avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate primavera1234

Activitate primavera1234

Parintii copilului nu au fost niciodata casatoriti. Se respecta aceeasi procedura sau este necesara o actiune in instanta?
Tatal minorului este de acord cu schimbarea numelui minorului incredintat mamei.
Care sunt pasii de urmat pentru acest lucru?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Spiru Haret
Cazul meu este putin diferit. Am susutinut examenul de licenta zilele trecute, facultatea de Finante si Banci din Bucuresti, studii de lunga durata, la frecventa redusa. In anexa nr 1 apare ca facultatea de Finante si Banci din Bucuresti este acreditata la zi si ID, iar in anexa 2, apar centrele ID care functioneaza ilegal.
Eu de care parte a baricadei ma aflu daca facultatea absolvita de mine nu apare in niciuna dintre cele 2 anexe???
In data de 13.07.2009 am sustinut licenta la Universitatea Spiru Haret, Facultatea Finante-Banci, specializarea Banci, Frecventa redusa, ciclul de 5 ani de studii.
In urma scandalului izbucnit intre facultate si minister, nu stiu daca ma aflu in situatia de a nu imi fi recunoscute studiile sau de a repeta examenul de licenta.
Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, cu o lege care arata statutul meu, va sunt recunoscatoare.
Locuiesc in Franta de 4 luni impreuna cu fiica mea minora si intentionez sa ne stabilim aici definitiv.
Am mers la Primarie si la Prefectura in vederea inregistrarii noastre la adresa unde locuim, dar ni s-a refuzat acest lucru, functionarii motivand ca nu au nici o obligativitate in acest sens.
Ma intereseaza care este legea sau directiva europeana care sa reglementeze sederea intr-un stat al UE, prevederile acestora pentru persoanele care depasesc 3 luni de sedere si intentioneaza sa se stabileasca definitiv intr-un alt stat, respectiv Franta.
Fiica mea imi este incredintata definitiv si irevocabil si ma intereseaza in cazul unui nou proces cu tatal ei care situatie e mai avantajoasa pentru noi: resedinta in Franta, domiciliul in Romania sau cetatean roman cu domiciliul in strainatate?
Limbajul juridic nu imi este familiar, formarea mea profesionala fiind in alt domeniu, asa incat imi cer scuze pentru eventualele greseli ale termenilor...
Astept cu interes raspunsurile dvs.
Va multumesc!
Care sunt diferentele intre domiciliu, resedinta si resedinta obisnuita in cazul unui minor?
Incercati si la Directia Generala de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului a sectorului de care apartineti.
De cateva luni se primesc si acolo dosare si este mult mai liber decat in Hambarului!
Hristos a inviat! Sa fim mai buni,sa ne bucuram din plin de frumusetea tuturor lucrurilor care ne inconjoara si sa daruim iubire celor dragi.

Multumim ca existati!
Se poate obtine o copie legalizata a certificatului de nastere al minorului dupa copia acestuia aflata la dosarul pentru incredintare?
Cum se procedeaza in cazul divortului intre 2 romani cu domiciliul in strainatate si casatoria incheiata intr-un stat al UE?