avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate lucabuluca

Activitate lucabuluca

Am inteles ca minorul care a implinit varsta de 18 ani poate sa primeasca in continuare pensia alimentara daca isi continua studiile. Ma intereseaza mai exact care este varsta limita si daca este necesar ca forma de invatamant sa fie de zi.
Va multumesc!
Ce se poate face atunci cand o societate comerciala( magazin, depozit, etc) aflata la parterul blocului face zgomot cu navetele de sticla de dimineata pana seara?
Locatarii de la etajele unu si doi au parte de un zgomot infernal.
Va multumesc!
La parterul blocului de vis a vis se afla un magazin al carui patron vinde alcool. problema este ca clientii consuma alcoolul in fata magazinului sau sub fereastra measi fac galagie. De la ora 17 pana seara la 22-20.30 este o galagie de nedescris. m-am gandit sa sun la 112 dar mi-e teama ca politia nu va da curs reclamatiei mele pe motiv ca zgomotul este p[rovocat pana in ora 22.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc.
Răspuns la discuția Sediul expirat
Firma si-a incetat activitatea anul trecut pe motiv ca nu avea profit. S-a notificat la ORC. Administratorul vrea sa scape de aceasta firma. De aceea a incheiat un contract de comodat numai pe trei luni. In prezent contractul a expirat si firma nu mai are sediu social.
Discuție Sediul expirat
Ce se intampla cu o firma care si-a incetat activitatea si cu seduil expirat anul trecut?
Mentionez ca administratorul nu a mai dat nici un semnde viata.
Răspuns la discuția impozit forfetar
Suspendare
Daca o firma si-a incetat activitatea la 1 sept. 2008 scapa de impozitul forfetar?
Multumesc.
In 2007 impreuna cu prietenul meu am infintat o firma. Din motive personale m-am retras din firma in iunie 2008, lasandu-l pe prietenul meu asociat unic. Mentionez ca firma a avut sediul social la mine in casa. Am hotarat ca acesta sa isi mute sediul in alta parte. Mentionez ca pt mutare sediu s-au intocmit actele la Registrul Comertului.
In septembrie 2008, fostul meu asociat a depus actele de incetare activitate.
Intrebarea mea este urmatoarea: eu mai sunt legata de aceasta firma?
Multumesc anticipat!
Discuție Sediu expirat
Ce se intampla cu societatile care si-au incetat activitatea(acte depuse la Camera de comert pt incetarea de activitate) si cu sediul social expirat?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția schimbare adresa sediu social
Da, s-au facut demersurile necesare la Reg. Comertului. Firma nu mai are activitate de la 01.09.2008. Vreau sa stiu ce se intampla cu firma at. cand expira contractul, mai ales ca prietenul meu nu doreste sa prelungeasca contractul. El vrea sa scape de aceasta firma pt. ca a dat faliment.