avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1457 soluții astăzi
Forum Activitate valentin16hz

Activitate valentin16hz

Salutare oameni buni, am ajuns in Spania pe data de 10.03.2021 la o firma de cules zmeura in provincia Huelva, am fost 50 persoane pe autocar, ne-au luat buletinele in prima zi cand am ajuns, ni le-au inapoiat dupa cateva ore, noi semnand un contract in Romania pana sa ajungem aici, aici ni s-au dat anumite hartii pentru protectia muncii pe care sa ne scriem numele si sa ne semnam.
Sefa de aici ne-a comunicat ca in urmatoarele 3 zile vor lucra doar cei care detin NIE, iar a doua zi o sa lucram si noi, cei care nu detinem NIE.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra, cei cu mai multa experienta este in felul urmator:
Noua cand ne iese NIE ca sa putem avea dreptul la munca oriunde pe teritoriul Spaniei?
Acest document NIE pe care trebuie sa-l luam ni-l ofera patronul pana incepem munca ca sa putem lucra legal sau iese mai tarziu si noi lucram "la negru" pana atunci?
Am inteles ca unor persoane li s-au dat NIE chiar si dupa un an si jumatate de munca si nu stiu ce sa mai cred.
Va multumesc din suflet si Dumnezeu sa va ajute!
Salutare oameni buni, astazi am fost sa-mi predau permisul de conducere la politie si intr-o saptamana pe data de 17.02.2021 sunt programat la testul de redobandire 13 din 15 pentru a mi se reduce pedeapsa de la 90 la 30 zile.
Daca promovez testul, am inteles ca am nevoie de (buletin+copie / proces verbal+copie / dovada+copie / dovada promovarii testului / cerere de reducere a perioadei de suspendare / chitanta platii amenzi+copie).
Problema este ca nu am bani sa platesc amenda, daca sustin examenul, il promovez si nu fac dovada plati amenzii, exista posibilitatea sa raman tot la 90 zile? Adica sustin testul degeaba fara acea chitanta?
Va rog frumos sa ma ajutati, nu poate veni la impozit sau ceva de genul, este obligatoriu sa o platesc?
Va salut, am si eu o problema la care nimeni nu mi-a dat un raspuns concret.
Eu am reteta medicala pentru atac de panica si depresie cu Xanax si Diazepam, aceste pastile fiind in grupa benzodiazepinelor.
La un control de droguri facut de politie imi iese substanta benzodiazepina in aparat si voi ramane fara permis si cu dosar penal pentru conducere al unui autovehicul sub influenta substantelor psihoactive chiar daca prezint reteta domnului politist ca eu urmez acest tratament?
Nu vreau sa ma considere un drogat sau un om idiot care pune viata in pericol oamenilor, pur si simplu le iau la indicatia medicului si ma prezint la control luna de luna.
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac? Sa nu mai conduc nu pot pentru ca trebuie sa ajung la munca.
Va multumesc!
Va salut cu respect, am si eu o problema si vreau sa ma consult cu dumneavoastra.
Mama mea nu ma primeste in casa, ea fiind proprietara casei cu clauze sa o ingrijeasca pe bunica mea pana aceasta va inceta din viata.
Eu am buletin la acea adresa, deci prin urmare sunt luat in spatiu precum ca locuiesc acolo, insa politia spune ca nu am dreptul sa locuiesc daca proprietarul, adica mama mea nu este de acord.
Vreau sa-mi cer dreptul de copil, ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc din suflet!
Buna ziua, am si eu o problema in legatura cu permisul de conducere.
Pe data de 07.06.2020 am fost verificat cu aparatul etilotest si rezultatul a fost 0,04mg alcool, mentionez ca nu am fost la probe biologice de sange.
La acel moment am depus o contestatie la Judecatoria Ploiesti, am avut 2 amanari, dupa care m-am lasat pagubas si am renuntat la proces la ultimul termen pe care l-am avut pe data de 11.01.2021 pentru a-mi putea preda permisul si sa-mi ispasesc pedeapsa.
Dupa proces imediat, am facut o cerere de pe minuta hotararii si dupa 3 zile, mai exact pe data de 14.01.2021 am primit-o si cu aceasta m-am prezentat la politie sa-mi predau permisul, ca sa nu mai astept hotararea acasa.
Problema de aici incepe, domnii politisti n-au vrut sa-mi retina permisul si a ma programa la examenul pentru reducerea pedepsei pentru ca pe minuta hotararii scrie ca am dreptul la recurs in 30 zile de la comunicare si ca hotararea nu este definitiva.
Nu inteleg cum vine asta, ce recurs sa fac daca m-am prezentat de buna voie sa mi-l predau?
Cum ar trebui sa procedez pentru ca pe data de 11.02.2021 se fac 30 zile de la minuta, cu aceasta ma prezint la politie ca automat au trecut cele 30 zile si a ramas definitiva sau mai trebuie sa fac ceva la Judecatoria Ploiesti in legatura cu asta?
Va rog din suflet sa ma ajutati, am cerut opinii peste tot si m-am consultat cu multa lume insa parerile sunt impartite.
Va respect!
Va salut, maine ma voi duce la politie sa-mi predau permisul de conducere la IJP Prahova si vreau sa sustin examenul de redobandire pentru a mi se reduce pedeapsa de la 90 zile la 30.
Multi spun ca s-a schimbat legea si ca acesta nu se mai sustine pe calculator ci pe hartie cum se dadeau pe timpuri, este adevarat?
Si daca pic examenul, mai am dreptul sa-l mai dau inca o data sau se majoreaza direct la 120 zile?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Problema contract de inchiriere
Aici se afla tot
-Fata: [ link extern ]
-Verso: [ link extern ]
Va salut cu respect, am si eu o nelamurire in privire cu un contract de inchiriere facut intre proprietarul garsonierei si mine.
La data de 04.08.2020 am facut cu dumnealui un contract de inchiriere pe o perioada de 6 luni, mai exact pana pe 04.02.2021, problema este in felul urmator:
Am platit chiria, iar cu utilitatile sunt la zi, de cate ori a venit sa-mi incaseze plata chiriei acesta mi-a calculcat si intretinerea, am facut calculele si am platit tot ce era necesar.
Aceasta fiind ultima luna din contract si dansul vrand sa inchirieze altor persoane dupa terminarea contractului cu mine, acesta a venit astazi batand la usa pentru a patrunde in locuinta si pentru a-mi spune ca preferabil pe data de 01.02.2021 sa parasesc imobilul pentru ca acesta a gasit pe altcineva, chiar daca in contract scrie clar ca termenul este pana pe 04.02.2021.
Acesta fiind foarte nervos mi-a spus ca nu-mi va returna garantia de 900 lei platita la inceputul contractului pentru ca sunt in urma cu intretinerea si ca imi va folosi banii in acest scop.
Eu tocmai ce v-am spus mai sus ca am achitat tot la zi, dar am impresia ca dansul a luat banii si nu a platit, iar acum ma face pe mine vinovat.
Pe contractul de inchiriere scrie ca, citez "Garantia se va returna la sfarsitul perioadei de inchiriere, dupa ce se vor achita toate cheltuielile aneferente intretinerii si cu respectarea minima de inchiriere de 6 luni."
Va rog frumos sa ma ajutati, ce pot face in acest sens pentru a-mi recupera garantia?