avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate eklipse

Activitate eklipse

Buna ziua,

As vrea sa fac o sesizare priviind o neconcordanta intre articolele a doua legi diferite si nu stiu cui sa ma adresez. Legile respective sunt: OG 27/2002 art 8 si 9 VS Ordinului 1501/2006 al MAI, Capitolul II, Art.8 paragraf 4. Unu ma obliga sa inmatriculez un autovehicul in 30 de zile, dar am nevoie de o hartie care este eliberata de ANAF in 45 de zile.

Nu cred ca este un caz de competenta avocatului poporului pentru ca de competenta sa sunt "incălcarea drepturilor sau libertăţilor persoanelor fizice prin acte sau fapte administrative ale autorităţilor administraţiei publice sau prin actele administrative ale regiilor autonome."

Orice idee este binevenita.

Cu stima.
Răspuns la discuția Obligativitatea Ordinul 250/2004
nimeni?? :(
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
- terminat facultatea informatica la universitate acreditata, specializarea informatica economica
- incadrarea mea este manager proiect informatic
- firma are obiect de activitate crearea de programe pentru calculator (cod CAEN 7221, 7222)

Port in clipa de fata niste discutii despre scutirea de impozit (perfect indreptatit conform conditiilor din Ordinul 250/2004) insa angajatorul imi spune ca nu este obligat sa imi "faca" actele pentru scutirea de impozit, pentru ca eu am negociat un salariu si daca ar aplica scutirea de impozit ar fi ca si cum mi-ar mari salariul.

Intrebare:
FIrma este obligata sa se supuna acestui ordin sau are intre-adevar dreptate ca ea alege daca da sau nu?

Multumiri anticipate.

Răspuns la discuția Program lucru 12 cu 24
deci cele 2 zile de repaos saptamnal sunt obligatorii, desi as ajunge doar la 36 de ore de munca/saptamana in loc de 40
in afara de asta, ar exista vreo alta ilegalitate ?
Buna ziua,

As avea si eu urmatoarea nelamurire. Activitatea prestata as putea opta pentru un program 12 cu 24, respectiv:
- luni 9-21
- marti liber
- Miercuri 9-21
- Joi Liber
Etc.

Se aplica Articolul 137 din Codul Muncii, referitor la 2 zile libere consecutive, chiar daca s-a optat ptr program 12 cu 24?
Intreb acest lucru ptr ca inclipa de fata norma este de 176 ore (22 zile*8 ore).
La program 12 cu 24 s-ar ajunge la 180 ore lucrate (15 zile *12 ore). Daca ar intra si repaos 2 zile consecutive obligatoriu ar fi decat 36 ore/saptamana (maxim 168 ore intr-o luna de 31 zile, 160 ore in lunile cu 30 zile).

Ma poate lamuri cineva va rog?

Multumesc.
Buna ziua,

Am auzit de curand ca un angajat are dreptul la maxim 8 ore pe luna de invoire platita. Este adevarat acest lucru? Care este articolul din codul muncii care precizeaza acest lucru? In ce conditii se pot lua aceste 8 ore (motivatii, cum trebuie sa arate cererea, etc)?

Multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspunsul prompt. V-as putea mai exact care sunt pasii pentru a ii da in judecata pe cale civila? sau acest raspuns il gasesc la un cabinet de avocatura?
Buna ziua,
As avea si eu urmatoarea problema:

IN data de 14 feb am dus un telefon in garantie la [EDITAT] cu termen de reparatie de 15 zile lucratoare. Trebuia sa il iau pe data de 1 martie insa nu afost gata.
De atunci sunt tot plimbat intre magazinul udne l-am dus la reparat, seduil central [EDITAT] si chiar am fost sfatuit sa ma duc la service-ul lor care este pe A1 la km 13.
AM facut reclamatie la OPC(2 la numar) de fiecare data am fost sunat de cineva de la [EDITAT] doar ptr a-mi spune ca se rezolva problema azi si ca o sa ma sune mai tarziu insa nimeni nu m-a mai sunat dupa aceea. Cred ca acel telefon a fost doar ptr "desfasuratorul" lor ca sa dovedeasca ca m-au sunat convorbirile nefiind inregistrate.
Am dat pana acum 3 mailuri (OPC si ei in CC) insa fara rezultat.
Telefonul a fost neconform conform art 18 din legea449/2003. Am solicitat rambursarea totala a banilor conform articolul 13, litera b din legea 449/2003 revizuita in 2008 De asemenea am solicit amendarea [EDITAT] pentru nerespectarea art 11, paragraful 4 pentru depasirea termenului de reparatie de 15 zile calendaristice , conform cu articolul 23, paragraful 1 lit. b) nerespectarea prevederilor art. 9, 11 şi 19, cu amendă de la 5.000 lei la 25.000 lei.

As vrea sa ii dau in judecata ptr ca deja il consider furt si as vrea sa solicit inchiderea service-ului [EDITAT] pentru abateri repetate de la nerespectarea onorarii unui serviciu (spun repetate ptr ca sunt o gramda de astfel de reclamatii la adresa [EDITAT], acest lucru nefiindu-mi greu de dovedit)

In temeiul carei legi pot cere acest lucru sau ce ma sfatuiti sa fac?

Multumiri anticipate.
Buna ziua,

As avea si eu urmatoarea intrebare:
Sunt un anagajat al unei companii multinationale. Serviciile electronice (mail, internet, etc) sunt folosite foarte mult.
Are firma dreptul sa imi acceseze logul de pe server fara permisiunea mea?
Din cate stiu ar incalca mai multearticole din Constitutie care reglementeaza drepturi fundamentale ale omului: articolul 28 privind secretul corespondentei, articolul 26 privind viata intima familiala si privata, articolul 25 privind libera circulatie si articolul 30 privind libertatea de exprimare.

Sau ma insel?

Multumiri anticipate.
Răspuns la discuția Inchiriere jocuri consola
Va multumesc pentru raspuns. Insa este vorba de niste jocuri pe consola a caror instalare nu este necesara pe un sistem.

As adauga urmatorul lucru, EULA de pe carcasa lor scrie in felul urmator:
"FOR HOME USE ONLY. This software is licensed for play on authorised ***** systems only. All unauthorized access, use or transfer of the product or its underlying copyright and trademark are prohibited {...}. RESALE AND RENTAL ARE PROHIBITED UNLESS EXPRESSLY AUTHORISED BY ****""

Presupun ca pin aceasta imi va trebui acordul scris a companiei respective.