avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate Niță Valentin Cătălin

Activitate Niță Valentin Cătălin

Buna ziua !
Întrebarea mea este. Că și cadru militar , poliție pompieri etc cazurile de natură penală se judecată în tribunalele militare , însă cauzele de natură civilă cum ar fi o creanță către banca etc

Acestea în ce circumstanțe se fac ?

Mulțumesc
Bună ziua !
După ce au trecut cele 10 zile în care de putea face apel , cum pot obține cererea definitiva ?
Am înțeles ca se face printr-o cerere către instanta de judecata ?
Ma puteți îndruma va rog?
Bună ziua !
Am finalizat un dosar pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului .
S a finalizat cu amânarea aplicării pedepsei însă în perioada de supraveghere nu pot conduce autovehicule .
Am înțeles ca exista un punct în codul penal pentru modificarea sau încetarea obligatiilor
Cum ar fi conducerea autovehiculelor , care ar fi motivele sau când anume poate interveni acest lucru .
Mulțumesc.
Mulțumesc pentru răspuns, referitor la zilele în folosul comunității și acel program de reintegrare pentru circulația rutiera cum se procedează?
Se pot face cât mai repede ca să le finalizez sau v a trebui sa le fac într-o anumita perioada ?

Dorin Voicilas a scris:

Puteți să vă faceți pașaport și să plecați din țară, dar aveți grijă să nu mai săvârșiți infracțiuni în perioada de supraveghere.

Bună ziua !
Am finalizat un dosar de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului cu o solutionarea de amânare a aplicarii pedepsei cu o perioada de supraveghere de 2 ani .
Am nevoie sa îmi fac pașaport, ma încurcă în vreun fel ?
Pot părăsi tare pentru a pleca la un job în străinătate?
Am aici numărul de dosar dacă ar dori cineva sa se uite ..
83/753/2023
Bună ziua !
Am o întrebare pentru cineva care ar putea sa ma ajute ...
Am vândut o mașină , itp expirat asigurare expirată, persoana respectiva a cumpărat o asa , nu am făcut un contract vânzare cumpărare I am dat actele mașinii urmând ca el sa îmi aducă contractele sa ii scot fiscalul , acesta nu s a mai prezentat cu acele contracte . ..
Pot scoate masina de la fiscal de pe numele meu?
Bună ziua !
Am o întrebare, dacă este cineva în măsura și cunoștință de cauza sa ma poată ajuta ...
Vreau sa plec de la actualul loc de munca , am o vechime de 2 ani și puțin în această firma dar am primit o oferta mai buna de lucru . Am anunțat bineînțeles la actualul loc de munca de viitoarea mea demisie , însă angajatorul ma amenință că îmi v-a desface el contractul de munca cu litera " I " ( indisciplinar ) din câte am înțeles ,din motive evidente de răzbunare ca as schimba firma ...
Cum pot proceda ?
Dacă îmi depun eu demisia înainte sa îmi desfacă contractul de munca mai poate sa îmi încheie contractul cu litera " I " ?
Spuneți-mi va rog cum as putea proceda .
Va mulțumesc!
Bună ziua !
Cum se poate proceda dacă angajatorul m a pus sa semnez statul de plata ? Deși acesta refuza sa îmi de a salariul ?
Menționez ca salariul îl primesc o parte pe card o parte în mana .
Dar acesta refuza sa îmi de a oricare parte din salariu .
Ce pot face în situația aceasta ?
Răspuns la discuția Art. 336
Nu am momentan nimic. Pronunțarea și hârtia oficiala o am pe data de 3.10
Eu ce v am spus este ceea ce mi sa comunicat în timpul ședinței de către procurori și judecator .
Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Mergeți la Serviciul de probațiune cat mai repede posibil și arătați minuta penală ce deja v-am fost comunicată. Redactarea hotărârii și comunicarea hotărârii penale este de durata și nu trebuie așteptat atât!

Răspuns la discuția Art. 336
Mulțumesc de răspuns!
Sa iau legătura cu cei de la probațiune acum sau după ce primesc acea hotărâre?
Va mulțumesc