avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate Sergiugabor

Activitate Sergiugabor

Mulțumesc pentru răspunsuri.
Va rog sa îmi spuneți și dacă faptele sunt pedepsite de legea penala si ce articol pot sa folosesc pentru a face contestație la hotărârea procurorului.
Mulțumesc anticipat!
Bună seara,
In urma cu 3 ani am depus o plângere penala împotriva fostei partenere privind Art 379 Nerespectarea măsurilor privind încredinţarea minorului | Codul Penal alin. 2 la sfatul dl avocat la vremea respectiva. Plângerea a fost făcută pt ca fosta partenera a mutat copilul din localitatea X în localitatea Y fara sa anunțe instanta sau pe mine(scrie și în hotărârea rămasă definitiva acest lucru).
Am primit mesaj în ziua când a trebuit sa îl iau pe minor la mine ca este mutat.
Dosarul a fost mutat de la parchetul X la parchetul Y, dosarul penal ajungând în satul cu fosta partenera.
In urma cu câteva zile am am primit de la parchet ca fapta nu este pedepsita de legea penala și nu are importanță șicanele făcute de mama, nu contează ca a mutat domiciliul copilului, nu contează ca distanța este mai mare. Cu alte cuvinte mama poate sa facă ce vrea ca ei nu pot sa o tragă la răspundere.
Am ajuns sa vad minorul o data la doua săptămâni chiar dacă am un interval orar de sunat.
Motivele invocate de mama fiind ca nu vrea minorul sa vorbească.
Minorul a fost audiat și de către judecătorul care a judecat noul proces intentat de mama, adică micșorarea programului de vizită.
Copilul zicând ca vrea sa stea cu ambii părinți.
Din păcate, anul trecut am luat copilul în vacanta de vara apelând 112 și cu ajutorul polițistului din sat.
Aceste fapte sunt pedepsite de legea penala?
Dacă da, ce articol pot sa folosesc pentru a face contestație la hotărârea procurorului?
Mulțumesc anticipat!

Apelul apare pe portal la judecătorie.
O sa sun mâine la judecătorie sa vad dacă pot sa aflu ceva.
Mulțumesc pentru răspuns!

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Probabil ca e vorba despre indreptarea, completarea sau corectarea unor erori din hotarare iar instanta s-a sesizat din oficiu, poate chiar dupa ce o fi citit apelul ;) Banuiesc ca aveti dovada inregistrarii apelului, nu-i asa? Imediat ce se corecteaza eroare materiala dosarul se trimite la instanta de apel si veti fi citati.

Bună seara, va rog sa ma ajutați cu un răspuns.
Am fost dat în judecata, a fost procesul, a fost amânata pronunțarea de 5 ori.
După pronunțare, pentru ca trecuse ceva timp și hotărârea nu a fost redactata, am depus cerere de urgentarea de redactare a hotărârii.
După o săptămână de la depunerea cererii a fost redactata hotărârea.
A fost trimisa partilor și urcat pe dosarul electronic confirmările de primire.
Am făcut apel la hotărâre.
Au trecut cele 30 de zile, apelul a fost depus în termen.
Acum apare încă un termen de judecata peste o luna la același dosar, la același complet de judecata.
Pe dosarul electronic, sub termenul viitor de judecata, apar doar confirmările de primire și cererea de urgentarea a hotărârii.
Asta după ce am depus apelul.
Este normal sa apară încă un termen de judecata?
Bună seara, am o hotărâre judecătorească prin care pot sa îmi iau copilul acasă primul weekend și al treilea în fiecare luna.
Acum primul weekend pica pe 3 mai și se termina pe 5 mai.
5 mai este Paștele iar în hotărâre, minorul va petrece Paștele cu mama fiind an par.
Minorul va petrece a doua săptămâna de vacanta de Paște cu mine.
A doua săptămâna începe cu a doua zi de Paște când copilul este la mama.
Ziua lui de naștere trebuie sa o petreacă cu mine fiind an par dar ziua lui pica a 3 a zi de Paște.
Cum trebuie procedat corect? Când am voie sa petrec timp cu minorul?
Am încercat sa vorbesc cu mama lui sa ajungem la o înțelegere dar nu se poate discuta cu ea și nu știu cum trebuie procedat corect.
Dacă nu îl iau în perioada asta îl voi vedea abia peste 4 săptămâni.
Mulțumesc pt orice răspuns și sfat!
Mulțumesc!

gi-jane2 a scris:

O sa il aduceti pe 2.

Program vizitare minor
Bună seara, am o hotărâre definitiva în care scrie ca minorul va petrece Revelionul cu tatăl sau în anii impari.
La ce perioada se refera "Revelionul"? Cât timp am voie sa îl țin la mine fără alte complicații?
Copilul este la peste 200 km distanta de mine, iar mama lui îmi zice sa îl iau pe data de 31 decembrie și sa îl duc înapoi pe data de 1 ianuarie și ma amenință cu plângere penala dacă nu fac ca ea.
Mulțumesc anticipat!
Dosar penal…
Buna ziua, azi am primit o notificare de la parchetul de pe langa judecatorie ca dosarul penal existent la ei de aproximativ doi ani nu mai este de competenta lor si a fost declinat spre parchetul de langa judecatoria judetului unde locuieste persoana urmarita penal. Se stia ca persoana este mutata in alt judet si abia acum au considerat ca nu mai este de competenta lor.
Este corect cum a procedat dl procuror ce se ocupa de urmarirea penala?
Acum trebuie sa dau iar declaratii si in celalalt judet?
Este posibil ca dosarul sa revina iar in judetul unde s-a petrecut fapta? Ma refer la plimbarea dosarului din judet in judet.
Multumesc anticipat!
Dosar penal,

Buna ziua, am facut doua plangeri penale.
De la prima plangere penala se implinesc aproape doi ani. Am facut petitie online sa aflu stadiul cercetarilor. Raspunsul e acela ca se fac cercetari.
La prima plangere am fost si audiat ca parte vatamata. Dupa o alta petitie, acelasi raspuns, se fac cercetari si nimic mai mult. Au fost depuse si inregistrari cu persoana cercetata pentru furt si se vede clar cand scote lucrurile din apartament.
Cat timp dureaza sa se ajunga la instanta acest dosar?

A doua palngere penala,nu are legatura cu prima, a trecut un an si ceva si pana acum primeam acelasi raspuns la petitii, se fac cercetari.
Ultima petitie a fost trimisa pe 1 iunie 2022 si nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns.
In al doilea dosar este vorba de persoana care este cercetata si in primul dosar, persoana care are "relatii" in politie, lucru specificat si de ea.
Unde ma pot adresa pentru a se mai face ceva in dosarele acestea?
Multumesc pentru orice raspuns.
Multumesc pentru raspuns.
Cum ma declar parte civila in proces? Trebuie sa depun o cerere la sectia de politie?