avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Anda303

Activitate Anda303

Vreau sa știu, dacă am pensie gr 3 cu 4 ore munca și nu mi ajung bani de 1000 lei, mama mi a murit, sunt singura în 3 camere, și nu se găsesc cu 4 ore decât f greu tot cu bani putini, pot lucra 8 ore, ce s ar întâmplă?
Bună ziua, am pensie gr 3,cu jumate 4 ore timp munca. Pensia e mica, mi a murit mama, și s singura acum cu 1134 lei pe ap 3 camere. Doresc sa știu, dacă tot 4 ore nu se găsesc joburi datorita nou cod fiscal, ce se întâmplă dacă ma angajez la 8 ore ca nu mai am cum trai cu 1000 lei
Asa ca spuneți mi, când fostul soț a fost acuzat de mine de,, loviri și alte violente,, a fost chemat și audiat. Eu nu și am fost ținută în cătușe și polițiștii au dat declarație în locul meu.n am semnat nimic pana azi. Este legal?
Vreau sa întreb doar atât, mi e neclar c la un dosar penal deschis nu se știe de cine,pt violenta în familie, unde am fost tratata și inuman de polițiști, de o luna de când e nici o data nu m a întrebat pe mine nimic, nu mi s a luat declarație, nimic. Nici nu știam ca am dosar, e normal? Parca erau audiate ambele părți în orice dosar, auzeam ca voi fi chemata, audiata. Nici în casa nu m au lăsat sa stau sa aud ce zice mama, când am ajuns acasă m au trimis un etaj mai jos, apoi la parter, nu am reușit sa știu nimic pana azi, fiind mereu îndepărtată, pare ciudat, într un dosar sunt audiate ambele părți, nu? Sau ce se vrea?
Pana și la politie am stat în cătușe și declarațiile au fost scrise de polițiști, au scris fără sa știu eu ce au vrut.
De fapt pe scurt vreau sa știu care s consecințele, la ce ne așteptăm și cum poate fi închis dosarul fără amenzi
Bună ziua, locuiesc cu ruda de 82 ani care constant în ultimul an îmi face rău, spunând ca vrea sa ma scoată din casa, și ma amenință deși s bolnava ca cheamă politia doar când ma vede, sa ies afara, dar apoi îmi cere sa i fac cumpărături, medicamente, ultima data a dat cu pumnii în ușă și s a izbit ca abia mai sta în picioare, lovind se cu gura și sarma de la proteza a rănit o și i curgea sânge, a profitat și a ieșit afara țipând ca o bat, lucru care l face des. A fost chemata politia, lumea văzând o asa a zis ca eu am bătut o, politia m a încătușat, bruscat, m a dus la secție și apoi la control Obregia, am stat cu cătușe 4 ore, am răni. Fără sa fac nimic. Ieri am aflat ca am și dosar penal deschis pt violenta în familie, pe minciunile spuse de ea constant la politie. M am îmbolnăvit de depresie și inima stand în stres ca pt orice cheamă politia, nu vrea sa fie consultata de psihiatru sau medic și eu sufăr.
Doresc sa știu acum ce ma așteaptă, e cuvântul ei contra la al meu, ce au văzut vecinii și ce a spus la politie e fals face din răutate sa ma scoată din casa. Ce va urma, ce sa fac, totuși eu nu fac nimic, ea nu i consultata, a doua zi spune ca nu și aduce aminte de nimic. Voi fi sancționată, închisă, eu s pensionara pe caz de boala și m am trezit cu dosar penal pt crizele ei constante. Am fost și umita de politie și m au văzut cu cătușe toți vecinii, as pleca dar nu am unde, e și casa mea. Când declara nu știe ce declara. Mi e frica sa întru în camera ei ca face o criza și începe sa sune vecini sau politie. Eu n am voie sa ma enervez.
Da, mulțumesc, dar va dura.
Dar am reclamat la politie, s a deschis dosar penal, nu doar eu am pățit, doar ca eu chiar am rămas fără un ban și cu un soc pana cauta politia poate nu i găsesc ca s străini am înțeles, eu cu ce trăiesc, banca nu trebuia sa ma despăgubească sa am din ce trai?
