avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate Loredana_84

Activitate Loredana_84

Buna ziua,
Ma lovesc deseori de situatii in care nu stiu cum sa incadrez viitorii salariati. Am un viitor salariat care a finalizat Facultatea de Arte si Design - licentiat in arte vizuale.
Pe ce pozitie l-as putea incadra? Angajatorul isi doreste angajarea pe postul de Designer grafica, doar ca mi se pare mai potrivita functia pentru un absolvent de Arhitectura.
Ma puteti ajuta?
Multumesc!
Buna ziua,
In conditiile in care nu exista CCM la nivel de unitate si nici reprezentanti ai salariatilor, care este exact procedura de urmat, pentru negocierea salariilor, ca urmare a trecerii contributiilor in sarcina angajatilor?
Eu am identificat urmatoarele etape, care nu stiu daca sunt exact ceea ce e necesar a fi facut:
1. Decizia conducerii societatii cu privire la stabilirea unui nr de X reprezentanti ai societatii
2. Convocarea salariatilor la o data prestabilita, pentru numirea reprezentantilor acestora
3. Incheierea unui P-V, ca urmare a intalnirii salariatilor/reprezentantii conducerii - prin care s-au stabilit reprezentantii
4. Convocarea reprezentantilor salariatilor pentru negocierea efectiva
5. Incheierea unui P-V in urma intalnirii dintre angajator si reprezentantii salariatilor, in care se decide directia pe care urmeaza sa o aibe salariile din cadrul societatii.
Dvs cum ati gandit acesti pasi? Daca aveti si formulare pentru pasii in cauza, mi-ar fi de mare ajutor,
Multumesc!
Buna ziua,
Am o situatie in care un salariat are o pensie privata - cf Pilon 3.
1. Daca aceasta contributie la pensie ar fi platita lunar de angajator, aceasta trebuie introdusa ca suma pe statul de plata, ca si o retinere si in acelasi timp ca si o suma care se scade din venitul inainte de impozitare? Luam in calcul ca suma lunara e in jur de 100 lei, adica se incadreaza in limita a 400 euro/luna.
2. Daca suma e doar platita de salariat, cum trebuie tratata?
Nu sunt deloc in clar cum trebuie sa procedez.
Multumesc!
Multumesc frumos! Dar transmiterea intarziata a Revisalului poate fi incadrata aici?
Daca am inteles corect raspunsul dvs, atunci este unul afirmativ, iar la data curenta, as fi absolvita de o posibila sanctiune pecuniara.
Mentionez ca statele de plata curente cuprind pe toata perioada din 01.01.2017 suma corecta a salariului angajatului in cauza.
Va multumesc!
Buna ziua,
Am citit Art. 9 din HG 500/2011 actualizata in 28.11.2016 si Art. 13 din Ordonanta 2/2001 si nu imi dau seama exact daca transmiterea intarziata in Revisal a unei modificari (operata in 10.2017 cu efect din 01.2017) este absolvita de orice sanctiune in momentul de fata.

Daca se incadreaza la aceste articole, data de la care trebuie calculat termenul in cauza este 01.01.2017 sau data din 10.2017, cand am operat modificarea? Eu consider ca 01.01.2017.
Multumesc!
Buna ziua,

Exista vreo varianta legala, ca 3 salariati sa acopere un program de lucru non stop? Am incercat in toate felurile posibile identificate de mine, cu repartizarea inegala a programului sa acopar aceste ore, insa nu mi se pare posibil, chiar daca iau in calcul ore suplimentare - nr. maxim care poate fi efectuat.
Va sunt recunoscatoare daca ati gasit rezolvarea intr-o astfel de situatie.

Multumesc!
Răspuns la discuția Model de contract de garantie
Buna ziua,
Legat de constituirea de garantii in cazul gestionarilor, ma intereseaza daca vanzatorii/lucratorii comerciali se pot supune aceluiasi regim (din punctul meu de vedere, acestia au atributii de gestiune), respectiv sa se incheie si in cazul lor contracte de garantie?
Multumesc!
Buna ziua,
Conform OG 4/2017, pentru modificarea si completarea Legii nr. 227/2015, urmatoarea categorie de salariati e exceptata de la plata contributiilor de pensii, respectiv sanatate (angajator), majorate, aferente salariului minim pe economie:
"Art.140, alin 3. lit c:
Persoane cu dizabilităţi cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi."

Referitor la exceptia expusa, as dori sa stiu care salariati sunt cuprinsi in aceasta categorie si anume: persoanele cu handicap, carora le
este recunoscut dreptul de a lucra mai putin de 8 ore/zi (care prezinta un certificat de handicap in acest sens) sau / si persoanele aflate in pensie de boala, carora li s-a diminuat capacitatea de munca? De asemenea, exista si alte persoane care se incadreaza la aceasta exceptie?
Multumesc frumos!


Răspuns la discuția Cumul de functii angajat minor
Multumesc frumos!
Buna ziua,

Un angajat minor lucreaza 4 ore/zi la o societate.
Poate un alt angajator sa il angajeze pe alte 4 ore/zi, in conditiile in care, in Codul Muncii se specifica, Art. 112, alin 2:
(2) In cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana

Limita de cele 6 ore este la acelasi angajator?

Multumesc frumos!