avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate Sevrin

Activitate Sevrin

Deci nu este neaparat sa fie proprietarul , ci in acest caz persoana care sta la adresa respectiva de peste 4 ani si stie mai bine totul despre acel imobil?
Persoana care stia cel mai bine gospodaria a decedat acum cativa ani
Ce inseamna in completarea - autorecenzare "Informații despre capul gospodăriei/ persoana de referință"
Capul gospodariei se refera la proprietarul imobilului sau persoana care sta fizic la acea adresa de minim 12 luni ?
Multumesc
Poate parea o intrebare infantila, dar totusi as dori sa stiu daca se pot asigura locuintele (asa cum se pot asigura in caz de calamitate), daca se pot asigura si in caz de razboi?! Au asiguratorii o astfel de optiune?
Va multumesc
A fost depus pe declaratia cand l-am facut, acum 1 an. Si am si platit un an (s-a si calculat automat)
Acuma este o problema daca nu fac declaratia si pentru al doilea an, din moment ce imobilul nu este inchriat ?!
A fost inregistrat la taxe si impozite un Contract inchriere imobil pe perioada de 2 ani. 2020-2022.Intre timp, dupa 1 an chiriasii au plecat din oras. Sunt obligat, ca sa nu platesc impozit pe venit si pe al doilea an sa delcar ca acel contract a fost reziliat, sau atata timp cat nu fac declaratia unica si pentru al doilea an, este ok?!
Va multumesc
Răspuns la discuția Accident auto vatamare corporala
"De la politie mi s -a .comunicat ca si soferul celalalt a facut plangere impotriva mea."
Răspuns la discuția Legalitatea Certificatului Verde
Pur si simplu anul trecut, trebuia sa se inchida pentru cel putin 14 zile tot continentul, daca nu si mai drastic si se scapa..microbiologie pentru cei ce cunosc
Dar s-a vrut aceasta cale cu pasi mici ce a distrus cumva multe mici interprinderi/afaceri,oameni morti si manipularea cumva a populatiei pe termen lung
Lockdown nu este solutia nici la nivel de oras nici la nivel de tara, pt ca scapi sa zicem dar dupa aceea turismul isi ia activitatea si vin din alte parti(asa cum a inceput totul, de la zero la iad)
Ori traim cu virusul ori se ia o masura drastica si se inchide la nivel continental/global(ceea ce este cam imposibil). Vaccinul nu distruge virusul, s-a demonstrat la nivel chimic
Răspuns la discuția Contract inchiriere
Va multumesc frumos
Vreau sa fac un contract de inchiriere apartament.
Din ce am inteles nu mai este obligatoriu sa inregistrez contractul la administratia sectorului. In declaratia unica totusi am observat ca trebuie sa specific nr contractului...cum obtin acest lucru?

Va multumesc
Am inteles, o sa ii transmit atunci sa cotizeze pana face cei 15 ani de vechime necesara pentru indemnizatie

Va multumesc