avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate trardsvel

Activitate trardsvel

Stimati Domni ,
Doresc la o societatea infiintata cu unic actionar in anul 2003 sa fac urmatoarelemodificari:
- schimbarea sediului social
- infiintarea unui punct de lucru
- schimbarea numelui societatii
si am urmatoarele intrebari :
-cum se procedeaza ? care sunt pasii si etapele?
-cat costa ?
-cat dureaza ?
-daca se modifica codul fiscal si numarul de la registrul comertului ?
-cum verific daca sociaetatea este in CIP?
- daca trebuieste cazier ulfiscal al actionarului principal ?
Va multumesc!
in noul cod penal de la ce suma se considera forma agravanta ?
2 miliarde sau 3 miliarde...?
pe indaco scrie la codul penal nou 3 miliarde , pe cand in volumele publicate 2 miliarde .....?

multumesc
Discuție control finante
buna dimineata.

am un control de la directia de finante la o societate care este agentie de turism.intre lunile ianuarie si martie 2004 foasta contabila pentru sumele incasate in valuta mi-a taiat facura si chitantae pentru aceeasi suma atat in lei cat sin valuta. normal ar fi trebuit sa taie pentru in casarile in valuta doar factura in lei si valuta.astfel in mod eronat mi-a dublat incasarile cu aproape 2.5 miliarde de lei in mod eronat.in luna iunie anul curent am apelat la o societate de contabiliate care mi-a stornat aceste sume ,fiind evident o eroare din partea contabilei.
acum cei de la fisc vor sa-mi impoziteze suma de 2.5 milarde lei .am incercat sa dau de fostii clienti pentru a da o declaratie ca nu au platir mai mult dar nu i-am gasit .maine doresc sa le dau o declaratie .cum procedez?
adrian podoleanu
0742667204
Buna Dimineata !

Doresc sa schimb numele unei societati comerciale tip srl cu unic administrator.

Care sunt actele care trebuiesc intocmite ,unde trebuie depuse ,care este durata si cat costa ?


Multumesc

Adrian Podoleanu
am urmatoarea problema si nu stiu cum sa ma descurc.

in anul 2000 am infiintat un srl (sa spunem 1 )in care asociati eram eu si sotia mea.

in anul 2003 am infiintat un alt srl (sa spunem 2 in care eram unic asociat.

in anul 2004 am divortat si sotia mea mi-a cesionat toate actiunile la societatea 1 ,deci devenind la societatea 1 unic asociat.

legea societatilor comerciale nr 31 nu permite sa fiu unic asociat la mai mult de o societatea comerciala cu unic asministrator .

in acest moment doresc infiintarea unei noi societati dar in imposibilitate datorita situatiilor prezentate mai sus.

exista vreo posibilitate ca cele 2 societati sa fuzione si sa formeze o noua societate ?


adrian podoleanu

0742/667204

in anul 2004
am urmatoarea problema si nu stiu cum sa ma descurc.

in anul 2000 am infiintat un srl (sa spunem 1 )in care asociati eram eu si sotia mea.

in anul 2003 am infiintat un alt srl (sa spunem 2 in care eram unic asociat.

in anul 2004 am divortat si sotia mea mi-a cesionat toate actiunile la societatea 1 ,deci devenind la societatea 1 unic asociat.

legea societatilor comerciale nr 31 nu permite sa fiu unic asociat la mai mult de o societatea comerciala cu unic asministrator .

in acest moment doresc infiintarea unei noi societati dar in imposibilitate datorita situatiilor prezentate mai sus.

exista vreo posibilitate ca cele 2 societati sa fuzione si sa formeze o noua societate ?


adrian podoleanu

0742/667204

in anul 2004
Răspuns la discuția Inselaciune persoane fizice
un prieten a vandut mai multe pachete turistice catre mai multe persoane ,a incasat banii dar nu a mai efectuat programul.banii au luat calea dobanzilor la camatari si cu cheltuielilegenerale de administrare a societatii.la cererile celor care au achitat de a li se restitui banii nu areusit decat la putine persoane.paguba ajunge in jur de 3 m iliarde.a inchis soc.pt lucrul cu publicul.o parte din persoane i-au facut plangeri penale deinselaciune si trafic de influenta.desi situatia dureaza de cca 2 luni nu afost chemat pana acum la audieri .cateva persoaneau facut executare silita a contractului de prestari servicii.cum trebuie sa procedeze ? dorinta lui este de achita datoriile dar are nevoie de timp 3-4 luni.ca sa scape de urmarirea penala pe aceasta perioada e bine sa ceara reorganizarea sau falimentul societatii ?multe persoane il amneinta cu moartea ? cum sa procedez ?evident un avocat l-ar ajuta f.mult dar nu are bani in acest moment.dorinta lui este de-a achita sumele restante .
un prieten a vandut mai multe pachete turistice catre mai multe persoane ,a incasat banii dar nu a mai efectuat programul.banii au luat calea dobanzilor la camatari si cu cheltuielilegenerale de administrare a societatii.la cererile celor care au achitat de a li se restitui banii nu areusit decat la putine persoane.paguba ajunge in jur de 3 m iliarde.a inchis soc.pt lucrul cu publicul.o parte din persoane i-au facut plangeri penale deinselaciune si trafic de influenta.desi situatia dureaza de cca 2 luni nu afost chemat pana acum la audieri .cateva persoaneau facut executare silita a contractului de prestari servicii.cum trebuie sa procedeze ? dorinta lui este de achita datoriile dar are nevoie de timp 3-4 luni.ca sa scape de urmarirea penala pe aceasta perioada e bine sa ceara reorganizarea sau falimentul societatii ?multe persoane il amneinta cu moartea ? cum sa procedez ?evident un avocat l-ar ajuta f.mult dar nu are bani in acest moment.dorinta lui este de-a achita sumele restante .