avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate AnaMariaHasa

Activitate AnaMariaHasa

In afara de sotul matusii,care este decedat de o saptamana si mama lui(soacra matusii,decedata de 18 ani)in rest toti traiesc.
Buna seara,
Vin cu urmatoarea problema:
Este vorba despre matusa mea:Casa in care sta este pe numele socrului ei si al surorii lui.De curand,sotul matusii mele a decedat.Ea are doi copii cu care locuieste in aceasta casa si pe care vrea sa o treaca pe numele la copii sa ramana ei mostenitori in casa.
Sotul ei mai are si o sora(in viata).
Care sunt procedurile si pasii de urmat in acest sens?Casa se afla intr.o comuna din jud. Valcea.
Pe langa acte,financiar c.am la ce suma sa se astepte?Multumesc pentru eventuale raspunsuri!
Buna ziua.
Ma puteti ajuta cu informatii referitoare la infiintarea unei firme de catering, respectiv, conditii de baza pentru a putea infiinta aceasta firma?
M-ar interesa si legat de spatiu,ca si dimensiuni,cat ar trebui sa fie.
Suntem 2 asociati(bucatari) care vrem sa ne deschidem un catering,pentru inceput mic,un fel de baza si un felul doi.Avem si sofer pentru livrari si un om care se va ocupa de reclama,aprovizionare.
Multumesc pentru eventuale raspusuri!
Asta am si primit de la arhitect.Maine ma duc la primarie cu anexa.
Dar autorizatia o am deja,doar ca e expirata de luna trecuta!De la primarie mi s.a spus ca trebuie sa refac autorizatia de constructie si tot dosarul si dupa sa revin la ei cu o cerere de prelungire a autorizatiei de constructie!

Buna ziua,
Am autorizatie de constructie,care mi.a expirat in 10.05.2023,ea fiind emisa din 10.05.2021.
Cu 15 zile inainte de expirare am trimis mail primariei competente pentru a prelungi autorizatia,dar primaria spune ca nu a primit nici un mail.
Fix in data expirarii am sunat la primarie,neprimind nici un raspuns,pentru a vedea ce se intampla.
Mi s.a comunicat sa ma prezint fizic la primarie cu autorizatia de constructie si cererea de prelungire,pentru a solutiona problema,ceea ce am si facut,doar ca acolo m.am lovit de urmatoarea situatie:Mi s.a comunica ca trebuie sa merg la arhitect pentru a reface autorizatia de constructie si tot dosarul cu proiectul.Doar ca la arhitect mi s.a spus ca cei de la primarie nu stiu ce vorbesc.El doar mi.a dat o anexa refacuta la autorizatia de constructie.
Intrebarea mea este:Ce am de facut acum,in conditiile in care am deja autorizatia expirata din mai anul curent si nu pot da drumul la lucrari.
Multumesc pentru eventuale raspunsuri!
Mama noastra nu vrea nimic din avere din cauza ca are rate la banci si are si un dosar civil de executare silita si ea crede ca in caz ca i se trece averea pe numele ei,sa nu vina banca sa ii ia din bunuri,deoarece are si ratele mari si pune situatia in care,intr.o zi,poate nu poate achita si atunci sa nu vina banca peste ea.Deaia vrea sa i se treaca fratelui tot.
Bunicii sunt proprietarii,nu stiu de teren cum l.au achizitionat pe vremea lor,dar casa este facuta de ei.Si bunica vrea sa ii treaca direct fratelui meu(nepotului ei) tot ce detine,deoarece mama(fiica ei) nu vrea nimic.

Buna ziua
Bunica mea,impreuna cu bunicul(decedat in prezent) sunt proprietari pe o casa si un teren.
Urmatorul mostenitor este mama mea,doar ca ea vrea sa faca acte de mostenitor direct fratelui meu.
Mentionez ca actul de proprietare s.a pierdut si nu stiu cum sa il obtin.
Ce acte si proceduri sunt necesare pentru a deveni mostenitor fratele meu?
Multumesc pentru eventuale raspunsuri!
Buna ziua,
In cazul pierderii actului de proprietate sau a documentelor care atesta faptul ca esti proprietar pe o locuinta(casa+teren),se poate recupera de undeva?
Ce trebuie facut in situatia asta?
Multumesc!
Inseamna ca eu nu m.am exprimat corect,imi cer scuze.
Sa ma exprim altfel:mama mea vrea sa treaca pe numele fratelui meu,casa.
Bineinteles,va fi trecut in act,cat ea traieste,fratele nu va avea dreptul sa vanda casa sau sa o dea afara din casa pe mama.(aici amandoi au fost de acord cu acesti termeni).Eu am inteles ca asemenea act s.ar numi “mostenire”,de aceea m.am exprimat asa.
Ideea e ca,fratele meu e plecat si mama vrea sa faca acum actele,in ideea in care e in varsta si in caz de doamne fereste de deces,sa nu fie nevoit fratele si implicit eu,sa mergem pe la notari sa facem acte si ce o mai fi,pentru ca,legal,dupa decesul mamei,copiii sunt mostenitori,doar ca eu nu vreau nimic,fratelui ii va ramane casa.