avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate Valentina1998

Activitate Valentina1998

Buna ziua, se poate anula de comun acord o conventie matrimoniala de separare de bunuri imediat ce a fost facuta? Sau trebuie asteptat un an pt a o schimba la loc?
Buna ziua, ce trebuie facut daca pe un act de lichidare al regimului matrimonial este o greseala de tehnorrdactare? (Au ramas in plus doua randuri copiate de pe alt act).
Buna ziua, in cat timp am obligatia de a imi schimba buletinul, daca am vandut apartamentul unde aveam trecut domiciliul? El este inca in termen de valabilitate.
Buna ziua, are vreo implicatie daca pe contractul de cumparare a unui imobil este trecut doar un sot? Sotul care nu este trecut are mai putine drepturi? Am vazut des formularea “daca x este trecut in actele de cumparare”
Multumesc
Buna ziua, intentionez sa cumpar un apartament iar in promisiunea de vanzare este urmatoarea mentiune: “terenul prin cumparare de la sot …….. si ……. conform contractului de vanzare autentificat sub ………..
de notarul public ………., pretul vanzarii nu a fost achitat integral, astfel este incris
un drept de ipoteca in favoarea vanzatorilor.”

Ce inseamna si ce riscuri implica ptr mine ca si cumparator?
Blocul este in constructie cu termen de finalizare aprilie 2023.

Va multumesc
Daca am fi avut bunuri comune, se face strict inventarul lor sau se pot si imparti intre soti, de comun acord, astfel incat bunuri cumparate impreuna sa devina proprii? Adica se face un partaj cand se schimba regimul matrimonial? Sau doar o inventariere?
Daca va referiti la masina/imobile, nu avem bunuri comune. Dureaza mai putin daca nu avem bunuri comune? Intreb pentru ca ne expira rezervarea pentru apartament in aprox 10 zile si trebuie sa ne hotaram pe ce varianta mergem.
Deci se face pe loc schimbarea, in aceeasi zi cu semnarea unui contract de vz-cumparare?
Stiti cumva care sunt costurile aproximative?
Buna ziua, cat dureaza procedura schimbarii regimului matrimonial? Adica de la depunerea cererii, inregistrarea etc pana la schimbarea lui efectiva.
Va multumesc mult pt raspunsuri!

Varianta pe cote parti (1/3, 2/3) se aplica doar in cazul separarii de bunuri sau poate fi facuta si in timpul comunitatii legale?