avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate iRazvan91

Activitate iRazvan91

Buna ziua, as dori sa stiu in ce conditii se poate schimba functia de incadrare a unei persoane pe baza unei certificari obtinute intr-o alta tara din UE. De exemplu, certificarea de masinist/operator utilaj obtinuta in Germania este valabila si in Romania? Este nevoie de traducere legalizata sau omologari? Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua, in situatia in care exista o majorare a salariului minim, iar actul aditional nu poate fi semnat de catre angajat pentru ca absenteaza de la locul de munca si e de negasit, se mai impune necesitatea semnaturii lui din moment ce oricum este o crestere salariala dictata de o hotarare de guvern? Cum altfel ar trebui procedat? Multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie, unui angajat cu CIM nedeterminat i-a fost desfiintat postul, i s-a propus o alta pozitie la un alt departament pe care a acceptat-o, dar i s-a transmis ca va fi in perioada de proba 90 de zile, intre timp acel angajat a venit cu o cerere de incetare, iar managerul de HR i-a transmis ca nu va da curs cererii pentru ca se afla in perioada de proba......este in regula ca CIM sa fie reziliat datorita faptului ca se afla in perioada de proba? Va multumesc!
Răspuns la discuția Refuz formare profesionala
Nici in ideea in care eu nu pot sa garantez firmei continuarea relatiei profesionale suficient cat sa aprofundez aceasta formare fortata? Multumesc de raspuns oricum, intre timp am primit raspunsurile pe care le doream.
Buna ziua, as dori sa stiu daca pot sa refuz dpdv legal un curs de formare profesionala pe alt domeniu (mediu) fata de cel pe care profesez eu (hr). In momentul actual, fima pentru care lucrez are mari probleme cu anumite avize, urmeaza sa vina in lunile urmatoare auditori, controale etc. iar mie mi se impune cu forta acest curs, pe motivarea ca nu are cine sa se ocupe de aceste spete, se fac foarte mari presiuni asupra mea in fiecare zi si as dori sa va cer o parere, cum ar trebui sa procedez si daca intr-adevar pot sa fiu obligat sa fac un curs care nu tine de natura muncii sau domeniului meu de activitate. Va multumesc frumos.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua, as dori sa stiu daca in conditiile in care se angajeaza un om cu 8 clase si un program de ucenicie de electrician (720h) pe incadrarea de vopsitor industrial, avand codul COR cu 7 insemnand muncitor calificat cu studii medii, lucrul acesta:
1. ar atrage nulitatea contractului de munca?
2. ar fi pasibil de amenda de la ITM?
Multumesc!
Răspuns la discuția Interdictie concediere dupa CCC
Va multumesc pentru raspunsul foarte prompt. Deci, practic, intervalul de timp in care nu se poate concedia va fi de 1 an, stimulentul de insertie primindu-se pana la varsta de 3 ani a copilului OK.
Buna ziua, mai este valabila acea interdictie de a nu concedia 6 luni de la data revenirii definitive la serviciu dupa CCC. In OUG-ul 111/2010 regasit pe net a disparut acest text. Multumesc.