avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate LCN

Activitate LCN

Sunt presedintele unei asociatii de proprietari. Am primit solicitare de eliberare adeverinta angajare de la o persoana, care a fost in perioada 1985-1996 administrator al asociatiei (care era atunci fara persoanalitate juridica, fiind asociatie de locatari). Aceasta persoana nu stiu daca a lucrat cu vreun contract sau carte de munca ( cel mai probabil nu a avut nicio forma de angajare, ci mai degraba a facut aceste servicii la mica intelegere intre locatari). Actuala asociatie nu a avut raporturi juridice cu respectiva persoana, intrucat asociatia de proprietari nici nu exista in aceasta forma atunci. Am obligatia sa eliberez asa o adeverinta? Eu personal nu am vazut niciun contract al persoanei respective, care chiar a plecat din asociatie in 1996 cu banii locatarilor si toate actele de atunci si a lasat si o datorie de peste 200 mil lei vechi catre furnizorii de la acel timp. Va rog sa ma ajutati cu a intelege, cine trebuie sa ii elibereze adeverinta acestei persoane?
Răspuns la discuția Comunicare politie
Si cum sa arat ca a stat in garaj?
Nu ar fi mai bine sa solicit sa imi trimita inregistrarea video pe care pretind ei ca o au?
Sau ar fi bine sa trimit intai datele mele, apoi sa le solicit inregistrarea?
Buna seara!
As dori un ajutor. Am primit astazi o comunicare din partea Insp. de Politie al jud, Ialomita, prin care mi se solicita sa comunic datele de identificare ale persoanei care a condus autovehiculul meu in data de 12.07.2008.in localitatea Cosereni, unde autovehiculul a circulat cu 62Km/h fata de limita legala de viteza de 50Km/h din acea zona.
Problema ar fi ca , desi sunt proprietarul si totodata unicul conducator al masinii si, la un interval de cateva luni fac cate un drum pe DN2, nu imi mai amintesc daca am fost sau nu la acea data(respectiv cu 75 zile in urma) prin localitatea respectiva. Cum ar trebui sa procedez in acest caz?...sa solicit sa mi se trimita inregistrarea evenimentului, sau sa comunic datele mele, desi nu am convingerea ferma ca am mers la acea data in acea zona?
Va multumesc anticipat pentru orice ajutor.