avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1176 soluții astăzi
Forum Activitate cornelia.ro

Activitate cornelia.ro

Buna ziua!
Ce sanctiuni exista pentru un salariat care nu a anuntat angajatorul, in termen de 24 de ore ca este in concediu medical?
Va rog si o baza legala.

Va multumesc!

Buna seara!
Ma puteti ajuta, va rog, cu informatii despre prelungirea contractelor de munca incheiate pe perioada determinata la straini ?
O baza legala, orice.
Multumesc!
Buna seara !
Se poate ca o persoana sa aiba un contracte de 8h si altul de 6h, la angajatori diferiti ?
Si daca da, la cel cu 6h nu va avea deducere personala si nici tichete de masa, este corect ? Doar la cel cu 8h, unde are functia de baza.
Multumesc !
Buna ziua!
Se pot plati salariile in luna curenta pentru luna curenta ?
Adica salariu pentru luna aprilie sa fie platit in luna aprilie.
Multumesc !
Buna ziua !
Se poate obliga un angajat sa ramana in firma pe o perioada de timp ? Adica sa se adauge o clauza la contractul de munca.
Eu stiu ca nu, dar administratorul este interesat.
Si cu o baza legala daca ma puteti ajuta, va rog.
Multumesc !
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: societatea a primit anul trecut o poprire pe numele unui salariat. Fosta colega a retinut doar intr-o singura luna 1/3 din salariul persoanei, dupa acea luna, a sistat poprirea pe salariu, nu stiu din ce cauza. Eu am gasit acum, cand m-am uitat pe situatie.
Am sunat la executorul judecatoresc pentru a imi confirma care este soldul si mi-a spus sa platim suma cat mai repede, iar colega mea care face plati, a si platit-o.
Acum nu stiu ce sa fac: trebuie sa introduc din nou poprirea cu suma ramasa sau sa cer executorului o noua adresa cu suma restanta ? sau trebuie rectificative la toate lunile ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Buna ziua!
Am situatia urmatoare: la firma in care lucrez, salariatii sunt platiti prin avans si lichidare, avansul pe data de 15 a lunii curente, iar lichidarea la finalul lunii curente. Administratorul societatii decide sa plateasca concediile medicale atunci cand recupereaza banii de la Casa de Sanatate. Cum ar trebuie sa se procedeze in situatia in care un salariat aduce un concediu medical dupa data de 15 a lunii ? Daca introduc concediul medical si avansul in statul de plata, restul de plata mi-l da cu minus. Este normal ? sau cum se procedeaza in astfel de cazuri ? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !