avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate alexmax84

Activitate alexmax84

Răspuns la discuția Valabilitate procura din Liban.
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Din pacate procura a fost data in 2000 deci se aplica VCC. Problema este ca nu pot lua legatura cu notarul de acolo pentru a-i trimite o notificare referitoare la revocarea sau nu a procurii.

O zi frumoasa!
Alexandru
Buna ziua,

Stie cineva care este termenul de valabilitate al unei procuri date in Liban? Procura respectiva va fi folosita la o tranzactie imobiliara. Am incercat sa iau legatura cu notarul din Beirut insa nu s-a putut.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Tatal meu vrea sa-mi faca act de vanzare-cumparare cu uzufruct pentru casa si terenul aferent gospodariei insa doresc sa stiu daca e nevoie de acordul mamei pentru asta. Mentionez ca ei au divortat in urma cu 8 ani (dupa 20 de ani de casnicie) si nu a avut loc niciun proces de partaj. Terenul si casa sunt pe numele tatalui meu dinaintea casatoriei asa ca as vrea sa stiu daca-mi poate face vanzarea sau e necesar acordul mamei. Trebuie ca inainte de vanzare sa o actioneze in instanta pentru partaj? Mentionez ca mama mea e de acord cu vanzarea catre mine.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Taxa auto
puteti face toate cele de mai sus si apoi sa completati dosarul cu respingerea de la serviciul de inmatriculari. Insa ar trebui sa va interesati, sa nu faceti lucrurile acestea degeaba.
Răspuns la discuția Taxa auto
Va trebui sa asteptati raspunsul de la Directia de Inmatriculare in termen de 30 de zile. O alta sansa pt dv. ar fi ca noua lege privind taxa de prima inmatriculare sa fie amanata din nou. Mai bine mergeti la un birou de avocatura si vedeti exact pasii de urmat. Va stafuiesc sa va grabiti deoarece institutiile statului nu lucreaza pana pe 31.12.

jacquelline a scris:

Va rog sa-mi mai spuneti o singura informatie: daca depun pana la 31.12.2012 solicitarea de inmatriculare fara plata taxei auto, mai am sanse sa primesc un aviz favorabil?


Răspuns la discuția Taxa auto
Din cate stiu eu puteti trimite documentele prin posta cu confirmare de primire. Eu am castigat procesul cu Directia de Inmatriculari dar cei de la Tribunal mi-au gresit seria sasiului de pe sentinta.
Răspuns la discuția Taxa auto
In cazul in care am castigat in instanta dreptul de a inscrie masina fara plata taxei de poluare dar cei de la tribunal au gresit sentinta, mai e valabila sentinta daca de anul viitor intra in vigoare noua lege? Mentionez ca voi depune cerere de indreptare a greselii.
Răspuns la discuția hotarare judecatoreasca
buna ziua,
ati rezolvat cumva cu sentinta? ma aflu in aceeasi situatie si nu stiu daca are rost sa fac identificarea la RAR si sa depun dosarul la politie.
buna ziua,
ne puteti spune daca ati reusit sa inmatriculati masina? Eu ma aflu in aceeasi situatie si as dori sa stiu daca are rost sa merg la tribunal pentru indreptarea greselii sau sa renunt.
am castigat procesul pe 29.10 iar pe 15.11. am primit comunicarea. Am asteptat 15 zile pentru a vedea daca institutia depune recurs iar apoi am mers sa legalizez sentinta. Din pacate am observat ca seria sasiului este gresita si as vrea sa stiu daca in cazul in care cer indreptarea sentintei nu sunt obligat sa reiau procesul sau sa platesc taxa de prima inmatriculare. Intreb asta deoarece am inteles ca de la 1 ianuarie 2013 intra in vigoare legea referitoare la taxa de prima inmatriculare. Acum se numeste taxa de poluare. multumesc anticipat pentru raspunsuri