avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate Didinaaaaaa

Activitate Didinaaaaaa

Buna seara,
Am avut un chirias fara contract.
A venit cu lucrurile lui in apartament ( lucruri vechi strictu necesar)
Acum este la puscarie de 2 luni arestat preventiv.
La mine are datori chirie,facturi (3000 lei).
Ce fac cu lucrurile lui, el a luat legatura cu o nepoata sa vina ptr.a da jumatate din bani si sa ridice bunurile, nepoata nu vine ptr. ca zice ea ca o costa mai mult masina decat cat ar costa lucrurile.
Ce pot face eu ca proprietar pt.a elibera apartamentu de lucruri si a recupera din bani??
Va mulțumesc!!
Buna seara,
O intrebare am.
Daca bag un chirias intrun apartament cu contract inregistrat la ANAF sunt obligat sa-i fac si viza de flotant????
Buna seara,
Care este perioada de timp si suma in lei minima care se trece in contactul de inchiriere pentru un apartament de 2 camere unei persoane fizice?
Multumesc frumos celor care ma ajuta cu raspunsul!!
Buna seara,
Am un apartament cu 2 camere
persoana fizica, care sunt pasi legali pt.a-l putea inchiria in regim hotelier ???
Multumesc celor care ma ajuta cu un raspuns!!
Buna ziua,
Sunt un SRL pot angaja o persoana care este in concediu ptr. crestere copil????
Doreste sa se angajeze,copilu are 1 an si 2 luni.
Va multumesc!!
Buna ziua, cum inregistrez in contabilitate o hotarare judecatoreasca castigata de un salariat al firmei reprezentand salari restante din perioada 2020-2021.Mentionez ca a primit salariu dar nu a semnat statul de plata si a profitat de situatie.
Acum trebuie sai mai dau o data.
Trebuie scris ca reprezinta despagubiri echivalente drepturilor salariale??
S-au spunetim cum trebuie,va rog mult!!!!
Multumesc!!!
Mi sa calculat cat are debitorul de plata si facut dosar de executare silita,apoi aprobata cerere de instanta.
Eu mam inteles cu debitorul asupra unei rate si vreau sa renunt la executare.
Platesc tot onorariul executorului ????
Buna ziua,
Daca doresc sa-mi retrag cererea de executare silita impotriva unui debitor,ce cheltuieli trebuie sa platesc executorului in conditile in care debitorul nici nu a primit instintare ca va fi executat??
Dar pe saitul justitiei apare ca sa aprobat cererea.
Multumesc!!!
Buna ziua,
Ma ajuta cu ceva daca am dovada ca am solicitat creditorului in mai multe randuri sa-mi pun la dispozitie un extras de cont pt.a incepe vira bani castigati de el in urma unei hotarari judecatoresti???
Firma la primit in ziua in care el a si mers la un executor judecatoresc.
Mentionez ca inca nu am primit instintare de la executor am vazut pe sait.
Va multumesc!!

Buna ziua,un raspuns va rog!!
Am vazut pe saitul justitie ca creditorul a cerut executare silita conform ultimei hotarari judecatoresti data de tribunal in care scrie cu drept de apel in 10 zile.Debitoarea a facut apel si Curtea respinge apelul ca nefondat,emitand o hotarare ramasa definitiva. Azi vazui pe saitul justitiei ca sa admis cererea de executare silita.
Este corect ca creditorul sa puna in executare hotararea data de Tribunal si nu cea data de Curte care este ramasa definitiva??