avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters67739

Activitate ContSters67739

Răspuns la discuția Probleme cu facultatea
totusi dupa asta ce pot face?chiar dc nu mai sunt in termenul in care tb sa ma incadrez?pt ca eu am dovada cererea cu nr de inregistrare si Regulamentul care ma sustine;stiti cumva dc exista un sediu al Ministerului Educatiei la Cluj?la inspectorat am fost si au zis ca nu e de competenta lor,ca ei reprezinta doar Invatamantul Preuniversitar
Buna seara ma numesc Ben Rachid Mohamed Kais si sunt student tunisian la facultate de farmacie la UMF Cluj anul 4. In urma sesiunilor am ramas restant la 4 materii, in regulamentul facultatii spune ca trebuie sa am 15 credite ca sa reusesc iar eu, am 21 credite. Tin sa mentionez ca intr-o situatie asemenatoare mai sunt inca 15 colegi tunisieni din acelasi an cu mine din totalul de 56 de tunisieni. Am mers si am vorbit toti cu decanul facultatii ca sa organizeze o extrasesiune, am depus chiar o cerere colectiva care ne a fost refuzata. In urma acestui refuz am cautat pe internet regulamentul de evaluare si examinare a studentilor care spune ca intr-un an universitar un student poate da un examen la o materie de 3 ori si ca in programarea examenelor profesorul trebuie sa se consulte cu studentii. La o materie eu nu m am prezentat decat de 2 ori pentru ca in sesiuna de toamna 1 au programat in acelasi timp 2 examene si nu am putut intra decat la unul,iar in sesiunea toamna 2,la prima data programata la fel am intrat la alt examen si la a doua data nu m -a lasat sa intru deoarece a zis ca nu se poate sa intru pt ca nu e pt restantierii de anul 4,3,2, e doar pt studentii de anul 1.Am depus o cerere invocand Regulamentul si specificand motivele mai sus mentionate,care mi a fost refuzata fara a mi se da o explicatie.Astazi am fost la rectorul facultatii si am discutat cu dansul,i-am explicat situatia si i-am spus ca imi trebuie doar o materie sa reusesc,si sa faca cumva sa mi aprobe cererea deoarece e dreptul meu,dar a spus ca nu intra in atributiile lui sa ma duc la celalalt rector,am mers si acolo si de acolo m-a trimis la prorector,iar de la prorector la decan,si in final nu am rezolvat nimic.Va rog frumos sa mi spuneti ce as putea face intr o asemenea situatie,deoarece ar fi pacat ca pt o materie sa repet anul si mai ales ca si am dreptate.Va multumesc si astept un raspuns urgent,deoarece sunt intr o situatie disperata,avand in vedere ca sunt si strain aiki.
Discuție "gresala"
Dupa ce am fost anuntata sa ma duc sa lichidez,desi eu verbal am vrut sa demisionez,dar nu au fost de acord,azi cand am sunat la resurse umane si am intrebat pe ce motiv am fost data afara,mi-au spus ca de fapt e o "gresala",desi eu intre timp am facut o plangere la itm.Ce pot face sa ies din aceasta situatie sa imi inchei activitatea,dar fara preaviz daca se poate,si sa termin acest sir de "greseli" din partea lor,ca a ajuns deja situatia ca intr-un film cu comploturi?
multumesc din suflet.
stie cineva adresa de email de la garda financiara cluj?au asa ceva?
Ce se intampla daca in cazul meu anunt garda financiara,sau politia economica?
Discuție help!!!

