avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate costalisna

Activitate costalisna

trope_doi a scris:

Pentru panouri publicitare - indiferent din ce sunt facute si indiferent unde sunt amplasate e necesara autorizatie de la primarie... pentru ca se plateste o taxa pentru aceste panouri.
Daca au venit sa "demoleze" si nu v-au amendat e bine... Pentru ca trebuie sa platiti o taxa pentru aceste panouri.
In acest sens cititi OG nr.43/1997, cu modificari cu tot...
Ordinul nr. 571/1997 pentru aprobarea Normelor tehnice privind proiectarea si amplasarea constructiilor, instalatiilor si panourilor publicitare in zona drumurilor;
Exista si Regulamente "locale" - aprobate de consiliul local...


Buna ziua,

O alta situatie. Am un magazin la parterul unui bloc care se afla cu fata la un drum national la vreo 12 m. In geam am o firma luminoasa sa vada lumea ca e magazin, La primarie platesc taxa de publicitate anuala. Acum au venit cei de la CNADNR, sa-mi spuna ca "am amplasat un panou publicitar ilegal si sa-i contactez sa intru in legalitate" Sincer nu am auzit niciodata de asa ceva. E corect ce au facut? Dar, daca geamul il colantez, tot taxa la CNADNR trebuie sa platesc?

Multumesc
Buna ziua,

Am o Intr Indiv, platitoare de TVA si doresc sa-mi infiintez un SRL, dar doresc sa am de la inceput cod de TVA.
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum pot proceda?
Mentionez ca obiectul de activitate este comert.

Multumesc
Răspuns la discuția I.I. este microintreprindere?
Am un magazin cu piese auto. Contabilitatea momentan mi-o tin singur. Dar, totusi, I.I.-ul are acelasi regim fiscal ca si PFA-ul, chiar daca am angajati?
Mentionez ca eu sunt angajat in alta parte cu contract de munca si platesc toate darile catre Stat.

Multumesc
Buna seara. Acum cu nebunia asta cu Noul cod fiscal, va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine.
Eu am un I.I. din 2014, platitor de TVA. Am si 3 angajati.
In contextul Noul Cod fiscal, eu cu aceasta I.I. intru in acele conditii de PFA, cu plata noii taxe de 10.5% sau de microintreprindere cu impozitul mai mic?

Desemenea, in conditiile in care as dori sa trec la SRL, dar direct platitor de TVA, ca si cum ar fi o continuare a I.I.-ului, se poate?

Multumesc.
Răspuns la discuția Infiintare SRL
Multumesc. Dar, se poate sa intru platitor de TVa inca de la inceputul activitatii ca SRL, ca se aude ca nu poti sa fii platitor de TVA de la inceputul activitatii, ci doar dupa un anumit timp, este adevarat?
Multumesc
Discuție Infiintare SRL
Buna ziua,

Actualmente am o Intreprindere Individuala, si doresc ca anul viitor sa infiintez o SC si sa inchid II-ul, deoarece am trecut de cifra de afaceri de 100.000 euro. Mentionez ca pe II sunt platitor de TVA, iar cu toate taxele catre STAT sunt la zi. Intrebarea mea e urmatoarea: Pot infiinta o SC, preluand practic datele contabile de la II si bineinteles sa fiu platitor de TVA, de la inceputul activitatii ca si SRL?
Multumesc
Răspuns la discuția I.I. are personalitate juridica?
Multumesc
Buna ziua,

Am infiintat un I.I. in 2014. Anul trecut nu prea am avut miscare pe el, in schimb anul acesta am depasit 100.000 euro fara tva rulaj.
Mentionez ca am un angajat cu norma intreaga unul cu 1 ora si unul cu 2 ore, iar eu sunt angajat la alt angajator

Va rog daca se poate sa-mi raspundeti la cateva intrebari, odata cu implementarea noului cod fiscal incepand cu 01.01.2016:

1. I.I. -urile au personalitate juridica?
2. De la 01.01.2016, ce-mi recomandati sa trec pe SRL sau sa raman pe I.I.?
3. Daca inchid I.I.-ul, ce fac cu ce am cumparat pe I.I.?

Multumesc

Faceti reclamatie scrisa pe site-ul lor sau daca nu trimiteti pe office-ul lor. Daca nu se rezolva sunati la OPC.
Răspuns la discuția Autorizatie de functionare I.I.
Am inffintat de curand o intreprindere individuala cu sediul in apartamentul unde locuiesc. Nu am punct de lucru.
Este adevarat ca nu mai e nevoie de autorizatie de functionare?

Multumesc