avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate ellaolga

Activitate ellaolga

Răspuns la discuția factura neplatita
Nu.Raspundeti cu bunurile dumneavoastra,eventual cu poprire pe salariu insa nu cu bunurile altei persoane daca sunteti major.
Răspuns la discuția SNG
Scoala inainteaza optiunile cursantilor pe parcursul scolii si judetele unde cursantii vor sa mearga pastraza locuri pentru acestia.Posturi sunt peste tot mai ales ca este o reala lupta pentru cursantii SNG avand in vedere pregatirea temeinica pe care o au.
P.S s-au scos iar posturi la concurs, inscrieri pana pe 18 ian 2010
vezi mai multe aici [ link extern ]
Eu sunt in prezent cursant SNG. Daca ai intrebari da-mi un mesaj .
Se organizeaza concurs si acum in iarna,inscrieri pana pe 18 ian 2010.
Site-ul lor este [ link extern ]
Răspuns la discuția Pentru grefier
In cazul in care ati absolvit facultatea de drept puteti sa va inscrieti la concurs pentru Scoala nationala de grefieri pana pe 18 ian 2010.Scoala dureaza 6 luni in care vi se va asigura o bursa si aprofundati multe domenii din drept cu accentul pe procedura penala si civila insa la un nivel net superior celui din orice facultate deoarece se bazeaza pe cunostiinte aplicate in practica si se lucreaza pana intelege fiecare cursant.La sfarsit sunteti repartizat pe un post de grefier cu studii superioare in dunctie de optiunile dumneavoastra.
mai multe detalii aici [ link extern ]
Taxele de timbru si timbrul judiciar se platesc in conformitate cu legea 146/1997actualizata si OG 32/1995.
Astfel daca actiunea in prima instanta a avut un obiect care nu era scutit de taxa de timbru conform legii de mai sus in recurs se va plati jumatate din taxa initiala de timbru.
Art. 11. - (1) Cererile pentru exercitarea apelului sau recursului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:

- taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta;

- taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani
Daca nu plateste taxa initial o poate plati pana la primul termen sub sanctiunea anularii cererii ca netimbrata conform art 20 al 3 di L 146/1997.
Scoala Nationala de Grefieri organizeaza concurs de admitere pt o noua sesiune de grefieri cu studii superioare.
[ link extern ]
ENGFULL a scris:

valensa a scris:

de ce neaparat te duce gandul la un hotel de pe langa politehnicii?


din cate stiu eu acolo e examenul , la institutul politehnicii si as prefera sa stau o noapte cat mai aproape ca sa evit aglomeratia din bucuresti
ai alta solutie ?

vezi mai sus raspunsul :)
Anul trecut locatia examenului a fost Universitatea "N.Titulescu" si Univ."D.Cantemir" [in functie de litere],adica la statia de metrou Timpuri Noi si e posibil sa fie tot acolo pentru ca sunt conditiile superioare ...gen aer conditionat ..bla bla
Răspuns la discuția test logica
pt. nemoerihon: cred ca 5-6-2-4-1-3
Răspuns la discuția admitere magistratura-2009
Ce am scris mai sus este pentru Andrew.