avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate Leo23

Activitate Leo23

Buna seara!Bunica mea are pensie de CAP.Bunicul a decedat de câțiva ani și ea nu a cerut pensia de urmaș sfătuită de cineva că nu poate primi și una și alta .Mai poate depune dosar pentru pensie de urmaș acum ?
Locuința ANL fara datorii astăzi ,dar cu datorii la data când a ieșit hotărârea judecătorească .Primit de la executor actele de evacuare pe baza unei hotărâri din 5 04 2023 și aprobată executarea pe 2 09 2024 .Comunicarea am primit.o pe 18 09 2024..Mai pot face Contestație la executare daca debitul a fost achitat între timp ,acesta fiind zero?Menționez că între data când a fost hotărârea judecătorească și până azi eu am platit chirie și utilități ,deși contractul fusese reziliat și nu mai locuiam acolo.?Hotărârea care da câștig de cauză Primăriei ,este data in urma unui apel la o hotărâre data în favoarea mea .In apel s.au folosit niste sume neadevărate,fictive ,care nu existau la acea dată în contul contabil ..Am șanse de reușită cu Contestația la executare?Va rog frumos sa mi răspundeți Urgent pentru că mai am timp câteva zile..Mulțumesc!



Am o întrebare personala și se refera la probleme familiale. Nepoata mea, doi copii minori și soțul plecat la munca în Anglia,au probleme cauzate de soț care se manifesta foarte agresiv verbal la orice interacțiune telefonica cu soția, adică cu nepoata mea.
Mentionez ca ea creste singura copiii acasă, dar este ajutata financiar și de el. În 5 ani el a venit de 6 ori. Limbajul lui nu poate fi reprodus niciunde și se exprima asa și când vine acasă în România și asta în prezenta copiilor. Nepoată mea ar dori sa introducă acțiunea de divorț. Doresc sa îmi răspundeți, dat-fiind și aspectul ca ea depinde financiar de el, copiii fiind foarte mici și momentan nu a putut sa înceapă serviciul, unde ar fi mai convenabil sa meargă la notar sau la tribunal? Și fiind copiii la mijloc poate cere pensie alimentara, program de vizita sau custodie comuna dar el nu are domiciliu în România unde sa ducă copiii,ceva, o hârtie ca ea sa poată ieși cu copiii din tara la rude în afara? Sa obțină o declarație definitiva ma gândesc pentru ieșire din tara și pentru înscriere la grădiniță și ulterior școală?
Specific ca are înregistrări cu toate mizeriile pe care i le adresează fără a avea motive, pe fondul consumului de alcool. As dori o îndrumare dacă se poate, de unde sa începem și pașii pe care sa ii urmam.
Mulțumim anticipat!
Scuze!Am uitat sa precizez ceva foarte important!Cel care muncește terenul acum este fiul celui cu care mama a tratat atunci.Respectivul cetățean a decedat la 3 ani după înțelegere.
Pai vânzare nu înseamnă când se fac acte la notar?In acest caz nu s.a făcut nimic.
Da, mama trăiește.
Buna ziua!Mama deține un teren extravilan pentru agricultură.In anul 1996 a vrut să vândă unui cetățean ,acesta i a dat bani dar nu.au făcut niciun act Timp de 27 de ani acesta a pus doua recolte ,cartofi și varza ,in fiecare an și fiind dintr.o zona agricola ,comuna Lungulețu acesta a făcut recolte frumoase..Anul trecut i.am zis că i vând terenul la suma cu care se vinde acolo și a refuzat sa vina și a lăsat terenul necultivat un an.In această primăvară a trimis o ruda sa pună cartofi acum in martie și acea persoana a intrat abuziv și nu m.a anunțat.Acum eu l.am contactat și i.am zis că vreau să vând și să plece de pe teren și bineînțeles că refuza ..Aș vrea să ma sfătuiți ce sa fac in aceasta situație,?Aș dori sa.l dau in judecata pentru daune că a folosit terenul fara să aibă titlul de proprietate 27 ani.Nici nu m.a contactat macar sa ma anunțe ce are de gând.Precizez că banii pe care i.a primit mama in mana fara acte după 3 ani o datorie se prescrie.Am câștig de cauză dacă îl dăm în judecată?Sau cum este mai bine sa procedez?Mulțumesc!