avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate btmariuss

Activitate btmariuss

Buna ziua! As dori un sfat in legatura cu un proces in derulare.Pe scurt este vorba de o suprafata de pamant asupra caruia exista un titlu de proprietate si in care sunt trecute 4 persoane rude. Problema este ca doua persoane vreau sa imi cedeze partea. Nu se pot deplasa la proces sunt la pat. Am depus intampinari atat eu cat si celelalte parti in care am precizat dorinta dar nu stiu daca au valoare. Procesul este in faza in care expertul judiciar a localizat si masurat suprafetele de pamant. Cum sa procedez? Va multumesc.
Răspuns la discuția Pensie
Multumesc.
Răspuns la discuția Pensie
Este femeie, anul nasterii 1959 luna martie. Va multumesc.
Discuție Pensie
O peroana care are : Total stagiu de cotizare realizat: 37 ani, 5 luni si 28 zile, din care: - in gr II(cf Lg 3/1977) 21 ani, 11 luni si 25 de zile;
- conditii normale : 8 ani si 25 zile;
- stagiu similat : (alte drepturi asig sociale) : 1 luna si 12 zile;
- stagiu asimilat : 2 ani si 26 zile(pensie gr 2)
- stagiu aferent gr I si gr II 5 ani si 3 luni

la ce varsta poate iesi la pensia de drept? Pensia de gradul este considerata vechime(participa la perioada de cotizare)? Trecerea la pensia pentru limita de varsta se face "automat" sau trebuie facuta o cerere in acest sens? datele de mai sus sunt din data de 30.08.2010. De atunci pana in prezent persoana in cauza primeste pensie pe caz de boala, gr 3. Multumesc!
Un contract de tranzactie incheiat intre o persoana si altele trebuie efectuat la notar sau poate fi efectuat fara notar, o intelegere scrisa? Va multumesc.
Buna ziua!
O problema as avea si va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Exista un titlu de proprietate pe care este trecuta o suprafata de 3 ha si 72 ari.
Pe acest titlu sunt trecute 4 persoane surori intre ele. Una dintre surori pretinde jumatate din suprafata fiindca asa iar fi spus tatal lor inainte de a muri ca are. Este corect acest fapt? Deasemenea acesta sora vrea sa vanda terenul unei alte surori. Unde se merge prima data pentru a se ajunge la o intelegere? Doua dintre surori ar ceda partea lor surorii care vrea sa cumpere pamantul de la cealalta.
Nu este facuta succesiunea dupa moartea parintilor lor circa 34 ani de la moartea lor. Sunt scumpe taxele notariale? De unde se incepe ? Va multumesc !
Discuție PENSIE
o persoana decedata in accident de munca in germania, in urma verificarilor itm romania vinovata si persoana si societatea la care lucra, poate beneficia sotia de pensie , intrucat are doi copii minori de 4 respectiv 11 ani. Accidentul a fost anul trecut, acum s-a terminat ancheta itm. Se da din urma pensi, daca are dreptul ?Pasi de parcurs care sunt? Va multumesc !
Răspuns la discuția certificat de deces
certificatul de deces original s-ar afla in romania, din cate inteleg, numai ca cineva il are si nu vrea sa-l dea? O sa caut firma de pompe funebre, sa vad ce zice. Banuiesc ca cert. de deces se afla la firma care l-a angajat si il tine la ea pentru a nu plati pensia *pentru copii. va multumesc si mai astept pareri si sfaturi.()
Buna ziua! Am o problema si as vrea sa ma ajutati daca se poate.
In anul 2011 luna august ziua 3, a decedat un pieten ce se afla la munca in germania. El se afla in timpul serviciului. Dupa mai multe probleme s-a reusit aducerea lui in tara pentru a fi inmormantat. Problema este ca din Germania i s-a dat o adeverinta de deces, la persoana care l-a adus, nefiind-u-i dat certificatul de deces original. A fost inmormantat cu acea adeverinta. D e atunci si pana acum nu s-a intrat in posesia acelui certificat el fiind in continuare dupa un an aproape viu in tara si neputand face familia nici un demers pentru pensie sau alte acte. Au fost angajati doi avocati dar au renuntat pe rand fiecare fara a da un raspuns cu privire la verificarile care au fost efectuate. Au ramas pe drumuri doi copii mici si probabil in continuare familia va apela la ajutorul mass mediei sau mai sus.
As vrea sa-mi spuneti de unde sa incepem, unde sa mergem in audienta sau la alte institutii. Problema pare a fi complexa. Va multumesc!
Buna ziua! Daca o persoana este in concediu de crestere a copilului pana in octombrie 2012 poate depune dosarul pentru masura 141 la apdpr?