Bună ziua, am o problema f urata, vreau sa știu dacă pot iesi din ea cumva sau trebuie deschis proces și dacă câștig. Am vrut sa vând o bicicleta pe olx și acolo sunt hoți care au făcut un site, link care e ca un virus și fura banii toți de pe carduri. Ești abordat de acești hoți, o rețea care cică e din străinătate, din hackeri, care au gata formatate întrebări pe google tranlate, platforma creata ca să semene cu a olx și îți impun ce sa faci. Când ai ceva de vândut, te abordează pecwhats app cu teme gata făcută, au creat un link care te duce la a ți fura toți banii de pe card, am depus plângere la politie. După ce te grăbesc zicând ca au plătit produsul, intri, dai datele card, fără sa știi dacă ești și prima data, ca să ți dea ei banii pe produs, dar apare o platforma a Revolut, care îți spune ce sa faci pana îți ia toți banii. Eu s pensionara pe caz de boala grad invaliditate, aveam 1800 strânși de un an și am greșit de am dat la graba datele și mi au extras tot, rămânând ca invalid fără un leu, ceea ce nu e legal, noi ca bolnavi cu dosar ne trebuie medicamente, mâncare, am și copil, nu am rămas cu nimic. Deși e veche metoda, o știu și olx și ing banca de unde mi s a furat, au pățit mulți, nu au făcut nimic sa i stopeze, găsească, pune contra lor protecție, dar știu de ei, făcând reclamație ca nu mai am un leu m au luat ca eu sunt de vina deși politia zice ca e acces la un sistem informatic fraudulos, 2 cauze penale, nu mi dau banii, nici o parte. Eu sunt cu grad de invaliditate, bolnava, m au lăsat fără un leu, nu am mâncare sau medicamente, ceea ce legal nu cred ca au voie. Mi au aruncat doar minciuni, ca eu am dat plătește și nu trebuia, eu nu am autorizat nicum sa mi se ia 1800 lei, toți banii, și nu știam ca s niște hoți dincolo, eu trebuia sa primesc bani. Și asa întreb, ca vreau sa dau ung în judecata, pot lua banii înapoi ca s furați și sa cer daune morale ca s bolnav căruia ing a permis sa i se fure de pe card toți banii, dacă câștig. Nu am din ce trai acum. Ei susțin ca tot eu am fost proasta, ca eu am dat plătește în platforma creata sa fii furat. Dar e frauda bancara, eu am avut 10 ani bani în contul lor, ei m au lăsat bolnava și nu mi dau nici o parte din bani, ma și fac vad pe mine proasta sa scape ei. Vreau sa întreb un avocat, sunt disperata, vindeam ca nu aveam bani și fără sa știu, m am trezit cu conturile goale și banca nu mi ia apărarea, nu i pasa. Metoda de furt e stuita de ei și cei de la olx. Nu le a pasat, n au asigurat contul pe card, nu ne au avertizat. Ce fac, deschid proces, arat tot ce mi s a făcut, cum mi s au luat fraudulos banii, poate dacă nu fac nimic le iese ceva din furturile astea dacă nu stopează. Am șanse sa câștig banii și daune dacă s și bolnava și rămasă fără un leu, știu ca au avocați buni, ca s pregătiți sa știe ce sa spună dar eu sunt și păgubit și jignita. Am 1000 lei pensia invaliditate și m au lăsat fără un ban. Sa i acționez în judecata, câștig? Au luat tot de pe cardul meu. Nici cash nu aveam scos, eu am avut încredere.
Doresc sa știu, dacă ești reclamat de cineva ca te cerți sau altceva, politia are voie sa vina sa te ia forțat la Obregia, amenințând ca pun cătușe dacă nu vii și sa te interneze forțat dacă nu e agresiune în acel moment, sa bata la ușa de s o rupă și sa sune toată ziua, persoana fiind și depresiva și cu inima s o sperie? Te pot ridica forțat în ce caz și sa spargă ușa.?