avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate mirela onea

Activitate mirela onea

Răspuns la discuția Director fara studii superioare
Director adjunct societate comerciala - cod COR 112005 (grupa majora 1 nu solicita obligatoriu studii superioare)
Concediul medical in timpul preavizului este perfect legal, dar suspenda termenul de preaviz. Daca nu mai depuneti certificatul medical, acesta nu va mai fi platit. In Revisal va aparea art.55 lit.b care nu este cu nimik mai rau decat art.81 (1). Somaj nu se acorda in nici unul din cazuri !!!
Buna ziua,
In cazul in care un angajat prezinta o decizie medicala asupra capacitatii de munca - grad 2 invaliditate este corect sa-i cer sa intocmeasca si o cerere de incetare a contractului de munca cu ziua ulterioara ultimei zile de concediu medical ? Avand in vedere ca are gradul 2 de invaliditate nu are cum sa-si desfasoare activitatea. Am auzit unele pareri, ca ar trebui facuta o cerere de concediu fara plata pana la data emiterii deciziei de pensionare de catre Casa de Pensii. Lucru ce mi se pare complicat deoarece in cateva luni pana este emisa aceasta decizie, nu mai exista contact cu angajatul si nici nu sunt sigura ca mai are vreun interes sa mai prezinte la firma acesta decizie ca eu sa-i pot inceta conform legii (Codul Muncii art.56 lit.c) contractul de munca. Ca sa nu mai spun si de operarea in Revisal a suspendarii CIM pana ajunge decizia la firma.
Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns pertinent deoarece de dat "cu presupusul"nu mai sunt interesata.
Multumesc frumos
De la ITM, ti se spune ca trebuie incheiat un nou CCM in baza Lg.62/2011, chiar daca cel de anul trecut mai este valabil.
Buna ziua
Incheierea CCM la nivel de angajator (cu peste 21 de angajati) nu este obligatorie ci doar negocierea acestuia. Atunci cand se solicita de catre ITM (in urma controluilui) prezentarea CCM, eu (firma) nu pot sa pun la dispozitie decat procesele verbale de la sedintele de negociere si eventual procesul verbal final prin care partile declara (recunosc) ca nu s-a ajuns la o intelegere in ceea ce priveste incheierea unui CCM. Cand se pot relua negocierile si ce sanctiuni risca firma pana la momentul in care se incheie un CCM ?
Multumesc
Răspuns la discuția Munca in strainatate
Multumesc pentru raspuns. As mai dori sa stiu daca e obligatoriu sa instiintez si ITM-ul despre plecarea angajatilor.
Multumesc
Buna ziua
Va rog respectuos sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme si anume: O firma din Romania a contractat o lucrare in Germania. Un grup de angajati ai societatii va pleca sa execute lucrarea (constructii). As dori sa stiu daca in afara de fisele de aptitudine facute la zi si anuntul catre ITM cum ca respectivii vor lucra in perioada stabilita in Germania si li se vor respecta drepturile deja stabilite in contractele lor de munca (ei raman angajatii firmei din Romania), mai trebuiesc intocmite si alte acte.
Va multumesc mult
Cu respect
Mirela
Răspuns la discuția somaj tehnic
Buna ziua
As dori sa va rog daca puteti sa ma ajutati in legatura cu aceasta ordonanta a guvernului, mai precis sa-mi spuneti daca stiti firme care au "beneficiat" de ea cum au procedat? Au emis decizii de suspendare a contractelor? Au intocmit tabele cu angajatii carora li se suspenda contractul precum si cu zilele in care acestia nu sunt la munca? Se depun cumva toate aceste la Somaj, ITM, CAS, CASS?
As mai dori sa aflu daca trebuie specificate expres zilele in care anagajatii nu sunt la serviciu sau este suficiet sa scriem ca"se afla in somaj tehnic x-zile in perioada 1 - 15.06.2009 "(de exemplu)
Va multumesc mult.
Cu stima, Mirela
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
Buna ziua
Am vazut ca au aparut norme de aplicare a OUG 28/2009 (75% ptr. 3 luni) in MO 310/12.05.2009.
V-as ruga sa-mi explicati sintagma cuprinsa in Ordinul 343/2009 si anume "...75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat". La ce se refera legiuitorul cand spune salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat? Este vorba de salariul brut negociat (fara sporuri) al fiecarui angajat care va "beneficia" de OUG28/2009???
mULTUMESC
Răspuns la discuția SOMAJ-reguli noi?
Buna ziua
Am o dilema si as dori sa ma ajutati cu un raspuns. Deoarece activitatea in societate se restrange tot mai mult suntem pusi in situatia sa disponibilizam (datorita restructurarilor de posturi) si angajatii care sunt pensionari limita de varsta. Se stie ca deoarece sunt pensionari nu mai beneficiaza de indemnizatie de somaj, doar articolul cu care se incheie carnetul de munca va fi 65(1) din Codul Muncii (ei nu doresc sa-si incheie activitatea cu demisie sau acordul partilor). Intrebarea mea ar fi daca firma are obligativitatea sa plateasca salariul compensatoriu care se acorda saalriatilor disponibilizati, avand in vedere ca pensionari fiind , au deja o protectie sociala.
Multumesc