avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate cristidumitru

Activitate cristidumitru

Titlul de proprietate a fost obtinut ca urmare a reconstituirii dreptului de proprietate pentru urmasii persoanei care detinea terenul la colectivizare.
Inteleg ca in acest caz trebuie sa luam legatura cu un notar pentru o cerere de iesire din indiviziune (partaj) si apoi pe baza acestui fapt, cu lucrarea de cadastru efetctuata (deja am inceput procedura pentru asa ceva) putem efectua intabularea pentru intreaga suprafata mentionata in titlul de proprietate in favoarea celei de a 4a persoane.?
Multumesc!
Buna ziua! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o recomandare.
Este vorba de un titlu de proprietate pentru un teren urmand sa facem intabularea.
Pe titlul de proprietate sunt trecute 4 persoane, 3 dintre acestea dorind sa renunte la drepturile lor.
Suntem pe punctul de a efectua intabularea terenului in cazua si am dori sa stim care este procedura prin care se pot retrage cei care vor sa renunte de buna voie si daca o putem efectua inainte de intabulare sau dupa.
Multumesc!
Buna ziua!
Nu stiu daca e bine ce spun prin "norma redusa" dar ma refer la situatia in care doresc sa-mi pastrez cartea de munca la prezentul angajator cu un interval minim de munca .
In momentul de fata sunt si PFA si angajat cu norma intreaga la o societate privata.
Pentru a ma extinde ar trebui sa nu mai ucrez cu norma intreaga ci cu 1/2 cel putin.
In acest caz contributia la pensie se retine din salariul avut ca angajat? Ar mai trebui sa contribui si eu cu ceva la fondul de pensii ca si PFA daca luncrez doar cu 1/2 de norma pe cartea de munca?
Multumesc!
Buna ziua!
Am o nelamirire ca si PFA. In momentul de fata trebuie sa renunt la functi pe care o detin - inginer de sistem - la societatea unde sunt angajat, insa o sa-mi continui activitatea ca si PFA oferind servicii de consultanta.
Intrebarea mea consta in faptul ca nu stiu daca pot emite factura si respectiv sa incasez aceasta factura daca intre noi nu este un contract. Adica in acest caz al unor servicii de consultanta, contractul este obligatoriu? Si daca da, in ce lege pot gasi acest lucru?
Multumesc!
Răspuns la discuția Pfa si drept de autor
Multumesc!
Este foarte clar cum trebuie sa procedez.
Buna ziua!
Am o noua intrebare. Urmeaza sa devin PFA cu domeniu din CAEN de cosultanta in IT. Prinicipalul meu client o sa fie firma la care lucrez in prezent. Aici sunt angajat ca Inginer Sistem. Doresc sa fac in asa fel incat sa pot beneficia de drepturi de autor prin activitatea secundara caen = 6201. Cum ar trebui sa procedez , banui ca e vb de un contract la mijloc, a.i. sa fac uz de faptul ca produc diverse materiale grafice si de natura software si sa beneficiez de deducerea de 40% la impozit ca urmare a drepturilor de autor.
Multumesc!
Am primit tot ceea ce trebuia ca si documente numai ca nu scrie nicaieri despre limitarile dispozitivului bluetooth iar cei de la ANPC au inteles ba ca am reclamat faptul ca dispozitivul Bluetooth nu corespunde ba ca acesta nu merge deloc.
Ce m-a surpins a fost faptul ca respunsul Orange a fost identic ca si mesaj cu raspunsul ANPC.
Oricine poate face un test. Alege Sony Ericsson de la Orange si intreaba, citeste, studiaza manualul. Nimeni de la Orange sau Sony Ericsson n-o sa-i spuna ca nu e k. Ba mai mult cei de la SE mi-au dat cu tifla cand am facut un test intreband de cablu de conexiune (desi stiam ca nu merge) spunandu-mi ca de aia n-are tel cablu ca e prevazut cu BT.
