avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate GeoVasi

Activitate GeoVasi

Bună seara!

Sunt persoană cu handicap accentuat, am găsit să mă angajez la o firmă.
Acum 14 ani am făcut un credit, de 10 ani nu am mai putut plăti creditul și sunt urmărit de o firmă de recuperatori.
Vă rog să-mi scrieți dacă, în cazul în care mă angajez, firma de recuperare îmi poate pune poprire pe salariu?
Vă mulțumesc!
Am uitat să precizez că, gunoiul, se ridică de către o firmă particulară, nu de oamenii primăriei.
Mulțumesc!

adriandimitriu a scris:

taxa de gunoi, cum ii spuneti, e reglementata de Consiliul Local. Acolo trebuie sa intrebati

Bună ziua, am găsit o persoană care mă ia în spațiu, cei de la primăria din comună au obligat propietarul , care mă ia în spațiu, să facă un nou contract de gunoi și să plătească pentru două persoane ( eu și propietrul) pe 6 luni înainte taxa la gunoi, ținând cont că, propietarul plătește la altă locație taxă de gunoi.
Este legal ca să fi taxat pe 6 luni înainte?
Este legal ca, dacă plătești taxa de gunoi la o propietate, să ți se impună să plătești și la a doua propietate, dacă tu nu locuiești la a doua propietate?
Vă rog să mă scuzați pentru greșeli, vă mulțumesc!
Bumă dimineața.
Am găsit o persoană care să mă ia în spațiu, undeva într-o comună lângă București, angajatul de la starea civilă a zis că, dacă, cel care mă ia în spațiu nu își plătește impozitul la cas@, nu are voie să mă ia în spațiu. Există vreo lege în acest fel?
Vă mulțumesc
Contract de comodat,
Bună ziua, contractul de comodat, asupra unui imobil, se face la notariat sau între cele două persoane.
După închieiera acestui contract, comodatarul este o ligat să plătească toate taxele și impozitele ce revin imobilului din contract, da?
Mulțumesc
Bună ziua, o persoană cu grad de handicap accentuat, 56 de ani, fără stagiu de cotizare la stat, poate primii pensia socială?
Mulțumesc
Statul oferă pensionarilor cu pensie mai mică de 3000 de lei o anumită sumă de bani. Vă rog să-mi spuneți dacă și persoanele care primesc indemnizație de handicap primesc acei bani.
Mulțumesc
Bună ziua, o să vi se pară puțin bizară întrebarea mea, Deci, sunt urmărit de o firmă de recuperări, între timp câștig o mare sumă de bani, care îmi este transferată în cont, firma recuperatoare are dreptul să-mi pună oprire pe toată suma sau doar pe ce le datorez?
Bună ziua, care sunt condițiile prevăzute în lege pentru ca o persoană fără adăpost să primească card pentru alimente?
Mulțumesc
Bună seara, sunt persoană fără adăpost, dacă primesc indemnizație de handicap pot primi și ajutor social?
Vă mulțumesc