,
Am fost la administratia financiara si mi-au spus ca nu ei se ocupa,sa merg la primarie,acolo am primit acelasi raspuns,"lasati ca ne ocupam noi"si a trecut un an deja.Ma puteti ajuta?
Multumesc.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.unde gasesc documentatia pentru a obtine statutul de zona rezidentiala,cu tot ce implica,costuri etc?
Va multumesc mult
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Multumesc pentru raspuns,puteti sa imi dati tot ce este necesar pentru zona rezidentiala?
Distanta de aeroport aproximativ 7 km,aveti dreptate cred ca nu se poate face nimic cu culuoarul de zbor.
In legatura cu constructorul,mai are vreo valabilitate antecontractul de vinzare cumparare de vreme ce s-a intocmit contract de vinzare cumparare?
Va multumesc pentru atentia acordata