nu are rost sa merg la serviciu deoarece ei vreau cu orice pret sa recupereze acei bani,si eu mergand la serviciu le dau ocazia s-o recupereze,deoarece ei se bazeaza foarte mult pe aceea declaratie a mea,si doar banii sunt la ei nu?in al doilea rand eu nu mai vreau sa am de-a face cu asemenea oameni,iar din moment ce m-au chemat sa lichidez inseamna ca in final ei m-au dat afara,iar cand ma duc au de gand sa ma puna sa semnez ceva in acest sens.oricum eu am facut o plangere la itm,si daca e necesar o sa merg si mai departe,desi recunosc ca mi-e frica,nu am mai fost niciodata implicata intr-un proces,nu am bani de cheltuit pe avocati,dar o sa vad eu.nu sunt singura care a patit ceva in aceea firma si sper sa pot sa arat lumii intrgii cine sunt ei si cum fura fara nerusinare,pt sambete si duminici lucrate la 8 ore ne-au promis la fel ca ne platesc 25%,si primeam 12,14 lei.unde mergeau restul banilor?plus tichetele de masa in fiecare luna nu se dau integral la toti angajatii,cica s-a facut o gresala.la ei e normal sa faca o "gresala".am patit si asta.
nu are rost sa merg la serviciu deoarece ei vreau cu orice pret sa recupereze acei bani,si eu mergand la serviciu le dau ocazia s-o recupereze,deoarece ei se bazeaza foarte mult pe aceea declaratie a mea,si doar banii sunt la ei nu?in al doilea rand eu nu mai vreau sa am de-a face cu asemenea oameni,iar din moment ce m-au chemat sa lichidez inseamna ca in final ei m-au dat afara,iar cand ma duc au de gand sa ma puna sa semnez ceva in acest sens.oricum eu am facut o plangere la itm,si daca e necesar o sa merg si mai departe,desi recunosc ca mi-e frica,nu am mai fost niciodata implicata intr-un proces,nu am bani de cheltuit pe avocati,dar o sa vad eu.nu sunt singura care a patit ceva in aceea firma si sper sa pot sa arat lumii intrgii cine sunt ei si cum fura fara nerusinare,pt sambete si duminici lucrate la 8 ore ne-au promis la fel ca ne platesc 25%,si primeam 12,14 lei.unde mergeau restul banilor?plus tichetele de masa in fiecare luna nu se dau integral la toti angajatii,cica s-a facut o gresala.la ei e normal sa faca o "gresala".am patit si asta.
Ma numesc Muntean Adriana Sonia,si lucrez la Real
Hypermarket Cluj,adresa B-dul Muncii,nr 1-15,functia
casiera.Am contractul din data de 3 dec 2007,si
initial am lucrat 8 ore,apoi m-am mutat la 4 ore din
ianuarie.In luna iunie a.c.,am vrut sa-mi dau
demisia,din cauza salariului si a comportamentului
celor de acolo.In 18 iunie am vorbit cu directorul din
aceea vreme dl.George Vladutu,dovada am emailul
trimis,care mi-a promis ca se rezolva problemele si sa
nu plec.Recunosc ca aceea promisiune a fost doar
verbala,fara a semna ulterior un act aditional,dar
m-am consultat cu un jurist si mi-a spus ca din punct
de vedere legal e valabil.In data de 5 iulie
intradevar mi-a intrat salariul marit.Acest lucru a
continuat pana in data de 5 octombrie.Intre timp s-a
schimbat si directorul,iar in data de 3 octombrie am
fost pusi in fata unui fapt implinit si ni s-a spus ca
ni-au fost scazute si bonurile celor de la 4 ore de la
21 la 11,dar fara a fi anuntati inainte cu 15 zile cum
e legal.In data de 6 octombrie am fost sunata sa ma
prezint la resurse umane,am mers unde mi s-a spus ca
s-a facut o gresala si mi-a intrat salariul pe patru
luni de 8 ore in loc de 4 ore,si trebuie sa returnez
acei bani.Tin sa specific ca in momentul in care m-au
chemat,cand eu am intrebat cat trebuie sa returnez ele
nici nu stiau de fapt care e suma,apoi a socotit pe
calculator si mi-a zis ca ea crede ca e 1784 ron.m-au
pus sa dau o declaratie ca sunt de acord sa returnez
acei bani.Nu stiu ce gresala a putut fi din momentul
din care mi s-a marit salariul exact dupa discutia cu
fostul director,s-a facut aceea gresala numai la
mine,si-au dat seama dupa 4 luni dupa plecarea
fostului director,si pe statul de plata la mine apare
84 de ore sau 92 cu salariul de 720 ron,si nu 164 de
ore cum trebuia sa apara daca era o gresala.Am luat
legatura si cu fostul director,care si-a amintit de
mine si de ce am discutat si a zis ca o sa discute cu
cele de la resurse umane sa vada cum sta treaba,si
sa-l sun astazi.Astazi l-am sunat,dar nu mai raspunde
la telefon.Tot astazi 8 octombrie,am fost si am vorbit
cu actualul director,i-am explicat situatia,si el mi-a
spus ca e o gresala si trebuia sa-i anunt,pt ca nu e
corect,si sa inapoiez acei bani.Oare de ce trebuia
sa-i anunt din timp ce eu am avut promisiunea ca mi se
mareste salariul?Pt ca era prea mare,dar oare de ce
sunt confidentiale salariile,pt ca eu stiu ca
angajatorul are dreptul sa ofere ce salar vrea peste
minimum pe economie,dupa anumite criterii de
selectie.Se poate verifica activitatea mea timp de 10
luni care a fost si comportamentul meu,nu mi-am cerut
decat drepturiile atunci cand am considerat ca ceva nu
e corect.Tot azi am discutat si despre demisia mea,cu
acordul partilor cu dl.director si a zis ca nu mi-o
acorda deorece trebuie cumva acei bani recuperati,ori
sa mi-i traga,ori sa efectuez ore suplimentare,dar nu
s-a pus in discutie nici o secunda nici macar
preavizul meu,vroiau neaparat sa recupereze acei
bani.Am mai aflat de la dansul ca nu era in tema cu ce
au facut cele de la resurse umane,a fost anuntat
apoi.Eu stiu ca atunci cand exista un prejudiciu se
recupereaza din ordinul directorului,dupa o analizare
amanuntita si se stie si suma exacta.I-am spus d-lui
director ca sunt dispusa sa merg mai departe,pana unde
e necesar sa gasesc dreptate.Dupa ce am ajuns
acasa,dupa cateva ore am fost anuntata telefonic,sa ma
duc sa-mi fac lichidarea,ca sa nu-mi incheie cartea de
munca cu i,desi a ramas ca imi da un raspuns lunea
viitoare.Acum intrebarea mea e de ce m-au dat ei
afara?Cu ce drept?Pe ce motiv?De ce atunci cand mi-am
cerut demisia verbal nu mi-a acordat-o?Ca apoi sa ma
dea ei afara?Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in acest caz;astept un raspuns va rog!!!