avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Luci23

Activitate Luci23

Bună ziua,
Bunica mea a detinut un teren in valoare de 1 ha timp de 29 ani, platind impozit..Pe acel titlu de proprietate sunt trecuti bunicul meu şi inca 2 frati de-a lui (morti si ei)... Anul trecut bunica a murit...copiii ei pot face uzucapiune? sau care e calea mai usoara de a face partajul?
Răspuns la discuția Se poate contesta fisa postului?
Mulțumesc de răspuns..pe scurt..trebuie sa fac orice îmi trasează ca sarcini...că el se acoperă de aceasta sintagma...
Răspuns la discuția Se poate contesta fisa postului?
Dar sintagma..este sau nu "legală"?..adică în baza ei oricine trebuie să facă orice ii cere șeful?
Dacă in regulamentul intern e prevăzut la ultimul punct:"și orice alte atribuții date de șeful instituției" și eu nu sunt de acord..cu altele cate mi s.au dat..care nu au legătură cu postul pentru care am fost angajat..pot contesta aceste atribuții? As avea câștig de cauză?as dori un răspuns de la un avocat dacă se poate..multumesc
multumesc mult..asa voi face
buna ziua,
as dori si eu o explicatie juridica sau daca ati mai intalnit o astfel de speta..pe scurt masina din Germania inmatriculata in Ro,platit taxa de inmatriculare in 2008,facut actiune pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare, ESTE RESPINSA CA NEFONDATA SI SINGURA MOTIVARE E O FRAZA CITEZ in speta este vorba de un autovehicul pentru care nu a fost facuta dovada inmatricularii acestuia in tara de origine ori in alt stat membru al UE...nu pot sa inteleg ce mi se cere..am depus la dosar tot ce mi s/a cerut la regularizarea cererii de chemare in judecata..cum pot sa imi spuna ca nu a fost inmatriculata cand am depus copii dupa actele din Germania si dupa cele din Romania..ca a fost inmatriculata..deci din 2008 pana acum inseamna ca am circulat cu ea neimnatriculata...sunt bulversat complet?credeti ca am vreo sansa la recurs?am asteptat 1 an sa primesc termen de judecata si acum mi se respinge la primul termen pe acest motiv ca nu a fost niciodata inmatriculata..e posibil?multumesc..
buna ziua... pe aceeasi tema..sunt o mama divortata la judecatorie..cu copil de 2 ani jumatate...si noi avem custodie comuna...si pt ca nu ne intelegem de nici un fel (fostul sot il doreste sa-l ia oricand..fara sa-i respecte programul, desi nu i-a platit nici un leu din pensie alimentara de 10 luni incoace)..am hotarat sa deschid eu o noua actiune STABILIRE PROGRAM DE VIZITA MINOR in care am cerut eu sa se stabileasca program de vizita ca sa nu mai am discutii..ce va stabili judecatoarea va fi sfant si vom respecta amandoi...si asa nu avem nici o discutie..eu i l-am mai dat de cele mai multe ori si la telefon si personal desi de fiecare data il trimiteam cu mancare si haine de schimb..asta e..deci cel mai bine apelati la instanta...
Buna seara, am o intrebare la dvs. De ieri ma tot cert pe e-mail cu responsabila de reclamatii de la firma [EDITAT] care nu intelege reclamatia mea..pe care o considera nejustificata. Acum 6 luni mi-am cumparat un aragaz cu 4 ochiuri [MARCA] si cu 2 gratare..ca asa s-au fabricat..si nu pot folosi 2 ochiuri, de la aragaz pentru ca risc sa ma ard sau oparesc. Pe scurt, oalele nu stau pe gratarul de la aragaz, aluneca si cad..producand accidente. I-am explicat dnei cu rugamintea de a-mi schimba gratarele, aragazul fiind in garantie. Dna numai nu m-a numit nebuna...neauzind in viata ei de asa un caz..i-am spus ca fac plangere la protectia consumatorului, dar n-a interesat-o, parerea ei fiind ca nu am cum sa demonstrez. Am incercat sa dau comanda contra cost la o firma care se ocupa cu confectionarea acestor gratare de aragaz dar mi-au spus clar ca imi fac altele la fel..deci nu ma ajuta cu nimic..imi este foarte frica pe viitor ca oala nefiind stabila pe aragaz sa nu ne nenoroceasca pe unul din membrii familiei. Aragazul este fixat cum trebuie pe podea..deci nu se pune problema de dezechilibru. Ce ma sfatuiti sa fac, in afara de a-mi cumpara alt aragaz?

:offtopic:Va rog sa evitati identificarea unor persoane fizice sau juridice in mesaje, pe forum se discuta ideea nu persoana. Multumesc.
Buna dimineata...m-am invoit ieri de la serviciu ca sa urgentez actiunea ....am luat adeverinta...domnul de la asociatia unde apartin a fost f amabil..m-a indrumat intru totul...am fost la aseara la asociatia prietenului meu cu adeverinta copiile dupa buletin a tuturor membrilor apart. unde locuiesc si cu cererea...ne-a dat nr de inregistrare a adeverintei..casiera..pt ca acolo ea face legea si toate invartelile...nu exista administrator al asociatiei dupa cum am observat...casiera care e invatatoare...desi e un cartier mare..asta e...a ramas inmarmurita cand a vazut actele...s-a scuzat...a inceput sa se balbaie...si a afirmat ca si-a notat...luna asta se platesc 2 persoane, iar luna viitoare o sa fie trecute 0 zero persoane la asociatie...asa a afirmat..o sa urmarim atent cursul reclamatiei...sper sa nu mai umble cu "invarteli" cum e obisnuita (de multe ori a gresit "sumele de plata')...de data asta si-a gasit nasul...sper sa nu fie nevoie sa merg cu plangerea la primarie...cat despre seful scarii..care e sef peste 44 de locuinte ca e bloc turn...e un pensionar care sta toata ziua prin fata blocului si sunt aproape convinsa ca el a facut sesizarea..ma rog...sper sa nu mai fie nici o problema cu asociatia..de fapt cu "casiera" ca ea ":taie"...in zona aceea ...
Multumesc frumos pentru sfaturi...cred ca cererea o fac direct aosciatiei in conditiile in care e posibil ca insusi presedintele blocului sa fi facut reclamatia...nu sunt sigura..sper ca reusesc si repede astfel incat sa nu plateasca prietenul meu cheltuielile si pt mine luna asta