avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate crtmihai98

Activitate crtmihai98

Am avut acum câțiva ani un credit pe care nu l-am plătit la timp ,a rămas suma de plată aproximativ 5000 lei ,și acum am vrut să vând terenul și am aflat ca am sechestru pe el ce pot face pentru a ridica sechestrul?
Se poate face o înțelegere de plată cu Kruk (firma recuperatoare de creanțe)? Sau este altă posibilitate?
Și mai am încă o întrebare după câți ani se prescrie această sumă?


latka a scris:

Dați în judecată administratorul acelui drum.

Mă puteți ajuta vă rog cu o lege pe care au încălcat-o? Vă mulțumesc foarte mult pentru ajutor!
Am și o întrebare cum pot să îmi recuperez prejudiciu în urma unui accident petrecut în localitatea ,mergeam pe drum asfaltat și dintr-o dată m-am trezit în șanț ,datorită faptului ca pe drum nu era niciun indicator rutier care să indice faptul ca în față se realizează lucrări ,mai era și noaptea și era imediat după curba și nu s-a văzut nimic
Am deschis un PFA in domeniul de consultant de credite,adică am un contract de colaborare cu IFN (banca) unde eu câștig un comision din contractele de credite ,când primesc banii de la aceștia din comisionul câștigat eu fac factura de mana,acum m-am hotărât să mai introduc 2 coduri CAEN pentru a instala aplicații software,sisteme de operare către clienți ,precizez ca dețin atestat în domeniu ,întrebările mele sunt următoarele:
1.Pot să emit doar chitanțe de mână sau sunt obligat să am casă de marcat
2.Pot avea chitanțier pentru prima activitate și pentru a-2-a activitate chitanțier sau casa de marcat în funcție de răspunsul dumneavoastră
3.Trebuie să am aceleași serii de facturare sau pot pune altă serie
Precizez ca activitatea nu o desfășor la sediul social,o desfășor pe teren
Vă multumesc!
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu anumite asptecte privind notificarea incetarii contractului de munca in perioada de proba (cea de 90 de zile)
Eu am mai lucrat la aceasta firma pe aceeasi functie timp de 3 ani,iar in urma cu aproximativ un an am demisionat si m-am reintors la aceeasi firma pe aceeasi functie.Intrebarile sunt urmatoarele:
1.Cand m-am angajat prima oara ,in urma cu 4 ani am fost in perioada de proba,mai trebuia sa mai fiu si acum iar in perioada de proba si a doua oara la acelasi angajator pe aceeasi functie?
2.In notificarea pe care am primit-o de la angajator la domiciliu (deoarece nu am vrut sa o semnez) nu este mentionat unde trebuie sa o contest la ce tribunal si perioada pe care o am la dispozitie pentru a face aceasta contestatie,poate duce la nulitate absoluta?
3.Daca angajatorul ma ”hartuit moral” ,adica in fata clientilor si in fata angajatilor ma notificat verbal ca imi incheie contractul de munca este una legala sau nu,atata timp cat puteau sa ma ia intr-un birou separt?
4.Angajatorul nu a respectat drepturile si obligatile privind securitatea si sanatatea in munca,adica nu mi-a oferit echipament de protectie (bocanci si manusi) o pot ataca si pe aceasta in instanta?

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra!