avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Lucian S

Activitate Lucian S

multumesc=D>
X incheie un contract de concesiune pentru 49 ani cu Primaria in anul 2002(concesiunea a fost platita in momentul concesionarii).
In anul 2009 intervine un contract de novatie intre X si o persoana juridica Y.
Y nu face declaratia de impunere iar X plateste, in continuare si in prezent, impozitul pe teren.
Exista cadru legal pentru a se anula contractul de novatie sau de a se reveni la concesiune in favoarea lui X ?
Daca da, care sunt pasii de urmat ?
Multumesc.
Se incheie un contract secret (simulatie de vanzare-cumparare imobiliara) intre doua persoane fizice. A doua zi se incheie la notariat contractul de vanzare-cumparare.
Exista un termen limita in folosirea contractului secret(adica un termen pt. revenirea proprietatilor la vanzator) ?
Exista probleme de natura juridica pentru persoanele care au incheiat contractul secret ?
Multumesc.
X obtine de la o banca in ian.2008 un credit de nevoi personale cu ramburasare
ian.2008 - ian 2018.
X plateste ratele lunare pana in anul 2011 inclusiv dupa care nu mai are posibilitatea sa plateasca nimic. Banca transfera creanta la o firma de recuperari in 2012. X nu semneaza nici un act cu firma de recuperari.
Se prescrie creditul ?
Daca da care este cadrul legal ?
X imprumuta pe Y cu o suma de bani in anul 2009 cu scadenta in 3 rate anuale. La inceputul anului 2009 X da o declaratie notariala ca nu mai are nici o pretentie pentru suma primelor doua rate. Ramane rata 3 cu scadenta in aug.2012. De atunci pana in prezent Y nu a mai facut nici o plata iar Y nu a mai cerut nimic.
Se prescrie contactul de imprumut ?
Dca da care este baza legala ?
Multumesc.
Sunt executat silit ca si girant la o firma pentru un credit. Pot sa primesc viza pentru plecare definitiva in USA ?
Cum ma afecteaza aceasta?
multumesc
O persoana fizica are un credit restant la o banca, aceasta a vandut creditul la o firma de recuperari. Persoana nu a mai fost contactata de respectiva firma de 1 an (nu are nimic in proprietate si nu este salariat). Ce se intampla cu creditul respectiv ? Poate avea probleme la obtinerea vizei pentru plecare definitiva in USA ?
Buna seara. Am si eu cateva intrebari privind impozitele si taxele.
Domnul X, in urma cu cca 10 ani, a concesionat un teren de la o primarie. In urma cu cinci ani si jumatate concesionarul, cu acordul primariei respective, a novat terenul respectiv unei societati comerciale. De atunci si pana astazi impozitul pentru terenul respectiv a fost platit tot de catre d-ul X cu toate ca normal SC trebuia sa depuna la primarie o declaratie de impunere.
Intrebarile mele sunt:
- d-ul X redevine concesionarul terenului respectiv ?
- daca da imi puteti spune care este temeiul legal si procedura de repunere in drepturi ?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Donatie facuta din SUA
Un contract de donatie cu patrarea dreptului de uzufruct viager, daca am pe cineva acolo care are imputernicire sa ma reprezinte nu ar fi mai simplu ?
Asa nu mai trebuie sa fac succesiunea ?!
Buna seara, am si eu o intrebare:
Barbat 92 ani , domiciliat in USA vrea sa doneze proprietatile din Romania compuse din casa de locuit si teren arabil, unei persoane din Romania . Proprietatea ajunge in folosinta dupa moartea donatorului, pana atunci persoana din Romania sa aiba drept de administrare
Care sunt actele necesare, tinand cont ca donatorul este in USA si cel care le primeste este in Romania ?
Care sunt documentele legale pentru aceasta si daca se pot incheia la un Consulat al Romaniei din USA fara ca cel care primeste sa fie prezent acolo ?
Datorita faptului ca donatorul are varsta de 92 ani (acesta zice ca nu are mostenitori) eventualii mostenitori pot ataca in instant donatia ? Daca da atunci ce document de donatie nu poate fi atacat de acestia ?
Multumesc