avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate cmihaelaalina

Activitate cmihaelaalina

HELP ME PLEASE...............


""""""""din cate stiu ordonanta a fost publicata in Monitorul Oficial; sper ca se vor publica in curand si niste norme metodologice de aplicare a acestei ordonante intrucat este foarte ambigua;

va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri, in primaul rand in privinta:

Art. 2 alin. (5) din ordonanta care prevede ca „pentru stabilirea si calculul drepturilor prevazute de Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, si de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se utilizeaza salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata”.

:surrender:Aceasta inseamna ca in declaratiile nominale pe care angajatorul le depune pentru declararea taxelor la care se refera aceasta ordonanta, angajatii aflati in situatia 75% vor aparea cu sal de baza minim pe economie pentru care se vor plati si taxele aferente (somaj, sanatate, pensii) ?????????????:-/""""""""""""""""
exista norme metodologice de aplicare a acestei ordonante (in privinta neimpozitarii somajului tehnic)? cu ce data vom putea aplica reglementarile acestei ordonante?

o zi buna,
Răspuns la discuția CAAM ANGAJATOR
AS VREA SA STIU PROCENTUL CAAM PENTRU UN ANUMIT COD CAEN. UNDE POT GASI ACESTE INFORMATII
Discuție CAAM ANGAJATOR
buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o informatie
:help:
unde as putea gasi noua contributie de asigurari pt accidente de munca si boli profesionale in functie de codul CAEN?

stiu ca incepand cu 01.01.2009 aceasta contributie s-a stabilit intre 0.15%-0.85% in functie de cod CAEN.
am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema:

unde se depune declaratia de sanatate, in cazul in care angajatul are angajati din mai multe judete?
in momentul de fata depun declaratia in localitatea in care firma isi are sediul, insa unul din angatii mei cu domiciliul in alt judet are nevoie de de servicii medicale, iar medicul de familie al acestuia nu accepta o adeverinta vizata de casa de sanatate in care isi are firma sediul.
angajatorul este obligat sa depuna declaratia de sanatate in la casa din judetul angajatului???
contributia CASS se va vira in conturi diferite??

va multumesc anticipat,
VA MULTUMESC PENTRU PROMPTITUDINE.
VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE IN LEGATURA CU URMATOAREA PROBLEMA:

IN CAZUL IN CARE IN CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL DE UNITATE (inregistrat la directia muncii) NU ESTE PREVAZUT ART. 66 DIN CCM LA NIVEL NATIONAL, SI ANUME:
"Art. 66:
(1) In cazul in care salariata se afla in concediul de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani..
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii."

SALARIATELE AFLATE IN ACEST CAZ, VOR MAI PRIMI ACESTE DREPTURI?

ACESTEA SUNT OBLIGATE SA SOLICITE ACESTE DREPTURI PRINTR-O CERERE, IN CAZ CONTRAR NU BENEFICIAZA DE ELE?
Discuție PROBLEMA TVA
firma a cumparat un apartament de la o pers fizica. in momentul de fata, eu ca asociat minoritar al SRL-ului doresc achizitionarea apartamentului pe pers fizica.


daca desfiintam firma cu acordul asociatilor vom mai plati tva la stat?
unde pot citi mai multe despre acest subiect?
Răspuns la discuția SRL- fara situatii depuse...
AJUTATI-MA CU UN RSPUNS PENTRU ACEASTA SITUATIE


apartamentul a afost cumparat de la persoana fizica, asadar in pret nu a afost inclus tva. in cazul in care apartamentul va fi vandut, firma va plati tva la stat. am dreptate??

intrebare: daca vom desfiinta firma cu acordul asociatilor, aparatmentul va trece in proprietatea unui asociat stabilit de comun acord. IN ACEST CAZ VA MAI PLATI CINEVA TVA LA STAT?? #-o

MULTUMESC,
Răspuns la discuția SRL- fara situatii depuse...
apartamentul a afost cumparat de la persoana fizica, asadar in pret nu a afost inclus tva. in cazul in care apartamentul va fi vandut, firma va plati tva la stat. am dreptate??

intrebare: daca vom desfiinta firma cu acordul asociatilor, aparatmentul va trece in proprietatea unui asociat stabilit de comun acord. IN ACEST CAZ VA MAI PLATI CINEVA TVA LA STAT?? #-o