Iar la SE daca ceri adrea pentru a putea reclama asa cum cere ANPC ti se raspunde ca ei sunt in Grecia.
Buna ziua!
Iata povestea.
Am abonament la Orange. In luna martie a.c. imi expira contractul pentru abonament si am zis sa impusc 2 iepuri dintr-o lovitura: prelungesc abonamentul si obtin ceva benefii pt vechime si iau si 2 telefoane noi cu reducere pt prelungire abonament. Asa ca am achzitionat de la Orange 2 telefoane Sony Ericsson identice cu prelungire de abonament. Am ales un model de telefon cu bluetooht pentru functiile generale alt unui dispoztiv bt: modem, transfer fisiere, etc.
Imi vin telefonale si consta ca functia bt a telefonui la canectarea cu un pc nu stie sa faca decat inregistrare de voce si modem. Nimic altceva. Sun la Orange pt suport si dupa indelungi conversatii sunt trimis la Sony Ericcson cum ca telefonul ar fi defect. De la Sony Ericsson mi se raspunde ca pt acest telefon bt-ul in cauza nu furnizeaza tot ceea ce ar fi trebuit pt ca asa este facut din constructie.
Recitesc manul, instructiuni telefon , caut pe net la sony ericsson si nimic despre aceasta limitare. Nimic nici la Ornage.
In situatia data emit o plangere catre ANPC impotriva ORANGE. Mi-am motivat recalmatia catre vanzotor pt ca de la el am achizitionat produsele si in situatia data refuza sa le schimbe, refuza sa anuleze anularea prelungirii contractului pt abonament si refuza sa-mi redea punctele TY. Cel putin una din aceaste optiuni m-ar fi multumit ca si gest de recunoastere a faptului ca nu stie ce produse comercializeaza.
Dupa 45 de zile imi vine raspunsul de la ANPC cum ca Ornage nu e vinovat - ma steptam pt ca el e furnizor de servicii sinu de produse - si imiediat, a 2 zi raspunsul Orange, recomandat , identic cu cel ANPC. Pana atunci Orange-ul m-a plimbat cu reinregistrarea cererii de cel putin 3 ori.
Mai are rost sa merg cu o reclamatie catre Sony Ericsson?
Multumesc pentru raspuns! Dupa lungi insistente am reusit sa aflam faptul ca de 2 luni primaria nu a trimis nici o documentatie. Oamenii care se ocupau de asa ceva au intrat in concediu timp de 2 luni, exact dupa depunerea actelor. Reavointa, nepasare, prostie, mi se pare aiurea ca cineva sa fie in concediu in acest timp sa nu preia atributiile acestor oameni iar primarul sa nu aiba habar. Nu cred ca pot face ceva si nu am resursele necesare pt a actiona in instanta o asemenea nesimtire. Nu ne ramane decat sa mai asteptam si sa speram ca pana la urma se rezolva. Multumesc!
Buna seara!
Solicit o informatie catre cei care ma pot ajuta in acest sens.
Acum mai bine de 2 luni bunica mea a depus documentatia aferenta obtinerii titlului de proprietate la primaria pe raza careia se afla terenul.
A obtinut un nr de inregistrare. Ni s-a spus ca intr-o luna situatia se va rezolva. Conform acestor spuse a trecut deja o luna si primaria asteapta inca raspunsul O.C.O.T.
Ni s-a spus ca parcursul este Primarie > OCOT > Prefectura > OCOT > Primarie.
La OCOT regasim cererea RGI ca fiind solutionata conform aplicatiei de pe site.
Poate cineva sa-mi confirme care este parcursul unei asemenea cereri sau modalitatea prin care Primaria emite titlul de proprietate.
Exista o modalitate de a evalua solicitarea primariei in acest sens? Sau altfel spus cum pot afla daca e vb de o "scapare" a primariei in cazul intarzierii emiterii titlului de proprietate? Ultima intrebare este cauzata de o asteptare de 19 ani in privinta clarificarii unor aspecte cu primaria pe tema acestui subiect.
Multumesc!