avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate Babic@

Activitate Babic@

Buna ziua! Va multumesc frumos pentru Atenția acordată.
Cine poate trage la răspundere!
Firme private daca nu respectă norme de muncă și salarizare???
Preaviz!


Doresc sa bag preaviz,Dar nu stiu potrivit cărui articol,Sau litera pot aplica din codul muncii??? Va multumesc frumos pentru atentia acordată.
Buna ziua tuturor! Intamin o problema cu vecina mea, care nu ma lasa sa repar perete care este pus Razor între noi.
Ea are o mica grădina în spate casei mele.
Aveti cunoștință sa imi spuneti o lege care sa ma ajute??? Si care este în favoarea mea. Va multumesc frumos tuturor!
Imi cer scuze pentru greseala mea,( poate nu m-am exprimat corect eu?) Intrebarea respectiva se referea la un ONG, care ar putea sa ajute un fost deținut, în găsirea unui loc de munca cum majoritatea cazurilor se cere cazier judiciar.....
Societatea nu ne privește cu ochii buni.

george-neagu a scris:

Si totusi domnule Babic, care este intrebarea dumneavoastra sau ce doriti sa aflati mai in detaliu? O intrebare se finalizeaza cu un semn de intrebare macar.

Buna seara domnule adrian dumitru! Multumesc frumos pentru raspuns dumneavoastra.

adriandimitriu a scris:

nici consiliul local nu are a se amesteca. trebuie sa solicitati instantei sa o oblige pe vecina sa va permita accesul

Intrebarea este în cuprinsul întrebări: ONG pt ajutorarea persoanelor din penitenciar pentru gasire unui loc de munca....

radumititean a scris:

si care este intrebarea? Sau nu este o intrebare?

Reabilitarea casă perete spate:
În curte vecinul de rea credinta.

Buna seara tuturor celor care vad acest mesaj! Acum 2 ani un perete mia fost cuprins de flăcări, iar vecina care are un teren în spate casei mele, nu ma lasa sa repar acel perete. Ma poate ajuta mai departe în toate demersurile consiuliu local???, ca primaria nu se baga....
Titlu proprietari(3)
Buna seara tuturor celor care vad acest mesaj!
Întâmpin o problemă referitor la casa în care am domiciliu.
Pe contract de casă suntem 3, proprietari mama, frate meu,Si Eu, în momentul când mama a cumparat acest teren+ 3,camere, suprafața totală 166. Metri, plus niste cotețe păsări.
Pe care ulterior le a demolat mama.... au Construit 2 camere,una dintre surori mele....
Care nu le a declarat în acte casei,nici la primărie.( construcție ilegală).
Eu în acest timp am fost arestat.....în momentul de față eu doresc să demolez una din anexe, pt a putea începe lucru sa fac un foișor în curte.
Dar mama mea, nu este de acord ca eu sa demolez acea cameră.....
Ce pot sa fac sa demolez acea cameră???.

Un vecin mia zis sa anunț disciplina în Constructi, dar sar putea sa primesc si eu amendă,find unul din proprietari....
Va multumesc frumos seara plăcuta.
Va multumesc frumos pentru raspuns dumneavoastra!
Domnule cornel vasile.

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 50/1991
art. 3
(1) Construcțiile civile, industriale, agricole, cele pentru susținerea instalațiilor și utilajelor tehnologice, pentru infrastructură de orice fel sau de oricare altă natură se pot realiza numai cu respectarea autorizației de construire, precum și a reglementărilor privind proiectarea și executarea construcțiilor, pentru:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, reabilitare, schimbare de destinație sau de reparare a construcțiilor de orice fel, precum și a instalațiilor aferente acestora, cu excepția celor prevăzute la art. 11;
.....