avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate Monici

Activitate Monici

Buna ziua,

Am inteles ca senatorii au venit cu o propunere legislativa potrivit careia asiguratele au dreptul sa stea 168 zile de sarcina si lauzie, in loc de 126 de zile. Imi poate confirma cineva ca s-a aprobat aceasta propunere?

O zi frumoasa!
Monici
Buna ziua,

Am si eu o mica nelamurire: - trebuie sa reconstitui o Carte de Munca incepand cu 1984. Mi s-a spus ca nu se mai intocmesc Adeverinte de Vechime pentru vechimea in munca inainte de 01.04.1992, pentru ca calculeaza in functie de vechimea la locul de munca si in functie de declaratiile date de firma respectiva la Casa de Pensii.
Ma poate ajuta si pe mine cineva sa inteleg mai bine aceasta procedura si cum pot fi sigura ca i se va calcula vechimea corespunzatoare fara sa apara pe Cartea de Munca?

Multumesc anticipat!
O zi frumoasa!
Monici
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: potrivit informatiilor primite astazi, s-a revenit la Legea 130/1999 potrivit careia actele aditionale ale societatilor comerciale care platesc 0.25% comision nu mai trebuie inregistrate.
Imi poate confirma cineva ca asa este si ca de acum incolo se vor respecta prevederile legii 130?


Multumesc
O zi frumoasa!
Monici
Buna ziua,

Se poate sa imi spuneti si mie in ce masura firma mai poate deconta biletele de tratament si de odihna ca si cheltuieli sociale odata cu aparitia acestor tichete de vacanta?

Multumesc anticipat!
Monici
Buna ziua,


Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi: imi puteti spune cum se completeaza declaratia de concedii medicale daca am si sume platite din fondul FNUASS si, ca sa imi pot recupera banii respectivi, cum trebuie completata cererea catre CASMB, ce anume informatii trebuie introduse? Exista un termen de depunere a acestei cereri sau o anumita perioada pe care se pot recupera banii?

Va multumesc anticipat!
O zi frumoasa!
Monici
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: am un angajat caruia vreau sa ii dau salariul minim brut pe economie. Daca are studii superioare, indiferent ca acestea sunt sau nu in directa legatura cu activitatea care o desfasoara, trebuie sa ii dau 1200 RON brut, in loc de 600 RON?

Multumesc
Monici
Multumesc mult pentru raspuns. Dar care este procedura in cazul in care taticul isi pierde locul de munca, mai poate intra in concediu crestere copil?


Monici
Buna ziua,

Am si eu o mica nelamurire: unul dintre colegii mei doreste sa intre in concediu pentru crestere copil, in locul sotiei sale. Procedura difera de cea a mamicilor sau este identica? Care sunt pasii care trebuie sa ii urmeze taticul si angajatorul la care isi desfasoara activitatea?

Va multumesc anticipat!
O zi frumoasa!
Monici
Buna ziua,

Se poate sa imi spuneti si mie, in domeniul achizitiilor publice, ce inseamna termenul de imposibilitate fortuita?

O zi frumoasa!
Monici
Buna,

Potrivit Ordinului 617/2007, modificat in 2008, in art. 5, alin. 6, stabileste fapul ca: "persoanle care realizeaza venituri din salarii, care, potrivit Codului Fiscal, nu sunt impozabile, au obligatia contributiei lunare calculate la veniturile salariale realizate. Contributia pentru aceste persoane se retine de catre angajator si se vireaza prin organele fiscale teritoriale. In acest caz, angajatorul are obligatia de a calcula si de a vira contributia angajatorului".
Imi poate spune cineva care sunt aceste venituri neimpozabile, la care se calculeaza contributia de sanatate?

Multumesc mult!
Monici