avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate PSMI

Activitate PSMI

Buna ziua. Dacă soțul are 39 de ani lucrați din care 15 ani și 10 luni in grupa a 2 ar putea ieși la pensie anticipata chiar și cu penalizare. Vârsta 58 ani și 8 luni. Daca da cam cat ar fi penalizarea?
Buna ziua.Sotul ,născut în 5.11.1965 are 39 de ani lucrați din care 15 ani și 10 luni in grupa a 2 de munca. După noua lege a pensiilor mai beneficiază de reducerea de 5 ani din vârsta limita de pensionare? Adică ar putea ieși la pensie la 60 de ani ,sau nu îl mai ajuta cu nimic grupa?
Buna ziua. Soțul meu este născut în noiembrie 1965.Poate ieși la pensie anticipata? Lucrează în tratament termic,condiții grele,toxicitate. Are 40 ani lucrați din care 15 ani și 10 luni in grupa a 2.
Buna seara. Se poate trece de la pensie de invaliditate gradul 2 la pensie anticipata? La vârsta de 59 ani cu o vechime in munca de 40 ani.
Discuție Pensie
Buna ziua. Soțul meu are boala BPOC stadiul2.Are 56 ani și 40 de ani lucrați.Lucreaza în condiții grele într-un atelier de tratamente termice ,într-un mediu toxic.La câți ani are lucrați și ce boala are se poate încadra la pensie de invaliditate?
Buna ziua. La un dosar de pensie de boala depus în septembrie 2021 am primit decizia în 3 decembrie 2021. Întrebarea mea este cănd ar trebui să primesc pensia,este și aici un termen sau ar trebui sa vina in luna următoare aprobării?
Am depus dosarul pt pensie de invaliditate in16 septembrie 2021 și decizia am primit o in 2 decembrie. Când primesc pensia? Mai aștept încă câteva luni?