avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters68197

Activitate ContSters68197

Răspuns la discuția amenda parcare Herastrau
Buna ziua ,

Aveti perfecta dreptate stimate coleg. Imi fac mea culpa. Am citit si eu textul de lege.Multumesc.
Răspuns la discuția amenda parcare Herastrau
Buna ziua ,

Eu nu as fi de aceeasi parere cu colegul meu de mai sus , pentru ca dupa parerea mea o luna insemna de pe 22. 11 pana pe 21.12. Deci dvs ati primit o la o zi dupa ce s-au implinit cele 30 de zile calendaristice. Ziua 30 ar fi exact ziua de 21.12. 2010. O zi buna si succes. Sarbatori Fericite !
Buna ziua ,

Orice persoana poate fi administrator la o societate cu raspundere limitate unde calitatea de administrator este una benevola , nefiind una remunerata.O zi buna si Sarbatori Fericite!
Buna ziua ,

Legea prevede ca se aplica atat celor carora li se aplica Decretul Lege nr 118/1990 , cat si persoanelor care au fost condamnate prin hotarari judecatoresti pentru savarsirea de infractiuni la care face referire legea 221/2009. Raspunsul este ca puteti promova o astfel de actiune cu sanse de succes daca puteti demonstra asa cum ati specificat in intrebarea dvs faptul ca bunicul a fost tinut prizonier in URSS si ca bunica dvs beneficiaza de pe urma acestuia de prevederile decretului lege 118/1990. O zi buna si Sarbatori Fericite!
Răspuns la discuția dovada asociat unic
Buna ziua ,

Dovada faptului ca puteti indeplini conditiile de a fi asociat unic , mai exact ca nu sunteti asociat unic intr -o alta societate se pot obtine de la registrul comertului din orasul in care locuiti prin completarea unui formular prin care solicitati verificarea calitati de asociat unic. Nu va sunt necesare acte suplimentare decat documentul de identitate , respectiv cartea de identitate deoarece va fi necesar ca respectivul formular sa fie completat cu datele dvs . O zi buna si Sarbatori fericite!
Buna ziua ,

Indiferent care dintre cele trei persoane pe care le ati enumerat mai sus , respectiv asociatul , administratorului sau orice alta persoana delegata au dreptul de a completa si semna formularul 6 la ORC atata timp cat din partea societati are o delegatie de depunere si ridicare de documente in vederea inregistrari mentiunilor intervenite la societatea respectiva. Delegatie trebuie sa fie semnata si stampilata si sa ii fie data pentru activitatile enumerate mai sus. Va doresc o zi cat mai placuta si Sarbatori Fericite!
Răspuns la discuția cenzor in asociatie
Buna ziua ,

Cenzorul intr -o asociatie trebuie sa indeplineasca o singura calitate si anume aceea de a fi membru CECCAR si de a fi legitimat la zi ca si membru , adica in legitimatia sa sa aiba stampila pentru anul 2010. Cenzorul nu trebuie sa fie si membru fondator , dar daca se doreste poate sa fie. O zi buna si Sarbatori Fericite!
Răspuns la discuția pensie alimentara
Buna ziua ,

Probabil ca veti mai avea de asteptat pana sa primiti acasa redactarea sentintei de divort. Ce puteti face pentru a grabi un pic lucrurile , sa mergeti la judecatoria la care ati avut infatisarile si sa redactati o cerere prin care sa solicitati urgentarea redactarii sentintei data in dosarul de divort. Ce sanse sunt ca acest lucru sa se si intample , sincer nu va pot raspunde. Paratul, tatal copiilor va fi obligat la plata din urma a pensiei alimentare , respectiv de la momentul la care instanta s-a pronuntat asupra divortului si nu de la momentul in care dvs veti primi redactarea acesteia acasa. Daca nu va dori sa faca plata pensiei puteti sa actionati in instanta pentru abandon de familie. O zi buna va doresc si Sarbatori fericite !
Daca societatea a avut activitate pana la acest moment si nu a avut suspendata niciodata activitatea , puteti sa va folositi de suspendarea activitatii pentru o perioada de 3 ani pana trece perioada impozitului forfetar , daca insa societatea a mai avut activitatea suspendata si daca stiti ca nu o veti mai folosi niciodata cel mai bun lucru ar fi sa faceti dizolvarea voluntara si apoi radierea societatii pentru a scapa de griji si de depus acte si declaratii pe zero la Administratia Financiara. O zi buna. Cu respect, av Lupu Roxana.
Răspuns la discuția Nume asociatie
Buna ziua ,

as dori sa imi da ti mai multe informatii daca se poate deoarece nu inteleg cum s-a putut infiinta o casa de ajutor reciproc fara sa ai ba un nume, cine s a ocupat de acte nu va spus si de acest lucru , cum s-au intamplat lucrurile de ati ramas fara nume si ce alte modificari dorita sa faceti , unde ati inscris casa de ajutor reciproc etc Cu stima , av Lupu Roxana